“Demir El” tugayında sembol töreni

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Korgeneral Bacanak Kurttekin Kışlası’nda planlı törende, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yerine 8. Uç Küçümseme Komutanlığı’na sancak verdi.

Akaret, yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Yağız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile 8. Uç Söz Komutanlığına sancak ita töreni ve mütenevvi ziyaretlerde bulunmak üzere Şırnak’a geldi.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nda Vali Osman Bilgin, 2. Kalaba Komutanı Orgeneral Takatli Gürak ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Vekil Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Cizre’deki Ferik Refik Kurttekin Kışlası’na geçti.

“Demir El Tugayı” olarak tanıdık 172’nci Zırhlı Sancak Komutanlığı’na kapalı, 8. Sınır Kortej Komutanlığı’nın bayrak ita töreni Nazır Akar’ın tören alanındaki yerini almasıyla başladı.

Akaret’ın alana gelişinde “uç kartallarını” selamlamasının arkası sıra sancak kıtası, sancağı tören platformuna getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende geçmiş kendisine 8’inci Sınır Bayram Komutanlığı’nın tarihçesi, arkası sıra Kortej Komutanı Albay Bülent Hazar Yalçın’ın biyografisi okundu.

Sancağın bulunduğu platforma mevrut Milli Defans Bakanı Akar, şunları kaydetti:

“Albay Sert, size ve 8’inci Sınır Bayram Komutanlığı’nın mensuplarına, kutsi aynı emaneti ayrılmak üzere aranızdayım. Bu sembol, kebir Türk milletinin alayınız şerefine birey ettiği kutsal bir varlıktır. Bu sembol, Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibar timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyaya denk olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş, onun için nice şehitler vermiştir. Sizin bile onun arı sili, bembeyaz ve kökten sürme rengine esmer getirmeyeceğinizden eminim. Onu demin doğrulama aldığınız kadar, sizden ahir komutana da onurlu ve akman adına teyit edeceksiniz. Bu lahut emaneti, Sayın Reisicumhur’mız namına Milli Savunma Bakanı adına size konfirmasyon ediyorum. Yavuz ve uğurlu olsun.”

Akaret, sancağı öperek Miralay Dik’a tasdik etti. Miralay Yalman’ın da öperek sancağı doğrulama almasının ardından merasim, Nazır Akaret’ın “sancak geçmiş tasdik tutanağı”nı onaylamasının peşi sıra sona erdi.



Share: