Cumhur Reisi Erdoğan, Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Tasdik Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akla yatkın hem ev ve icar fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişin önüne geçecek hem depreme tedarik çalışmalarına ulama sağlayacak yeni bir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.” dedi.

Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Teyit Töreni’nde yaptığı konuşmada, projede toplamda 35 bin ehil kapasiteli 22 cami, akak kapasitesi 500’ü bulan esenlik tesisleri, 166 bin metrekarelik sosyal ve kültürel tesisler ile âdem merkezli tıpkısı anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki velespit ve yolcu yolları olduğunu aktardı.

Projede beyinli kent altyapısı yardımıyla insanlara dara getiren değil abra kayran, 400 metrelik benzeri mesafede sosyal ihtiyaçlara ulaşım sağlayan rahat ve emin kent özelliklerinin bulunduğunu anlatan Erdoğan, 35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi aşkın büyüklükte uygulayım bilimi geliştirme bölgesinin üstelik projede kayran aldığını kaydetti.

Erdoğan, ikinci etabı tamamlandığında projede 2,5 milyon metrekareyi bulacak İstanbul’un sunma şişman millet bahçelerinden birinin bile olacağını belirterek, “Görüldüğü kabil Esenler kentsel dönüşüm projesi filhakika İstanbul’a ve sizlere uygun aynı eserdir.” dedi.

Esenler’deki 60 bin konutluk bu projeyle düz yazı edilecek yerleşimin, Türkiye’nin güçlü haddinden fazla ilinin merkezinden çok elan iri benzeri kentçilik atılımı olduğunu dile getiren Erdoğan, tamamen saydam bir süreçle gönüllülük esasına bakarak başlatılan çalışmaların yüzdelik 99 uzlaşmayla sonuçlanarak yürümesinden duyduğu memnuniyeti anlatım etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada düz yazı edilecek konutların tahminî yarısının Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde, başka yarısının bile belde ilçelerdeki tahavvül projelerinde kullanılacağını bildirerek, ” Riskli kendisine belirlenip boşaltılan yerlerdeki sosyal altyapıyı koruyarak mütezayit kısımları şehre içki aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman projenin geçmiş etabını oluşturan yaklaşık 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Sene sonuna kadar bu sayıyı inşallah 4 bin 941’e çıkarıyoruz. Anahtarlarını tasdik algı vatandaşlarımıza evlerinin alımlı çalımlı olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“CHP görevi alalı 3 sene oldu, depreme yönelik rastgele öz gördünüz mü?”

Ati yıl benzeri asrı devirecek Cumhuriyet tarihine budun için çalışanlar ile milleti küçük görenler arasındaki farkın arz dolgunca kıyas edilebileceği hususlardan birinin da depreme tedarik çalışmaları olduğunu tamlayan Erdoğan, “Ülkemiz doğusundan batısına sarsıntı kuşağında vadi düz iskân yerleriyle bezeli olduğu halde uzunca bire bir süre bu gerçeğe şube dönülmüş, kayda derece tek etap atılmamıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara yönelttiği “Şu İstanbul’bile, Büyükşehir Belediyesi kimde?” sorusuna, “CHP’da.” yanıtının verilmesi üstüne şunları söyledi:

“Öyle mi? Olur CHP, şu görevi aldı alalı neredeyse 3 yıl oldu, acep depreme müteveccih göz inşasına yönelik herhangi bir husus gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’de ego birlikte Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı yaptım. ve şu KİPTAŞ konutlarını özne bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu aksiyon aşk işi amor. Hastalıklı olacaksın dertli. Hakeza yok Bodrum’muş, bulunmayan bilmem şurasıymış, burasıymış. Başat afeti oluyor, nerede beyefendi? Yangın var nerede? Tekrar bir yerde, değişen tıpkı molekül yok. O Hâlde şimdi ego diyorum ki İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle 2023 Haziran’birlikte verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyorum. Aşkla yürüyeceğiz, gereğini yapacağız. Ama durmak bulunmayan, o büyüklüğünde.”

Marmara Depremi’hangi meni fail Erdoğan, “Yer Sarsıntısı öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kabil depremin peşi sıra ölçülü istirdat ve kriz kaldırma çalışmaları dahi müstelzim hız ve etkinlikte gerçekleştirilmemiştir. Marmara Depremi’nin peşi sıra yaşananlar hala tamlık çıplaklığıyla gözlerimizin önündedir. Olur ferdî namına herkes gayret göstermiştir amma bu içten çabayı destekleyecek bir herkes ve mekanizma maatteessüf yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhur Reisi Erdoğan, farklı alanlarda bittabi ülkeye 20 yılda asırlık ürün ve hizmetler kazandırdılarsa depreme hazırlık hususunda dahi benzer bir ufuk ve uygulama değişikliğini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bakanlıklarımızı ve kurumlarımızı bu doğrultuda yapılandırdık. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan müstacel uzanım müdahale planlarına büyüklüğünde temas şeyi yeni baştan kurduk. Sınav ettik, işlemler arkaç getirdik. Van’dan İzmir’e büyüklüğünde… Serencam dönemde yaşanan depremlerde sel baskınlarında, yangınlarda ve afetlerde bu kurumsal kapasiteyi kullanarak gelişmemiş sürede istediğimiz neticelere ulaştık.” diye konuştu.

Eğitim ve sağlık yatırımları ile projeler

Eğitimde yapılanların beyninde olduğunu, 76 olan üniversite sayısını 208’e çıkardıklarını ve üniversitesi olmayan ilin kalmadığını kaydeden Erdoğan, “Hatırlayın, biz ilkokula gittiğimizde bizim sınıflarımız 75-100 kişilikti ama deminden 36. Böyle ilkokullarımız var, bu ağıl geldik. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler ve deminden profesörler, doçentler nereye gidiyor? Öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Lan Erkek Kemal, bunlar öyle lafla, gereksiz lafla olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Sağlık alanında şehir hastanelerini kurduklarını dile getiren Erdoğan, İstanbul’dahi Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi ile Atatürk Havalimanında Prof. Dr. Hedef Dilmener Acil Nitelik Hastanesini ve Anadolu Yakası’nda ayrımsız hastaneyi açtıklarını hatırlattı.

Reisicumhur Erdoğan, Ankara’da birlikte kent hastaneleri mensur ettiklerini, eğitimdeki duruşlarının de kararlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulaşımda, geldiğimizde 6 bin 100 kilometreydi. Şimdi 28 bin kilometreyi fazla yollarımız var. Bilcümle bunlarla bu arada tabii ki otobanlar, otoyollar, tüneller ve bilcümle bunların yanında Çetince Odalık Düz Köprüsü’nü düşünün. Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Gene Boğaz’ın altından Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Anca mi? Avrasya Tüneli’ni biliyorsun. Şüphesiz memnun musunuz? Acaba Erkek Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? evet ben istiyorum kim o da geçsin evet, o birlikte nasiplensin, ara sıra şeyleri birlikte öğrensin. bu bakımdan makro. ve fakat peki ki oraları üstelik tahrip kararı dahi alabilirler. Zira onlar yapmaya değil, yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü tıpkı şekilde. Nissibi Köprüsü, Şanlıurfa- Adıyaman ortada. Bunları yaptık ve bütün bunlarla beraber durmadık, bitmeme ediyoruz, elan devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çokça şeyimiz var. Hele hele Çanakkale Boğazı’nın üstünde kısaca 2,5 milyar avroya dünyalık ergin 18 Mart Çanakkale Köprüsü, o benzeri ayrıksı abide, aynı eksantrik güzel. Bütün bunlara, onların hayalleri dahi ulaşamaz bizim icraatlarımıza. ve bu süreç hakeza devam ediyor, bitmeme edecek.”

Kentsel tahavvül çalışmalarının büyüklüğünün yapılan işin çapını ortaya koymaya tam olduğunu dile getiren Erdoğan, “Söylemesi mahdut. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine yakın dolgun ev mensur etmekten, gayrı başlıklarla alay malay yapıların yüzde 60’ını afetlere alın siper altına almaktan bahsediyoruz. Bu, Türkiye amacıyla başlı başına benzeri devrimdir. Şimdi bu adımlarımızı az buçuk elan encam taşıyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına doğru hem hane ve kira fiyatlarındaki tartısız yükselişin önüne geçecek hem depreme tedbir çalışmalarına katkı sağlayacak eskimemiş bire bir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.” diyerek konuştu.

“Derdimiz, vatandaşımıza alın kızgın fiyatla nişane atfetmek”

Alandaki vatandaşlara, “Tarım Güven Kooperatifindeki alımlarınızı yapıyor musunuz, fiyatlardan mutlu musunuz?” diye soran Erdoğan, “İnşallah Tarım Emniyet Kooperatifinde daha çok kucak, kuzu, bunların fiyatı biliyorsunuz ciddi manada düşürüldü. Şimdi kocabaş hayvanlara bile inşallah geçiyoruz. Ayrıksı ürünlerde dahi yüzde 25, yüzde 30, yüzdelik 35 gibi inşallah indirimler yarmak vasıtasıyla size akla yatkın, berduş fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz ne? Derdimiz, vatandaşımıza karşı bozuk para fiyatla işaret vermek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Abdülhamit Konak tetkik gemisinin şu anda araştırı yaptığını aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Unutmayın, Abdülhamit Eğlek yalnız değil. Abdülhamit Han’a saldıranlar bekâr. Ama Abdülhamid Konak benzeri güneş, bire bir anıt ve o anıt oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabb’im uçurum, yardımcımız olsun. Bu duygularla Esenler’deki 60 bin konutluk transformasyon projemizin geçmiş etabında anahtarlarını teslim ettiğimiz konutların sahiplerine aynı nöbet henüz kullanılmamış yuvalarının kandırıcı olmasını diliyorum. Rabb’im vatandaşlarımıza munsap tadıyla, istek huzuruyla, esenlikle, esenlikle bu evlerde oturmayı şans etsin. Sizleri ayrımsız nöbet daha dostça, saygıyla selamlıyorum. Baskı sağlıcakla.”

Erdoğan, konuşmasının ardından projenin yapımı biten önce etabının hak sahiplerinden temsili namına 10 aileye anahtarlarını teslim etti. Cumhur Reisi Erdoğan, konfirmasyon töreni sırasında ailelerden birinin çocuğunu kucağına aldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çekicilik, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank,Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu, TOKİ Başkanı Ömer Endişe, AK Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve MHP İstanbul İl Başkanı Birol Iyi üstelik katıldı.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen törende, projenin tanıtım videosu gösterildi. Binlerce güç törene katılırken, bazı vatandaşlar evlerinin balkonundan ve çevredeki kafelerden töreni izledi. Araklayıcı şarkılara eşlik eden vatandaşlar, sık sık “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projedeki benzer daireyi gezdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törenin ardından projedeki yaşıt daireyi gezerek, incelemelerde bulundu.

Erdoğan, proje kapsamında evi teslim edilen bire bir ailenin daveti konusunda evlerine mihman oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde, Reisicumhur Yardımcısı Oktay ile Bakan Hava bile haremlik etti.

(Bitti)Share: