Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu içtimai göz projesine başvurular nasıl yapılıyor? Bugün bakımından başladı

Cumhuriyet tarihinin genişlik iri toplumsal ev projesinin tanıtımı esbak Ankara’da yapıldı. Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak projeye ilişik detayları paylaştı.Öte yandan Reisicumhur Erdoğan, geri yaptığı açıklamada, “Başvurular ferda başlıyor, Ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek. İlk temel Ev ayında atılacak. Bunların içerisinde oturan yurttaş sayısını 10 milyonun üzerine çıkaracağız. İsmi da ilk evim, geçmiş hareket yerim olacak” dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı, adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve El Bankasının mezun şubeleri ve e-Oran aracılığı ile yapılacak.

SON TARİHLER

Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Cesamet başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’dahi sona erecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye müracaat yapabilmek üzere, referans sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,Proje toprak sınırları içerisinde sunma bir iki 1 sene durma etmesi veya proje mülk nüfusuna kayıtlı olması,Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içre tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama İstanbul için maaş aşama halkı gelirinin, arz çok kemiksiz 18.000 TL, güçlükle genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Savaş ve Misyon Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Aut)Bir aşama halkı hesabına, tek referans yapılmasıBaşvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonradan doğan vatandaşlarımız başvurma edebilecektir.

Reisicumhur Erdoğan, projenin detaylarına ilgilendiren şunları söyledi:

İlk girişim konutlarını maksimal 2 yıl süresince bitirip doğruluk sahibi vatandaşlarımıza salmak istiyoruz. Hedefimiz birlik iklim ve ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 almanak süreçte 500 bin toplumsal konut, 250 bin ev gayeli arsa ve 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünüİzmir’dahi, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da mensur edeceğiz.

DAİRELER BIRÇOK TL OLACAK?

Şehit yakınları ve gazilere geçmiş etabın yüzde 5’e eşit gelen 12 bin 500 hane, zahmetli vatandaşlarımıza ise yüzdelik 20’ye denk mevrut 50 bin basamak ayırıyoruz. Projemizdeki konutlarımızın yüzde 20’sine balya mevrut 50 bini ise gençlerimize tahsis ettik. Toplamda 608 bin liralık olan 2+1 konutlarımıza maaş 2.280 liradan başlayan 240 kamer vadeyle eş olunabilecek. 850 bin teklik fiyata ehil 3+1 dairelerin ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecek. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u evvelden alınacak.

TİCARİ ALGI KAYBAĞI YAPANLARA FIRSAT VERİLMEYECEK

İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, değişik illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bu projeleri ticari rüşvet kaynağı haline lütfetmek isteyenlere de vesile vermeyeceğiz. Devleti kurnazca hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetleme mekanizması kuracağız. Yegâne derdimiz imkanı kısıtlanmış ailelerimizi uygun şartlarla karı sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden süresince yaşayacak ailelerimize dobra olmasını diliyorum.

ARSA PROJESİNİN DETAYLARI

Yine ilk defa alt yapıları ve imarı hazırlanmış aile yapmaya amade yer alternatifi de sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasa fiyatlarının çok altında bire bir bedelle ve faizsiz aynı şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Evin mensur sürecinde türe sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan mutlak parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan bütün denk ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene mehil ile faizsiz şekilde ödeneceği aynı sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci gruptaki paylı parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan bütün karşılık ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 sene vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

İŞ YERİ PROJESİNİN DETAYLARI

Şimdi de hareket yerlerimiz ile ilgili bazı ayrıntıları katılmak istiyorum. Zifos hazırda 12 ilimizde 3 bin 930’u evet toplamda 10 bini aşan sanayi tipi hareket yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın geçmiş etabı kapsamında 10 bin yıpranmamış aksiyon yeri elan süfli ve ölçülü ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu hisse senedi yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer önel ile emekçi kardeşlerimize, dinç girişimcilerimize sunacağız. ‘İlk evim’, ‘evvel aksiyon yerim’ projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, kılıklı güzel olmasını diliyorum.”Share: