Dalyan’daki İztuzu plajında deniz dibi temizliği yapıldı

Ortaca ilçesindeki İztuzu plajında Muğla Kasaba Koruma Vakfı (MUÇEV) ile Lykia World Dalış Merkezi işbirliğinde bahir dibi temizliği gerçekleştirildi.

Caretta caretta ve himaye altındaki kum zambaklarına aile sahipliği işleyen İztuzu plajındaki etkinliğe ecnebi tabiiyetli dalgıçların birlikte bulunduğu 10 gönüllü dalgıç katıldı. MUÇEV görevlileri dahi çalışmalara destek verdi.

Yaklaşık 3 saat süren çalışmayla denizden sargaç, uyuşturucu, plastik, pencere, halat ve kara tahta parçaları gibi atıklar çıkarıldı.

Dalış Eğitmeni Âlem Bozkurt, MUÇEV’in düzenlemiş olduğu deniz dibi temizliği etkinliğine 3. nöbet katıldıklarını söyledi.

Ölüdeniz Kumburnu, Göcek Marina peşi sıra üstelik MUÇEV ekibiyle tahminî 15 kişiyle Dalyan İztuzu plajında deniz dibi temizliğini gerçekleştirdiklerini belirten Bozkurt, bu organizasyonlara bitmeme edeceklerini kaydetti.

Vatandaşlarda deniz temizliğine alın şuur oluştuğunu ifade eden Bozkurt, “Bahir dibinde genelde şişe, mıntıka atıkları, plastik atıklar, içki şişe, araba lastikleri gibi dakikasında hemencek değme türden atıkla karşılaşıyoruz. Ancak halkımızda bile deniz temizliğine cebin tıpkısı zihin oluşmakta, bunu ayırt ediyoruz. Eskisi büyüklüğünde denizlerimizi kirletmemeye başlamışız. Bunu üstelik birinci aracısız tespit ettik, görüyoruz. Anbean akarsu altından çok elan bir iki çöp çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Rus balık adam Olesia Gurianova ise bölgenin benzersiz güzelliğe eş olduğunu ve bu güzelliklere ehil çıkmanın çok majör olduğunu vurguladı. Elan ilk bile su altı arılık etkinliğine katıldığını tamlayan Gurianova, Dalyan’bile birlikte etkinliğe katılmasının kendisi üzere domuzuna benzeri yadigâr olduğunu dile getirdi.Share: