Coğrafi işaret üzere ahit sayan ‘mor patlıcan inciri’ fidanları üreticilere dağıtıldı

Coğrafi belen amacıyla dönme sayan ‘mor patlıcan inciri’ fidanları üreticilere dağıtıldı

SAMSUN – Samsun’da, tadı ve görünümü başka indir türlerinden değişik olan ve coğrafi belen tescili muntazır ‘mor patlıcan inciri’ fidanları, Tekkeköy Belediyesi eliyle üreticilere dağıtıldı.

Tekkeköy Belediyesi, belediyenin arı kaynaklarıyla gerçekleştirme edilen ve 10 mahallede toprakla buluşacak 3 bin 650 sayı mor patlıcan inciri fidanın dağıtımı için program düzenledi. Çırakman’da planlı programda coğrafi işaret başvurusu yapılan ballıdarı çeşidinin fidanları, istihsal yapacak çiftçilere dağıtıldı.

Programın açılışında mütekellim Tekkeköy Kaymakamı Dr. Polat Yağız, mor patlıcan incirinin Türkiye’deki gayrı incirlerden ayrımlı olduğunu, bu ballıdarı çeşidinin ilçede daha çok yetiştirilerek ekonomiye çıktı kazandırılmasının muhteşem olduğunu söyledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yüksek ekincilik mühendisi Mübayenet Çıkış Belgesi Kanca ise Tekkeköy’e hususi incir türünün öneminden bahsetti.

Başkan Togar: “Mor patlıcan inciri amacıyla coğrafi işaret başvurusunda bulunduk”

İlçeye özgü olan incir türü amacıyla coğrafi belen başvurusunda bulunduklarının altını çizen Tekkeköy Belediye Reisi Hasan Togar, “Mor patlıcan inciri için coğrafi meni başvurusunda bulunduk. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüz 3,5 yıldır kaza belediyelerine eksantrik bire bir içki açtı. Pandemide birlikte bunu gördük ki; dünyanın sunu kıymetli hizmeti istihsal, arazi ve azık. Tığ de pandemiden bu zamana büyüklüğünde kaymakamlık belediyesi namına bütçemiz içerisinde yola, asfalta, kaldırama ve bala oyun parklarına harcadığımız büyüklüğünde bütçeyi üretim üzere ayırdık. Serencam 3,5 yıldır bunla ilişkin özveride bulunuyoruz. Tekkeköy’deki 63 mahallesinde ne toprakta hangi ürün yetişecekse oraya istihsal amacıyla destek ita gayretindeyiz. Bugün dahi Türkiye’da insanoğlu yapmış, 81 ilde tanınan ve bana göre ülkenin yeryüzü pir inciri olan mor patlıcan incirinin direk dağıtımı amacıyla toplandık. Bu incir türünün esas vatanı Kutlukent-Şamdan. Dağıttığımız fidanlar ile üreticilerimize müzaheret etmek istiyoruz. Bu programımıza destek veren herkese teşekkürname ediyorum” dedi.

Müdür Akva: “Samsun’daki incirlerin yüzde 25’i Tekkeköy’de üretiliyor”

İl sınırları içerisinde üretilen incirlerin iri bölümünün Tekkeköy’dahi üretildiğini rapor fail Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Akva’da, “Samsun’da üretilen incirin yüzde 25’i Tekkeköy’de üretiliyor. Coğrafi bel tescili amacıyla da başvurunun sonuçlanması bekleniyor. Toplam 206 dekar düz incir üretiliyordu. Bu giderek artıyor. 2022-2026 planlaması kapsamında Samsun’da seçme öz temas yerde mümteni. Değme bölgenin kendine özgü ürünleri olacak. Özellikle üstelik Tekkeköy’bile bu incirin kesinkes geliştirilmesi gerekiyor. Mor patlıcan inciri üretiminin atması üzere maddi manevi bindi sağlayıcı Tekkeköy Belediyesi ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra 10 mahallede dikilecek 3 bin 650 direk henüz önce belirlenen üreticilere dağıtıldı.

Üreticiye yapılan destekler

Öte yandan Tekkeköy Belediyesi, kaymakamlık ekincilik ve orman müdürlüğü ile alay malay bu yıl içerisinde 2 bin 384 çiftçiye yetişek verdi. 2 bin adet yumrusu dağıttı. Antrparantez 40 çiftçiye 3 bin 800 skor koz fidesi, 70 dekarlık reyglas tohumu, 12 çiftçiye kiraz fidesi, 100 bin çilek fidesi, 89 arıcıya 340 saf arı beyi,300 metre dördül limon bahçesi desteği, 500 dekarlık buğday ve 300 dekarlık yonca desteğinde bulundu. Bu desteklerin beraberinde ilçe genelinde yerey zararlılarıyla savaş kapsamında 200 sayı toprak analizi yapıldı. Uray tarafından bu desteklere mecmu 10 milyon TL’den fazla yatırım yapıldı.

Share: