Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cazibe ve Bütçe Komisyonunda 2023 bütçesini sundu: (1)

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, “2023 bütçesi; kadınlarımızı güçlendirecek, ormanlarımızı koruyacak, erke verimliliğini artıracak, tarımda rekolteyi yükseltecek, turizmde bakir rekorların önünü anahtar, kültürel değerlerimizi zenginleştirecek ve daha dayanıklı çok alanda kalkınmayı, gelişmeyi sağlayacak bir bütçedir.” dedi.

Oktay, 2023 Yılı Merkezi Dalavere Bütçe Kanunu Teklifi’nin sunumunu, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda yaptı.

Amasra’bile meydana gelen maden kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi felah dileyen Oktay, kazanın yaşandığı andan itibaren devletin ilişkin bakanlıklarının, gurur ve kuruluşlarıyla Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde olaya engelleme ettiğini söyledi.

Oktay, kazayı cemi boyutlarıyla aydınlatmak ve lüzumlu arttırma tedbirleri ahzetmek üzere üstelik adli ve yönetsel soruşturmaların hassasiyetle bitmeme ettiğini dile getirerek, “Böylesi acıların ayrımsız elan yaşanmaması için gerekli ilave tedbirler titizlikle alınmaktadır.” diyerek konuştu.

“Bizi ideallerimizden koparamadı”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın liderliğinde politikalar belirlerken rastgele ahit ayakları yere basan, detaylı menzilli programlarla ülkenin varlıklı potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdiklerini vurgulayan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göreve geldiğimizde Türkiye’yi eğitim bilimi, afiyet, doğruluk ve düzenlilik üzerine nesir edeceğimizi söylemiştik. Seçme alanda ülkemizi kalkındıracağımızın sözünü vermiştik. 20 yıldır sözümüzün arkasında durduk; domestik ve milli politikalarla Türkiye’yi çokça farklı bir konuma taşıdık. 2023’e akla yatkın akva adımlarla ilerlerken haset kurtarmanın değil, bugünün muvaffakiyet hikayeleriyle aydınlık geleceği şekillendirmenin derdinde olduk. İçeriden ve dışardan milletimizin çıkarına huysuz sakıt dayatmalara alın durarak rotamızı tamamıyla istiklalden yana belirledik. Vesayetler, darbeler, terör ağları, düşüntülü saldırılar evet bile yaptırım tehditleri bizi ideallerimizden koparamadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kazanımlarımızı mega projeler ile taçlandırdık ve Topluluk İttifakı namına seçme zeminde milletimizin başını yalçın tuttuk.

Tam tehditlerin üstesinden birer birer geldik. Ne mutlu ki bizi, bizden feyiz ülkemizin dört bir beraberinde yükselen yatırımlar ve icraatlarımız anlatıyor. Üniversiteler, teknoparklar, duble yollar, sosyal konutlar, modern şehir hastaneleri, barajlar ve yenilenebilir erke tarlaları bizi anlatıyor. Milli Savaşçı Uçağın evet dahi Kızıl Elma’nın kanadından sabah yeli bulup taze yaşta inovasyona sarılan TEKNOFEST kuşağı bizi anlatıyor. İhracatçımızın azmi, üreticimizin şevki ve Türk girişimcileri bizi anlatıyor. TOGG ekibindeki kasırga, Filyos’ta gaz çıkaran işçimizin yüzündeki tebessüm, Şırnak’a alan topu turnuvasına revan sporcumuzun gururu bizi anlatıyor. TÜRKSAT 5B’nin uzay yolculuğu, sondaja uğurladığımız gemilerimizin rotası, siber vatanda kurduğumuz ferman bizi anlatıyor. Bizi vakit kaybetmeden 85 milyon vatandaşımızın değil, Balkanlar’dan Azerbaycan’a, Libya’dan Filistin’e kardeşlerimizin, soydaşlarımızın; mazlum ve mağdurların duası anlatıyor.”

Oktay, Türkiye üzere esasen şişman düşünüp tıpkı öğün elan şişman adımlar atacak olmanın heyecanını taşıdıklarını belirterek, ülkenin itibarına saygınlık, değerine değer katan politikalarla, ati sene milletten aldıkları gücü gine millete sunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

“Mecmu hedeflerin kaynağı, projesi, dayanağı belli”

Yekpare hedeflerin kaynağı, projesi ve dayanağının muhtemelen olduğuna belen fail Oktay, vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan ve tıpkı zamanda ayrımsız atılım bütçesi olan 2023 bütçesinin, Türkiye yüzyılının yolunu anahtar benzeri yapıda olduğuna dikkati çekti.

Oktay, 2023 bütçe kanun teklifinin esas misyonunun; vatandaşı küresel belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, seçme kesimden vatandaşı kollayacak ayrımsız finansal altyapı oluşturduğuna dikkati çekti.

Bütçe teklifinin, vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan bütçe olarak, adaletli ve toplumsal ayrımsız anlayışa cemaat olduğunu dile getiren Oktay, şöyle bitmeme etti:

“Sosyal bütçe olarak nitelendirebileceğimiz teklifimiz, toplumun parçalanmamış kesimlerine hitap fail, erbap çıkan programlar, destekler ve ödenekler içermektedir. Bütçenin çabucak izlence dağılımına baktığımızda bile işçisinden işverenine, emeklisinden çiftçisine, sağlık personelinden polislerimize, güre ve buğulu toplumun kül kesimlerini kapsadığını ve 85 milyonun bütçesi olduğunu görebiliriz. 2023 bütçesi; kadınlarımızı güçlendirecek, ormanlarımızı koruyacak, erke verimliliğini artıracak, tarımda rekolteyi yükseltecek, turizmde yeni rekorların önünü açacak, kültürel değerlerimizi zenginleştirecek ve daha stabil çokça alanda kalkınmayı, gelişmeyi sağlayacak tıpkısı bütçedir. 2023 bütçemiz ile cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve devletimizin gücünü elan dahi perçinleyerek, eskimemiş yükseliş destanları yazacağız.”

Oktay, birkaç yıldır bütçeleri alışılmadık global şartlar altında hazırladıklarına değinerek, bu kapsamda yaşanan toptan soylu erki gelişmelere dikkati çekti.

Yaşanan gelişmelerin, toptan büyümeye ait tahminlerin adi taraflı düzeltilmiş edilmesine el açtığını anlatan Oktay, “Bulunan riskler bir yandan yakından takip edilirken aynı yandan bile bu risklerin Türkiye ekonomisi üzere kullanılmamış fırsatlar getirebileceği hususu hükümetimizce dikkate alınmaktadır.” diye konuştu.

Oktay, ati dönemde global karşılık düzeyini dokunaklı şekilde olumsuz etkileyen emtia ve enerji fiyatlarının sürdürülebilir seviyelere gerilememesi, mali koşulların sıkılaşmaya devam etmesi ve jeopolitik gerilimlerin sürmesinin, toptan ekonominin henüz kırılgan ağıl gelmesine sefer açabileceğini söyledi.

“Stabil sınamalara karşın hedeflerine ulaşma kararlılığı”

Oktay, 2020’nin ikinci yarısından itibaren toparlanan Türkiye ekonomisinin, 2021’in önceki çeyreğinden itibaren aşılamanın mutluluk genelinde süratle yaygınlaşmasıyla baskıcı önlemlerin hafifletilmesi, kademeli normalleşme adımları ve firmalar ile ayak halkına verilen desteklerin bile etkisiyle selis büyümesini sürdürerek 2021’birlikte yüzdelik 11,4 oranıyla serencam 50 yılın sunma yüksek nema hızına ulaştığını bildirdi.

Hızlı ve hareketli değişmeyen ahiz mekanizmalarının hayata geçirilmesiyle uygulamaya koydukları konkre ve ruhlu politikalarla salgın sürecinin istihsal çarklarını durdurmadan başarıyla yönetildiğini dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

“2022 yılının önceki yarısı bakımından akva aut öğrenci sınırlanmış namına artan ihracatımız ve hareketli az içi irade sebebiyle, uran sektörü öncülüğünde büyüme sürecimiz bitmeme etmiştir. Makine ve teçhizat envestisman harcamaları öncülüğünde hep çakılı sermaye yatırımları aynı dönemde yüzdelik 4,4 artarken, açık mülk ve bakım ihracatının büyümeye katkısı 2,9 fakül olmuştur. Küresel ekonomilerde durgunluk endişelerinin baş gösterdiği 2022 yılının ikinci çeyreğinde ülkemiz analog gelişmekte olan ülkelerden olumlu yönde ayrışarak yüzdelik 7,6 büyüme oranı ile OECD ülkeleri içerisinde yer faziletli oranda büyüyen ikinci mutluluk olmuştur.

Yılın ikinci yarısında turizm ve ihracattaki ruhlu seyrin ekonomik faaliyetlerdeki müspet görünümü koruyarak büyümeyi desteklemesi beklenmektedir. Küresel düzeyde iktisadi sükûnet belirtilerine rağmen 2022 yılı genelinde Türkiye ekonomisinin yüzdelik 5 büyümesi öngörülmektedir. Bu öngörü; yaklaşık yarısı dış talepten kaynaklanan muvazeneli tıpkısı büyümeye meni etmektedir.”

Oktay, kaydedilen kıpırdak nema performansıyla 2018’dahi 28 bin 281 dolar olan mübayaa gücü paritesi cinsinden kişi başına gelirin 2022’da artışını sürdürerek 34 bin 768 dolar seviyesine büyüklüğünde yükselmesinin öngörüldüğüne değinerek, 2023’te ise ekonominin üretim ve irade yönüyle stabil tıpkısı görünüm sergileyerek yüzdelik 5 tahaccüm oranının korunmasının hedeflendiğini tabir etti.

Böylece Türkiye’nin takatli sınamalara karşın hedeflerine idrak kararlılığını sürdüreceğini belirten Oktay, envestisman, istihdam, üretim, dış satım ve cari çok hedefli nema esasına dayanan programlarını kararlılıkla uyguladıklarını vurguladı.

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, şöyle konuştu:

“Güçlü iktisadi aktivitenin ve aut talebin ekonominin istihdam oluşturma kapasitesi üzerindeki olumlu etkileriyle istihdamımız 2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla müstevli öncesi seviyelerin üstüne çıkmıştır. Bitmeme fail toparlanma süreciyle alay malay 2022 yılının ikinci çeyreği itibarıyla Türkiye, salgın öncesi döneme göre 2,6 milyona yakın ilave istihdam artışıyla OECD ülkeleri beyninde kategorik açıklık önce sırada kayran almayı başarmıştır. 2022 yılında istihdamdaki almanak artışın 1,9 milyona yaklaşması ve aylakçılık oranının sene sonu itibarıyla yüzdelik 10,8 olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir. 2023 yılında ise aylaklık oranının yüzdelik 10,4’e gerilemesi beklenmektedir.

Önümüzdeki üç yıllık süreçte istihdamın almanak sayı farkı 890 bin gönül civarında artacağı ve işgücüne paydaşlık oranlarında öngörülen artışa karşın işsizlik oranının önümüzdeki dönemde tek haneli rakamlara gerileyeceği öngörülmektedir.”

???????(Sürecek)

???????

Share: