Dağdan toplanan çıntar mantarı, tezgahlarda yerini aldı

Dağdan toplanan çıntar mantarı, tezgahlarda yerini aldı

DENİZLİ – Denizli’de kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında meydan düz ve geç mevrut yağmur dolayısıyla dağda eskimemiş kullanılmamış toplanan çıntar, tezgahlara inmeye başladı.

Bölgeye mevrut geç yağmur sonrası kırsal alanda yaşayanların bire bir müddet inikat kaynağı olan çıntar, toplanmaya başlandı. Veli Bölgesi’nin ve Çameli ilçesinin şita aylarının elzem tatlarından biri haline gelen çıntar bazı vatandaşlar vasıtasıyla toplandıktan sonraları tüketilirken, bazıları vasıtasıyla bile satışa sunuluyor. Özenle toplanan çıntarlar, pazarlara getirilerek satışa sunuldu. Müşteriler vasıtasıyla temenni gören ve nev kök aşındırmak türleri olan çıntar, kilosu 100 ile 140 TL beyninde alıcısıyla buluşuyor.

“Hafta sonu çapasını ve sepetini düzlük dağlarda”

Tezgah başında çıntar kayran vatandaşlardan Bahir Eriş, “Alelhusus Karabayır ve Akpınar tarafında bolca çıkıyor. Toplamak isteyenler öğrenmeden çıkmasınlar. Çıntar toplarken koku gelmesi geçişsiz, içki gelmiyorsa toplamasınlar, koparırken bıçak kullansınlar, yerini bozmasınlar. Yağışların peşi sıra Çameli ve çevresinde hafta sonu eline çapasını ve sepetini düzlük vatandaşlar dağlarda çıntar toplamaya gidecektir” dedi.

Share: