Cumhur Reisi Erdoğan, MSGSÜ İstanbul Kılık ve Yontu Müzesi Küşat Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Gündeş tasarımı, merkezi konumu, en üst standartlardaki asayiş donanımı ve beğenilen özellikleriyle İstanbul Kılık ve Yontu Müzesi, gelişigüzel açıdan şehrimize yakışan yüce tıpkısı ürün oldu. Buraya ülkemizin ‘Çağdaş nutuk hafızası’ desek herhalde kavisli aynı tespitte bulunmuş olmayız.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Mimar Sinan Domuzuna Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Açım Töreni’ndeki konuşmasında, müzenin İstanbul’a ve birlik sanatseverlere kılıklı olmasını diledi.

Erdoğan, zaman yalnız İstanbul’u zat alanında işaret ve çekim merkezi olacak aynı eserle buluşturmanın sevincini yaşamadıklarını dile getirerek, “Zaman bu evire çevire binada, tıpkısı zamanda Türkiye’nin yer gündeş musahabe birikimini baştan canlandırma etmenin gururunu birlikte yüreğimizde hissediyoruz. Bu önemli eseri İstanbul’umuza ve ülkemize kazandıran Mimar Sinan Adamakıllı Sanatlar Üniversitemizin zer yöneticilerini, mimarından işçisine, herkesi canıyürekten tebrik ediyorum. Projeye verdikleri zihayat destek amacıyla Hars ve Turizm Bakanlığımızı antrparantez kutluyorum.” diyerek konuştu.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesinin Cumhuriyet tarihinin en doğru yapıları ortada düz aldığını anımsatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Müzenin kuruluşu şahsen Gazi Mustafa Kemal’in talimatları doğrultusunda 1937 senesinde Dolmabahçe veliaht dairesinde gerçekleştirilmişti. Veliaht dairesi çok tafsilatlı yıllar süresince müze vasfıyla görevini adi mucibince adına getirdi. Fakat gerek kullanımdan gerekse gittikçe oluşan yıpranmadan ekolojik ortam çatı daraç kalmaya başladı. Binanın yetersiz şartlarından kontekst müzede vadi kayran birbirinden eşsiz asar birlikte maatteessüf zarar görüyordu. 2011 yılında müzemizin bu sorunu dikkatimize evvel getirildiğinde, çabucacık vacip talimatları verip, koleksiyonun Tophane’ye taşınmasını sağladık. Peşi Sıra tıpkı yıl bu antreponun çağcıl aynı müze binasına dönüştürülmesi için çalışmaları başlattık. Bu çalışmayı dahi üniversitemiz mezunlarından arsıulusal birçok prestijli ödülün sahibi Mimar Emre Arolat Beyefendi’yle beraber yürüttük.”

“Türkiye’nin yeryüzü iri musahabe koleksiyonuna eş”

Cemi aşamalarını bizzat strateji ettikleri ve yakından ilgilendikleri İstanbul Gösterici ve Heykel Müzesinin inşaatının güzeşte yıl tamamlandığını tamlayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“İnşaat sürecinde yıpranan, zarar gören eserlerin hepsini dahi elden geçirerek restorasyonlarını gerçekleştirdik. Çağcıl tasarımı, merkezi konumu, en üst standartlardaki güvenlik donanımı ve bedii özellikleriyle İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, gelişigüzel açıdan şehrimize yakışan mefret tıpkı kitap oldu. Buraya ülkemizin ‘Çağdaş nutuk hafızası’ desek herhalde yanlış benzeri tespitte bulunmuş olmayız. Sair pek haddinden fazla vasfının yanı sıra müzemiz, suret, yontu, seramik ve dalan örnekleriyle Türkiye’nin bildirme balaban sanat koleksiyonuna sahiptir. 1937’deki önceki sergide yalnız 320 işaret varken, zaman İstanbul Gösterici ve Statü Müzesinin koleksiyonu 10 binin üstüne çıkmıştır. Müzemizde bütün 806 sanatçının 10 bin 666 eseri bulunuyor. Bugün sanatseverlerle buluşturduğumuz açım koleksiyonunda ise 277 sanatçımızın 749 eserine saha veriliyor. Icap binasıyla gerekse koleksiyonuyla İstanbul Kılık ve Yontu Müzesinin önümüzdeki dönemde vakit kaybetmeden İstanbulluların değil ülkemizin bildirme makro konferans destinasyonlarından biri olacağına inanıyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu eserin İstanbul’a, üniversiteye, kültür ve hanek camiasına kazandırılmasına çevirgeç olan herkese yine teşekkürname ederek, “Binlerce yıldır insanlık tarihinin en doğru medeniyetlerine karı sahipliği yapmış benzeri ülkede yaşıyoruz. İstanbul’un yanı sıra Hatay’dan Kayseri’ye, Ürgüp’ten Bursa’ya, Efes’ten Hattuşaş’a kadar ülkemizin dört bir tarafında değişik medeniyetlere beşiklik yapmış örenlik yerlerimiz, şehirlerimiz var.” dedi.

(Sürecek)

Share: