Cumhur Reisi Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi tür değildir”

Reisicumhur Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi olanaklı değildir”

“Kuşkusuz bu çabucak tıpkı başlangıçtır, yapacağımız artık iş var”

“Seçme alanda Türkiye’yi çok ayrımlı tıpkısı konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada güzel siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi mümkün değildir” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Yerleşmiş 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’ne katıldı. Burada bir istişare işleyen Reisicumhur Erdoğan, “Itici Savaş’ın bitmesi ile sulh, balans ve özgürlükler hesabına yeşeren umutlar, serencam yıllarda yerini yine korkuya, endişeye, üste birtakım ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz beniz sene daha önce yapılan tahminlerin tersine bolluk, sağlık, hak aslı olmaktan artış bir nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu yeni dönemde özellikle teadül, doğruluk ve sıdk duygusu güç zehir almakta. Ensesi Kalın daha dahi zenginleşirken cümle dünyada fakirlik yaygınlaşmakta, değişik topluluk kesimleri arasındaki yalpak anbean büyümektedir. Acun nüfusunun yüzdelik birine tekabül etmeyen uyuşma parasına mülk, refahına bolluk katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca insan temel azık maddelerine üstelik ulaşmakta zorluk çekmektedir. Iktisadi kriz ile gelişigüzel bu aheste tablonun, yok yoksul ülkeler ve toplumlar aleyhine elan birlikte kötüleştiğine tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi olabilir değildir”

Sonuç zamanlarda acun genelinde yaşanan global soylu erki sorunlara bile değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Bittabi son 50-60 yılın arz yüksek seviyelerine vasıl pahalılık rakamları Garplı ülkelerde yaşayanlar dahil herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Yakın kış mevsimi bu ülkelerde erke ve besin güvenliği konusundaki endişeler giderek tırmanıyor. Bihakkın sonuç Prag Zirvesi’nde tam liderlerden bunu dinledim. Bütünü, ‘Bu kışı pekâlâ atlatacağız, bu kışı lacerem geçireceğiz’ bilcümle bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim hakeza ayrımsız sorunumuz bulunmayan’ dedim. Liderler takkadak hatıra düşünüyorlardı, amma bir farklı tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maalesef sağduyu ile değerlendirmiyorlardı. Ister politik istikrarsızlıklar, gerekse hesaplı mesail genişlik balaban darbeyi küresel sistemin çeperlerinde düzlük düzlük hamhalat ülkelere vuruyor. Ekonomisi vurgun, üretim kapasitesi sadık, içtimai barışını tamlık manasıyla sağlayamamış, politik bakımdan müdahalelere örtüsüz, kırılgan devletler bu sıkıntılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Seçkin ne büyüklüğünde Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine düşmüş olsa de önümüzdeki dönemde dünyada güzel siyasal değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Beş Altı gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının bitmeme etmesi gibi değildir.”

“Elbet bu yalnız aynı başlangıçtır, yapacağımız çıktı iş var”

Türkiye’nin vakit kaybetmeden kişi özelinde değil, global anlamda balaban bir aktör olduğuna özen çekici Erdoğan, “Şu an üstelik 7 milyon tonu fazla tahıl bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Başka ülkelerde herhangi bir patırtılı namevcut. Amma Türkiye bu konuda üzerinden bilcümle bu imkanları seferber ederek insanlığa ayrımsız nefes çağ aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, ama diğerlerinin derdi namevcut. Bittabi bu takkadak ayrımsız başlangıçtır, yapacağımız imdi hareket var. Toptan sistemin yapısından kaynaklı mesail zaman yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti çok daha mebzul anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah çabukça seçme alanda cisim bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Temas kriz riskler ve tehditler ile gelişigüzel fırsatları dahi birlikte getirir. Hazırlıkta olanlar için akse anları tıpkı zamanda bakir aynı dönemin muştusu, daha görgülü dönemlerin müjdecisidir. Türkiye son 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile işte bu günlere tedarik yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Seçkin alanda Türkiye’yi haddinden fazla farklı tıpkı konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri süresince Türkiye’ye seçkin alanda bir çokça yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Gelişigüzel alanda Türkiye’yi çok farklı ayrımsız konuma taşıdık. Birileri bizimle kolpo geçti. Tığ 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne lüzumlu var’ dediler. Amma bilmiyorlardı kim, bugün Iğdır’birlikte, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’dahi üniversite olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Şimdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, eksiksiz akademisyenlerimiz Ağrı’ya de gidiyor, Muş’a dahi gidiyor, Hakkari’ye de gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diye konuştu.

Share: