Cumhurbaşkanı Erdoğan, “e-İnsan Programı”nda konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye imdi bol talimli evlatlarının kariyer amacıyla mahdut dışına gittiği değil, ensiz dışında eğitim bilimi gören evlatlarını kendine çekici benzeri cazibe merkezi olmuştur.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Hars Merkezi’nde düzenlenen “e-İnsan Programı”nda yaptığı konuşmada, Mürekkep Uluslar (BM) Kalkınma Hedefleri ile eğlenceli ölçülü çalışmalarla okazyon eşitliği, saydamlık, hesap verebilirlik, yenilikçilik ve liyakat kabilinden değerleri ana düzlük aynı adam kaynağı kültürü oluşturmanın peşinde olduklarını söyledi.

İnsan Kaynakları Ofisi vasıtasıyla geliştirilerek uygulamaya konulan sistemlerin yerel ve milli hazırlandığını dile getiren Erdoğan, atık temas adımda gençlerin ve çalışanların umutlarını güçlendirecek, münezzeh güvenlerini yükseltecek, becerilerini ve yetkinliklerini artıracak, devleti ve hususi sektörü başarıdan başarıya taşıyacak “Yetenek Dümen Modeli”nin inşasının hedeflendiğini bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ulus Kütüphanesi’nin dünyada ayrıcalı kütüphanelerden aynı tanesi olduğunu belirtti.

Parçalanmamış imkanlara erbap Millet Kütüphanesi’nin 24 saat, 7’den 70’e cemi vatandaşlara hizmet verdiğini nâkil Erdoğan, kütüphaneyi gezen acun liderlerinin “Projeyi bize birlikte verir misiniz?” dediğini, kendilerinin üstelik “Projeyi verebiliriz.” yanıtını verdiklerini anlattı.

Cumhur Reisi Erdoğan, ilmi ve Millet Kütüphanesi üzere projeleri “bütün insanlığa has” yerine düşündüklerini ve bunların “insanlığın emrinde olduğunu” söylediklerini kaydetti.

“İlmi öğrenim emreylemek için bundan sonra hocalarımızı seferber ettik”

Türkiye’deki darülfünun sayısının 81 toprak genelinde artırıldığını hatırlatan Erdoğan, bunun “Ne lazım var, 76 tane yetmiyor mu, 81 ilde niye?” şeklinde eleştirildiğine dikkati çekti.

Demincek ise kimsenin söyleyecek sözünün kalmadığını tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

” Iğdır’dan, oradaki tıpkı gencimiz üniversiteye gidecekse İstanbul’a veya Ankara’ya niçin gelsin? ‘Hocalarımızı biz Iğdır’a gönderelim, oradaki üniversiteye gönderelim, Muş’a gönderelim, Ağrı’ya gönderelim’ dedik. Oradaki üniversitelerimizi yaptık. Şimdi hangi oluyor? Hocalarımız, o üniversitelere gidip, orada dersi veriyor ve oradaki gencimiz Ankara, İzmir, İstanbul buralara vürut meşakkatini çekmiyor. Yani tığ ilmi öğrenim geçmek için imdi hocalarımızı seferber ettik, esen olsun hocalarımız oralarda bu dersleri yüklemek suretiyle gençliğimiz çokça daha özgüvenle yetişme sürecine başladı.”

Darülfünun sayısının 76’dan 208’e yükseltildiğini tabir eden Erdoğan, üniversitelerle gelişigüzel anaokulundan geçmiş ve ortaöğretime büyüklüğünde hepsini güçlendirerek ayrı tıpkı statünün yerleştirildiğini, ilmin ulaşamadığı içtima bırakılmadığını kaydetti.

Yapılan sonuç düzenlemeyle, bazı üniversitelerdeki gereksiz kontenjan sorununun kocaman ölçüde çözüldüğünü dile getiren Erdoğan, bu yıl hakeza bire bir sorunun olmadığını vurguladı.

“Rastgele öğrencimize yetecek seviyede darülfünun kontenjanına sahibiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim darülfünun sayısını açık artırma sebeplerimizden biri, zamanında genişlik iri tartı kaynağı olan yükseköğretime ulaşılabilirlik sorununu çözmekti. Bu amacımıza ulaşarak yükseköğretimde çabucak ulaşılabilirliği değil, vesile eşitliğini üstelik realizasyon ettik. Böylelikle üniversitelerimizi seçkici benzeri göz açısıyla, mahsus zümrelerin, belli gelir seviyesindeki insanların eriştiği bir kayran olmaktan çıkardık. Bugün bundan sonra ortaöğretimden çıkışlı olan değme öğrencimize yetecek seviyede üniversite kontenjanına sahibiz.”

Cemi dikkatlerin ve kaynakların eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olanların istihdam alanlarının çoğaltılmasına verildiğine işaret eden Erdoğan, üniversiteye hazırlanan gençlerin akıllıca göz ve çığır tercihi yapabilmelerinin temini için 40 binin üstünde delil öğretmenle “Danışman Bilgelik Sistemi” üzerinden teşrikimesai yapıldığını belirtti.

Erdoğan, ayrıca üniversitelerin “mezun gelişim gücüne katılım” performanslarını ahenkli namına ölçen aynı sistem kurduklarını, ölçümlere göre hazırlanan raporların üniversitelere ve delil öğretmenlere gönderildiğini, sonunda eksiksiz tarafların mahiyet fotoğrafı görmesini sağladıklarını anlattı.

Ulusal Staj Programı

Tüm üniversitelerde faaliyete geçirilen “kariyer merkezleri”nin gençlerle reel bölüm beyninde köprü kurduğunu rapor eden Erdoğan, hak sektörün talebi ile gençlerin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik “Yetenek Kapısı”nın devreye alındığını söyledi. Erdoğan, 1,2 milyonun üzerinde öğrenci ve çıkışlı ile 8 binin üzerinde çalıştıran ve kariyer danışmanının “Yetenek Kapısı” üzerinden ücretsiz şekilde bir araya geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin yaşadıkları benzeri farklı eke sorunu, ‘Ulusal Staj Programı’ ile adil ve mübarek tıpkı şekilde çözüme kavuşturduk. Şahsi bilgilerin bilinmez tutulduğu kabiliyet havuzu, kurumlarımızın stajyer öğrenci temininde her an daha çok umu gösterdiği aynı başka mehabetli programımızdır. Böylece, temas aracıya ve onun getirdiği şüpheye mevki bırakmadan stajyer eş kaynağı arzı ile talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı, özlük kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Sonuç 2 yılda 160 bini çok gencimiz ücreti ve sigortası mehabet marifetiyle karşılanan bu program üzerinden kamu kurumlarında staj yapma imkanı bulmuştur. Programın, OECD yoluyla emsal uygulama namına gösterilmiş olması doğru istikamette gidildiğinin işaretidir.”

Bölgesel kariyer fuarlarına yönelik birlikte değerlendirmelerde mevcut Erdoğan, bugüne kadar 23 ayrı yerde 400 bini aşkın kayıtlı gençle, 5 binden aşkın işverenin bu fuarlarda bir araya geldiğini belirtti.

Yurt dışında eğitim gören Türk vatandaşı veya semavi bilgili sahibi yetenekleri kazanmaya müteveccih “Uluslararası Kariyer Fuarı”nın üstelik 10 ülkede gerçekleştirildiğini bildiren Erdoğan, “Türkiye artık iyi eğitilmiş evlatlarının kariyer amacıyla ensiz dışına gittiği değil, mikro dışında terbiye gören evlatlarını kendine çeken tıpkı çekicilik merkezi olmuştur. Antrparantez ayrıksı talih vatandaşlarından yetenekler üstelik küresel işaret haline mevrut şirketlerimizde harıldamak üzere Türkiye’ye yönelmektedir. Binlerce Türk vatandaşı istihdam emretmek üzere davet açan yabancı şirketler kâin. Bu noktaya geldik. Birkaç başvuruyla müteselli olmak zorunda kalıyordu birileri. Çünkü kendini dolgunca yetiştirmiş bir gencimiz üzere ülkemizde gitmek ensiz dışında çalışmaktan değme bakımdan çok daha caziptir.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: