“Demir Pençe” Tugayında alem töreni

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Tümgeneral Yâren Kurttekin Kışlası’nda düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerine 8. Hudut Kortej Komutanlığı’na simge verdi.

Akaret yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Karaca Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile 8. Hudut Küçümseme Komutanlığına alem verme töreni ve mütenevvi ziyaretlerde mevcut olmak amacıyla Şırnak’a geldi.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nda Ilbay Osman Âlim, 2. Kargaşa Komutanı Orgeneral Metanetli Gürak ve değişik yetkililer vasıtasıyla karşılanan Nazır Akaret, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Cizre’deki Korgeneral Arkadaş Kurttekin Kışlasına geçti.

“Çipo Pençe” Tugayı kendisine bilinen 172’nci Zırhlı Liva Komutanlığına bağlı, 8. Hudut Kortej Komutanlığının sancak ita töreni Nazır Akaret’ın tören alanındaki yerini almasıyla başladı.

Akar’ın alana gelişinde “uç kartallarını” selamlamasının arkası sıra öncü kıtası, sancağı tören platformuna getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende önceki namına 8’inci Sınır Bayram Komutanlığının tarihçesi okundu peşi sıra Söz Komutanı Albay Bülent Sulh Dik’ın biyografisi sunu edildi.

Sancağın bulunduğu platforma mevrut Milli Defans Bakanı Akar, “Miralay Sarp, size ve 8’inci Hudut Meze Komutanlığının mensuplarına, şerif benzeri emaneti tevdi etmek üzere aranızdayım. Bu simge, mefret Türk milletinin alayınız şerefine sevimli ettiği şerif ayrımsız varlıktır. Bu bayrak, Türk silahlı kuvvetlerinin itibar timsalidir. Türk ordusu tarihi boyunca, dünyaya eş olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş, onun uğruna birçok şehitler vermiştir. Sizin bile onun tertemiz, parlak ve kerim rengine kuzguni getirmeyeceğinizden eminim. Onu şimdi teyit aldığınız kabilinden, sizden sonraki komutana bile şerefli ve saf adına doğrulama edeceksiniz. Bu lahut emaneti, Sayın Cumhurbaşkanımız hesabına Milli Defans Bakanı olarak size doğrulama ediyorum. Alımlı Çalımlı ve iyi olsun” ifadelerini kullandı.

Akar, sancağı öperek Albay Dik’a tasdik etti. Miralay Yalman’ın öperek sancağı doğrulama almasının ardından tören Nazır Akaret’ın “alem geçmiş tasdik tutanağı”nı onaylamasının arkası sıra sona erdi. – ŞIRNAK

Share: