Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’nin uyanıklık toplantısı için Kılıçdaroğlu’nu kızdıracak sözler: Bize yerel ve milli bir zihniyet geçişsiz

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da Haliliye ilçesindeki İbrahim Tatlıses Firez Merkezi’nde planlı Şanlıurfa Cahillik Buluşması’nda, gençlerin sorularını yanıtladı.

CHP’YE VİZYON ELEŞTİRİSİ

Reisicumhur Erdoğan, salonda bulunan benzeri gencin altılı masaya ilişik “Geçtiğimiz günlerde altılı ganyan masadan tıpkısı izah geldi ve ‘Eğer biz seçimleri kazanırsak hepimiz reisicumhur yardımcı olacağız, cumhur reisi yardımcısı olursak mebus olamayacağız amma ikisini bir anda istiyoruz diye niteleyerek çalışmalar yapmaya çalışıyorlar. Izahat gösteriyor kim altılı masa ayrımsız yıldır kendi menfaatleri peşinde milletimize ne verebiliriz değil, sen ne istiyorsun, sana hangi verebiliriz, senin eksiğin ne doğrultusunda ilerliyorlar. Bu menfaatleri kuşkusuz değerlendiriyorsunuz?” sorusunu, “Sendeki zeka, sendeki siyasa mantığı inanç onlarda namevcut.” ifadesini kullandı.

“BUNLARLA BENİM MİLLETİMİ ALDATACAKLARINI ZANNEDİYORLAR”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onların şu andaki derdi bu masadan kim ne kadar ne kapar, yaptıkları bu. Zaman önsezi açıklamış, bu vizyonu açıklarken kavrayış denilen olayın içinde Amerika’üstelik bilmem kim, bilmem şuradan kim. Bunlarla benim milletimi aldatacaklarını zannediyorlar. Bize yerli ve milli tıpkı feraset, domestik ve milli aynı zeka lazım. Yani, sen lazımsın, sen. Şu eseme, şu anlayış onlarda bulunmayan.”

GENÇLERLE BULUŞMANIN MUTLULUĞU DİLE GETİRDİ

Programın açılışında konuşan Erdoğan, Şanlıurfa’dahi farklı bir günün yaşandığını belirterek, Ekin Merkezi’nin şehre okşayıcı olmasını diledi. Şanlıurfa’nın 20,6 yaş ortalaması ile Türkiye’nin bildirme güre şehri olduğuna dikkati çeken Erdoğan, gelecek seçimlerde elden Şanlıurfa’bile görüş kullanacak 250 bin gencin bulunduğunu söyledi. Hakeza ayrımsız şehirde gençlerle benzeri araya gelmenin, tendürüst bire bir Cumhur Reisi olarak mutluluğunu yaşadığını dile getiren Erdoğan, Ankara ve İstanbul’daki benzer programların dışında, gittikleri derakap değme şehirde gençlerle ayrımsız araya gelmeye hususi ehemmiyet verdiklerinin altını çizdi.

“BİZ SİYASEYİN MERKEZİNDEYİZ”

“Geleceğimizi yaşama edeceğimiz gençlerimizin, dünyaya, ülkemize, bize, öz hayatlarına bakışlarındaki derin vukufiyeti görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Şu esas büyüklüğünde yaptığımız tamlık şişko açılışlar ve mitinglerde Şanlıurfa pik yaptı. Son aldığımız resmi cirim 120 bin. Elbette yollardaki karşılamaları buna katmıyorum, sadece meydanı konuşuyorum. Temas ne kadar birileri, gençlerimize öz basiret dünyalarında ‘çantada keklik’ kabilinden bakıyor olsa üstelik bizim tespitlerimiz hiç da öyle olmadığına belen ediyor. Kusura bakmayın çantada keklik namevcut, çanta kırcı. Bugün Acun Engelliler Haset… ‘Engelli’ diye, konsept dünyaları engellerle dolu olanları birbirine karıştırmayın. Birilerinin idrak dünyaları sakat. Bizim engelli kardeşlerimizin zihniyet dünyaları sapasağlam. Sizlerle sohbetlerimizde anca çarpıcı analizlerle, öyle isabetli tespitlerle, öyle akılcı tekliflerle karşılaşıyoruz kim inanın epey yıllık tecrübemize rağmen bizim dahi ufkumuz genişliyor. Bu safiha bize, AK Fırka’yi kurarken bilgisizlik teşkilatlarımızı, örgütlenmemizin ve politikalarımızın merkezine yerleştirmemizin ne kadar doğru olduğunu esasen yeniden gösteriyor. Türkiye’dahi cahillik teşkilatını, partisinin abra işlerini yaptıracak tıpkı dil değil üstelik politikalarının merkezine yerleştirmiş geçmiş parti biziz. Tığ ne sağdayız hangi solda, tığ siyasetin merkezindeyiz.”

Cumhuriyet’in kullanılmamış asrını “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla karşılamaya hazırlanırken, bildirme çokça gençlerin enerjisine, üretkenliğine, gayretlerine güvendiklerini vurgulayan Erdoğan, “Şu anda Türkiye siyasetinde bu kardeşinizin, ağabeyinizin dışında deneyimsizlik kollarından yetişerek mevrut tıpkı önder namevcut. 18-20 yaşımdan itibaren toyluk teşkilatlarında büyümüş, oralardan gelmiş tıpkısı siyasetçiyim. Diğerleri anca değil. Diğerlerinin çoğu gökten zembille indiler. Bizim durumumuz anca değil.” diye konuştu.

“HATIRLAYIN, NERELERDEN GELDİK”

Siyasetin içinde yetiştiğini, siyasetin içinden geldiğini, bu yüzden üstelik gençlere bakışının çok farkı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Cahillik yıllarıyla birlikte siyasette kalık asrı geride bırakan benzeri büyüğünüz sıfatıyla, imdi bizlerin, sizin zamanınızın misafiri olduğumuzu rahat söyleyebilirim. Bu istekle düşüncemi hoppadak kendi adıma değil, mensubu olduğum kuşak namına da rapor ediyorum. Biz, bu kutlu bayrağı, bu kutlu emaneti bittabi elan esbak nesillerden devraldıysak, inşallah çok geçenlerde sizlere devredeceğiz. Bizden geçmiş kuşak ve bizim kuşağımız, demokratlık ve kalkınma bakımından Türkiye’nin ihtimal da arz kapalı, genişlik sıkıntılı dönemini yaşadı. Öz serencamımızın seyriyle bugün sizlerin ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla kurduğunuz hayalat beyninde çok nazik fark olması gayet tabiidir. Hem enfrastrüktür hem özgürlükler üzerine yoklukların ülkesinden, lehçe ve toptan liderlik seviyesine gelmiş ayrımsız ülkeye aksetmek bittabi gösterişsiz değildir. Hatırlayın, nerelerden geldik. Şanlıurfa’nın havalimanı, hakeza iyicene yolları mı vardı? Nerede? Amma demincek havalimanından çıkıyorsun, Karaköprü’den merkeze umum ağız düzenlemeleriyle, seçme şeyiyle, altyapısıyla, üstyapısıyla bambaşka ayrımsız Türkiye, alelacayip aynı Şanlıurfa.”

İbrahim Tatlıses’in “Öğün motamot İstanbul’dan Şanlıurfa’ya geliyorsun” demesi üzerine Cumhur Reisi Erdoğan, “Eskiden 24 saatti, herhalde deminden 12-13 saat.” karşılığını verdi.

“81 İLİMİZDE 208 ÜNİVERSİTEMİZ VAR”

Bu kadim mücadelenin yer ağırlık kısmının geride kaldığını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Imdi ödediğimiz bedellerin, çektiğimiz acıların, yaptığımız fedakarlıkların, döktüğümüz alın terlerinin karşılığını kabul etme vakti gelmiştir. Bunu sizlerle alacağız. Hazreti Mevlana’nın o pergel metaforuna akıllıca şekilde, tıpkısı ayağımızı ülkemize ve değerlerimize sabitleyip, diğeriyle kamu dünyayı kuşatacağımız tıpkı dönemdeyiz. Imdi dünyaya şöyle bakacağız, tığ dünyaya değil, acun Türkiye’ye baksın. Bunu, sizlerle beraber başaracağız. Gençlerimizin bilgisi, donanımı, temiz güveni Türkiye Yüzyılının yeryüzü nazik teminatıdır. Hamasetle, demagojiyle, yalanla, çarpıtmayla yönlendirilemeyecek bu gençliğin azim ve cesaretinden aldığımız güçle nereye hazırlanıyoruz? 2023’e. Ülkemize bugüne büyüklüğünde kazandırdığımız yapıt ve hizmetleri anlatırken hoppadak gerçek penceresinin önüne çekilmeye çalışılan perdeleri açıyoruz. Göreve geldik, Türkiye’dahi 76 üniversite vardı ama deminden 81 ilimizde 208 üniversitemiz var.”

Bu sırada İbrahim Tatlıses’in “Oxford vardı üstelik tığ mi gitmedik?” şeklindeki esprisi gülüşmelere neden oldu.

“ŞANLIURFA’DA BİR ZİHİN DEVRİMİZİ YAPTIK”

Türkiye Cumhuriyeti’nin seçkin şeye müstahak olduğunu vurgulayan Tatlıses, bu saatten sonra Cumhur Reisi Erdoğan’ın yanı sıra olduğunun altını çizdi.

Cezaevindeyken müzakere ettiği Cumhur Reisi Erdoğan’ın “İbrahim Bey, ben belediye reisi oldum hemen İstanbul’a hizmet verebilirim, benim niyetim bu değil. Benim niyetin Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet çevirmek.” dediğini aktaran Tatlıses, “Başvekil oldu, Reisicumhur oldu, bilahare üstelik başbuğ oldu. Hangi oldu başkan yapmazdınız? Sayın Cumhurbaşkanımız ahali adamıdır, umum insanıdır. Ahali adamı olduğu için başımın üstünde taşıyorum.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’nın Cumhur Reisi Erdoğan’ı çok sevip saydığını vurgulayan Tatlıses, Şanlıurfalılara, “Bu seçimde zinhar bizi bekâr bırakmayın.” diye niteleyerek seslendi. Reisicumhur Erdoğan, “İbrahim Satış, sözün özünü defaatle ifade etti iyi olsun.” karşılığını verdi.

“VİZYON ORADA DEĞİL, VİZYON ŞANLIURFA’DA”

Zihinlerinde birlikte kalplerinde üstelik yarın amacıyla hangi yapacaklarının hangi yapmaları gerektiğinin olduğuna meni eden Erdoğan, “Bay Eksiksizlik, güya zihinde hangi var ne namevcut bunları anlatıyormuş. Elin birilerini toparlamış, etmiş, uyuyanlar mı ararsın, bunun birlikte ne dediği anlaşılmayan sözler mi anlarsın… Böyle ayrımsız durum. Biz dahi dedik ki biz, Şanlıurfa’da izan devrimi yapacağız. Ve Şanlıurfa’da aynı mezhep devrimini yaptık ve açıkladık. Önsezi orada değil, anlayış Şanlıurfa’üstelik. Ve yarına dair vizyonun kalemşörleri gençler, sizsiniz. Kendinize güvenin, inanın. Ve yarının programını da projesini de sizler hazırlayacaksınız, beraber hazırlayacağız. Bunu kimse inkar edemez. Peygamberler şehri burası.”

Şanlıurfalıların Erdoğan’a nazik tabiiyet beslediğini ve ati seçimde de kendisini yalnız bırakmayacağını tamlayan aynı tüvana, Erdoğan’a “Şanlıurfa dediğimizde Koskocaman deneyimsizlik dediğimizde sizin duygularınız nasıl oluyor?” diyerek sordu. Erdoğan, Şanlıurfalıların toplu küşat törenine ilgisinin çokça iri olduğunu, şimdiye büyüklüğünde yapılan büyükşehir dolgun açım törenlerindeki katılımın zirvesine ulaştıklarını belirterek “Önümüzdeki hafta Samsun geçebilecek mi?” diyerek sordu.

“ZİRVEYİ BURASI YAPTI”

Salonda kâin AK Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Samsun Mebus Mahmur Çiçeği Karaaslan, “Haddinden Fazla gani hazırlanman geçişsiz” diyen Erdoğan’a, ” Herhangi Bir gittiğimiz şehirde çıta elan dahi yükseliyor ama Samsun kendisine rekor kıracağımıza inanıyorum.” yanıtı verdi.

Gençlerle buluşmanın İbrahim Tatlıses’in katılımıyla şahika yaptığını dile getiren Erdoğan, içinde bulundukları İbrahim Tatlıses Ekin Merkezi’nin dahi gençlerin büyük tıpkı mülakat merkezi olacağını söyledi. Erdoğan, “Bugünkü şişman açılışla geleceğe, 2023’e yönelik pir tıpkısı aşama atıldı. Zirveyi burası yaptı. Diğerlerine on paralık aldırış etmeyin. Biz yolumuza ara vermek namevcut yola bitmeme deyip, bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

TATLISES’LE TANIŞMA HİKAYESİ SORULDU

Bir gencin, İbrahim Tatlıses ile tanışma hikayesini sorması konusunda Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde karşı karşıya tanıştıklarını ancak kendisinin eserleriyle onu tanıdığını belirterek “O arzu edilmeyen fenomen bizi haddinden fazla amma haddinden fazla üzdü. Ancak o dönemlerde de birileri başka beklentiler içindeyken Tatlıses adeta baştan doğdu. Görüyorsunuz şimdi yeri geliyor kuşkusuz tize çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Tatlıses bile “Ego bu Cumhurbaşkanımı zahir sevmeyeyim. Vuruldum, başıma ilçe geldi, gözümü açtım, başımda duran Cumhurbaşkanım, o ahit başbakandı. Almanya’evet gittim. İdo yanımda telefonda aracısız başvekil ‘Zahir oldu, işler pekâlâ geçti?’ Amerika’evet gittim gine İdo ‘Cumhurbaşkanı arıyor’ dedi. Bittabi unutayım şimdi? Vefa denen benzeri öz var. Boydak semt adına geçiyor İstanbul’üstelik vefa. İnsanlar arasındaki vefa çokça cesim. Hiçbir devir vefasını unutmadı bana alın nerede görse umum kaldırır nerede görse İbrahim Satış der. Ona karşı çok hürmetli ve sevgiliyim.” şeklinde konuştu.

DÜNYA KUPASI

Bir gencin eş futbol hakemi olduğunu belirtmesi konusunda Erdoğan, “Şanlıurfa’nın maçlarını yönetmiyorsun değil mi?” diye sordu. Şanlıurfa’bile U16 ve U18 maçlarını yönettiğini dile getiren zinde, Erdoğan’ın Dünya Kupası’ndaki favorisini aktarmak istedi. Katar’dahi açılış maçını izlediğini, sıra bulduğunda televizyondan maçları takip ettiğini anlatan Erdoğan, sunu iri sürprizin Almanların elenmesi olduğunu söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, “Almanlar ekli gitti, farklı şeylerle oyalandılar, 16’nın dışında kaldılar. 16 mahsus olduktan sonra ortaya koydukları performansa göre şu elan şanslıdır denilebilir. Görelim ondan sonraları da düşüncemizi söyleyelim.” değerlendirmesinde bulundu. Benzeri gencin ” Şanlıurfaspor’u izleme ediyor musunuz” demesi konusunda Erdoğan, “O işime gelmiyor çünkü benim içinde oynadığım mızıka şu zaman Şanlıurfa ile çekişiyor. Esenler Erokspor benim 13-14 yaşında külliyen oynadığım mahalle takımımdı.” dedi. Esenler Erokspor ile Şanlıurfaspor’un bire bir yarış içre olduğunu, aralarında yavaş nokta farkı bulunmadığını belirten Erdoğan, gür oynayanın kazanmasını diledi.

KARADENİZ’DEKİ DOĞAL GAZ REZERVİ

Reisicumhur Erdoğan, Karadeniz’üstelik mevcut gaz rezervlerini hatırlatan tıpkısı gencin, “doğal gaz faturalarına bunun önümüzdeki kış yansıyıp yansımayacağını” sorması üzerine şu yanıtı verdi:

“Şu anda 540… Yeni bakir etüt çalışmaları var, inşallah bereketlensin. Bundan de parçalanmamış ülkemiz nasibini alsın. Şöyle tıpkı şeyimiz elan var. Sayın Putin’in ifadesiyle Türkiye’yi benzeri hub (Terminal) etme durumu. Avrupa’ya sağa sola gidecek olan doğal gazın Türkiye üzerinden dağıtımının yapılması kabilinden aynı düşüncesi var. Biz bile onun hazırlıkları içindeyiz.”

AMME ÇALIŞANLARIN KADROYA GEÇİRİLMESİ

Şanlıurfa’birlikte bire bir köy okulu öğretmeni üstelik sözleşmeli amme çalışanlarının kadroya geçirileceğini açıklanmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini sundu ve öğrencilerinin Ankara’yı görmediğini, bu nedenle onlarla birlikte başkente katılmak istediklerini bildirdi. Kendilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde da geçirmek istediklerini anlatan öğretmene Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Makamımız temas zaman açıktır. Bizim kapımız size meydanda mümteni, kime zahir olacak?” yanıtını verdi. Öğretmenin, “O ahit pazartesi günü öğrencilerime ‘Ankara’ya gidiyoruz’ diyerek müjdeyi verebilir miyim?” sorusu konusunda Erdoğan, rahatlıkla bunu söyleyebileceğini belirtti.

Erdoğan, “Siz kim Şanlıurfa’nın aynı köyünde öğretmenlik yapıyorsunuz. Size husus örtüsüz olanaksız üstelik kime çıplak olacak?” dedi.

PEDAGOJİK FORMASYON

Genç öğretmenin ayrıca eğitsel formasyonu sadece atanmış kişilerin alabildiğini, mezun olup tayin bekleyenler için üstelik tıpkısı aranjman olup olmayacağını sorması konusunda Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bu hafta zarfında YÖK Başkanımızla bile konuyu görüştük. Biliyorsunuz, üniversiteyi bitirdikten sonra benzeri yahut iki yıl formasyon eğitimi veriliyordu. Kendilerine Sayın Başkan, çıktı bunu kaldırıyorsun dedik, kaldıracaksın, 3 ve 4. sınıfta formasyonu verelim ve üniversiteyi bitirirken sonunda şekillenme eğitimini birlikte almış olsun dedik ve uygun kaldık.”

“EYVALLAH KASIMPAŞALIYIZ”

Cisim dili eğitimi alıp almadığının, gövde dilindeki performansının Kasımpaşalı olmasından mı geldiğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Esasen sen yakaladın. Doğduğum büyüdüğüm yerden geldiği üzere, ben aşina önder hatip mezunuyum. İmam dil cambazı okulunda üstelik okurken, okulun münazara ekibindeydim. O münazara ekibinde oluş da alelhusus bu paçarız Osmanlıca ya da Arapça ifadesiyle mükaleme, diğer ifadesiyle de eytişim anlayışını orada yakaladık. Bu diyalektikle alay malay 18-20 gözyaşı, o arada de siyasi hayatın içerisinde oldum, oradan deneyimsizlik kolları gibi vs… Oradan yetişerek bugünlere geldik. Bunun hususi tıpkısı mektebine ego gitmedim, o büyüklüğünde paramız de yoktu.”

Ensesi Kalın tıpkı ailenin çocuğu namına dünyaya gelmediğini, ahşap 2 odalı evde, 3 cömert, esas ve babasıyla yetiştiği bilgisini veren Erdoğan, evlerinin kapısının misafire seçme zaman açıkça olduğunu dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Anacağım benim yer sofrasında konuk geldiği devir, küp turşusunu hazırlardı, teneke kavurma hazır olurdu. Anacağım, ‘Git fırından 2-3 paketlemek, metanetsiz al’ derdi ve ben gider alır gelirdim. Anam, acilen kuzinede kavurmayı yapar, misafirlerin önüne koyardı. Umduğunu değil bulduğunu yiyici misafirler gelirdi bize. Böyle yetiştik ve bu şekilde bile oradan gelen o cesurca dahi hamdolsun siyasi hayatımızı üstelik sürdürdük ve siyasal hayatımızla birlikte de Kasımpaşa’nın verdiği o ruhu bile kaybetmedik. Eyvallah, Kasımpaşalıyız.”

Reisicumhur Erdoğan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Enstrüman Topluluğu’nun ve artist İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği ırlamak ve şarkılara de eşlik etti.

Share: