Çinli Izinli: Çin, Global İklim Yönetimine Etken Adına Katkıda Bulunuyor

BEİJİNG, 21 Teşrinievvel (Xinhua) — Ekoloji ve Kasaba Vekil Yardımcısı Zhai Qing Cuma Namazı günü, Çin’in global abuhava yönetimine etkili namına katkıda bulunduğunu söyledi.

Çin Al Partisi’nin (ÇKP) 20. Millî Kongresi sırasında düzenlediği basın toplantısında, dünyanın yeryüzü nazik gelişmekte olan ülkesi kendisine Çin’in, karbon tarh yoğunluğunda dünyanın yeryüzü iri kesintisini yapacağını vurgulayan Zhai, Çin’in tarihin yer gelişmemiş ahit diliminde karbon zirvesinden karbon nötrlüğüne geçeceğine işaret etti.

Zhai, Çin’in çokça taraflılığı ve eş fakat farklılaşmış sorumluluklar ve ilgili yetenekler ilkesini desteklediğini belirterek, ülkenin Paris Anlaşması’nın imzalanmasını, yürürlüğe girmesini ve uygulanmasını isteklendirme ettiğini sözlerine ekledi.

Ülkenin, iklim değişikliği üzerine Güney-Güney işbirliğinde hareketli nümayiş aldığına değinen Zhai, Çin’in değişik gelişmekte olan ülkelere, alelhusus amiyane ada ülkeleri, Afrika ülkeleri ve arz beş altı kaslı ülkelere, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini düşürmek üzere abuhava müdahale kapasitelerini iyileştirmelerinde yardımcı olmak üzere elinden gelenin sunma iyisini yaptığını anlatım etti.

İleriye çevrilmiş namına Çin’in, iklim değişikliğinin küresel yönetimine çalışkan yerine süzülmek amacıyla parçalanmamış taraflarla gelişigüzel çalışacağını kaydeden Zhai, Çin’in kulaklı-kazan sonuçları için adil ve rasyonel aynı toptan iklim yönetişim sistemini isteklendirme edeceğini, iklim değişikliği üzerine Cenup-Cenup işbirliğini derinleştirmeye bitmeme edeceğini ve küresel abuhava değişikliği müdahalesine gücü, bilgeliği ve çözümleriyle katkıda bulunacağını bildirdi.

Share: