Danıştay, Cengiz İnşaat’ın Eskencidere Vadisi’nde Yapımına Devam Ettiği Taş Ocağı Projesine ‘Dur’ Dedi; Avukat Okumuşoğlu, Yargının Kararının Geç…

GENÇAĞA KARAFAZLI

Danıştay 6. Dairesi, Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde bahir dolgusu üzerindeki geri hizmet liman inşaatına taş seçmek üzere İkizdere Eskencidere Vadisi’nde 2 yıldan beri yapımına bitmeme ettiği taş ocağıyla ilgili davanın baştan görülmesine değişmeyen verdi. Avukat Yakup Okumuşoğlu, projenin Son Teşrin 2023’te biteceğine ilgi çekerek, “Eskenci Vadisi namevcut edildikten sonraları hukukun hoşgörüsüz gelmesi derece anlatım etmiyor. Küflenmiş hukuktan kimse ahraz almıyor. Eskenci Vadisi’nde maalesef hususiyet rafta küflenmiştir” dedi.

Danıştay 6. Dairesi, Rize İdare Mahkemesi’nin projeye cebin açılan davada verdiği ret kararına ilişik ‘hukuka uyarlılık olmadığı’na hükmetti. Toplamda 3 yıl sürecek projenin iki yılı dolarken dava madun mahkemede baştan yapılacak.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYEN İKİZDERE HALKI TAŞ OCAĞI İPTALI İÇİN DAVA AÇTI”

Dava süreci 2 sene öncesine dayanıyor. Kısaca 2 yıldır Cengiz İnşaat’ın taş ocağı ve doğanın talanına alın İkizdereli yurttaşlar, sürdürdükleri mücadeleden vazgeçmedi. Yurttaşlar Cengiz İnşaat’ın ait kuramlardan aldığı ‘ÇED lazım değildir’ kararına cebin birçok sav açtı. Serencam adına Rize İdare Mahkemesi’nde yapılan davada bilirkişinin keşif yapılmasına karar verildi. Bölgede tetkikat özne astronomi, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının maharet namına ehliyetli ve makul olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Bilirkişi raporu üstüne iştirak, özel benzeri anlatım hazırlayarak mahkemeye sundu. Mahkeme, bilirkişinin raporuna karşın projenin bölgeye tahrip edici benzeri zararı vermeyeceğini belirterek itirazları reddetti.

“EGO HAYATIMDA HUKUKU AST ENSE EDEN HAKEZA BİR KARAR GÖRMEDİM”

Murafaa sonrası izah yapan avukat Yakup Okumuşoğlu, şunları söyledi:

“Ego hayatımda hukuku ast art eden hakeza aynı önem kararı ve hakeza tıpkısı murafaa görmedim. hüküm 2 rapordan oluşuyor. Birincisi bilirkişilerin hazırladığı ilk ifade başkası ise hazırlanan ikinci rapor yani ek rapor. Bilirkişiler önceki raporda hangi söylemişlerse ikinci raporda tersi söylendi. Birinci rapordan sonra Cengiz İnşaat ve Ulaştırma Bakanlığı tıpkısı derinti ilişik raporlar sunmuş. Mahkemede bu bilirkişilerden ilişik rapor istiyor bilirkişilerde elan evvel hangi söyledilerse bu kez tersini söylüyorlar. Arkasından dahi mahkeme hakeza aynı karar veriyor. Bu uygulama yönetsel hukukuna hakim olan yönetsel muamelat teorisine heyetiyle marjinal. Bu şekilde verilecek olan kararlarla yönetsel hukuku damarı bozuk bire bir prosedür yapmış oluyor. Burada çıplak ünsiyet ters yüz edilmiş vaziyette. Ego hayatımda böyle bire bir geçerlilik kararı hakeza aynı anlık, hakeza tıpkısı mahkemede görmedim. Bana göre bu değişmeyen yönetsel hukuku alt arka eden ayrımsız karardır. On ilkokul gün içerisinde Danıştay’a başvuracağız peşi sıra süreci gözleyip icabında arsıulusal mahkemelere kadar gideceğiz. Hukuku savunmaya devam edeceğiz.”

RİZE İDARE MAHKEMESİNİN KARARINI DANIŞTAYA GÖTÜRDÜLER

İkizdereli yurttaşlar, Rize İdare Mahkemesi’nin kararını Danıştay’a taşıdı. İkizdereli yaşam savunucularının itirazlarını selim bulan Danıştay 6. Dairesi, zir mahkemenin ret kararını bozarak davanın baştan yapılmasına karar verdi. Danıştay’ın kararında, şu istimara yapıldı:

“Nesep ve ekleme uzman raporlarında çatışık belirleme ve değerlendirmeler vadi alıyor. Hükme ana olan eksper raporunu hazırlayan 2 güç bire bir zamanda kamu personeli. Bilirkişilerin tarafsızlığı konusunda davanın taraflarında hiçbir kuşkuya saha bırakmayacak şekilde, darülfünun talim üyeleri arasından seçilecek yıpranmamış bire bir eksper heyetiyle mahallinde baştan sezme ve ehlihibre incelemesi yaptırılması gerekiyor.”

“DOĞRULUK KAF DAĞININ ARKASINDA KALDI”

Avukat Yakup Okumuşoğlu, Danıştay’ın davanın baştan yapılması ile ilgilendiren aldığı kararını şöyle değerlendirdi:

“Rize İdare Mahkemesi ‘Yeşil Yol’ davasında yaptığını bu davada tekrarlamış, çalışmaların tamamlanmasına büyüklüğünde hukuku bulmacaya çevirmiştir. Etkin ahbaplık, adil hız denen hâkimiyet ilkelerini Rize’de görülmez kılmıştır. Siz yapın tığ hukuku sonra getiririz mantığı ile hak sağlanmaz. Hukukun ağır, makinanın hızlı olması hukukun eskimemiş ilkesi olmaz. Danıştay’ın kararı bile adaleti kurtaramamıştır. Türe, Kaf dağının arkasında kalmıştır. Projenin süresi Son Teşrin 2023’te bitecektir. Fasıla ayında karar verip mart ayında fakat açıklayabilen bire bir sistem hak üretemez. Eskenci Vadisi namevcut edildikten bilahare hukukun idraksiz gelmesi değer anlatım etmiyor. Küflenmiş hukuktan kimesne tat almıyor. Eskenci Vadisi’nde maatteessüf ülfet rafta küflenmiştir. Bu yüzden adaletin yanına birlikte yaklaşılamamıştır diyoruz. Netice adına Rize İdare mahkemesi, Danıştay kararı sonrası baştan his ve eksper incelemesi yapacaktır. Tamlık bu süreçler boyunca da alanda çalışmaya göz yumulmaya bitmeme edileceğini, hareket bittikten bilahare ise kararın verileceğini, kararın birlikte İkizdereliler lehine olacağını değerlendiriyoruz.”

Share: