Çin’de Elan Aşkın Genç Kendini Ülkenin Kültürel Kalıntıların Korunmasına Adadı

Çin’de henüz aşkın tüvana, Çin kültürünün korunması ve yayılması için ülkedeki kültürel kalıntıların sayısal korunmasına kendisini adıyor.

Shaanxi eyaletindeki Çin Kuzeybatı Üniversitesi’nin Kültürel Mirasın Dijitalleştirilmesi Millî-Yerli Ortak Mühendislik Araştırı Merkezi’nin bilimsel araştırma ekibinin yüzdelik 60’ını 40 yaşın altındaki çoluk çocuk oluşturuyor.

PATIRTILI 1 (Çince): ZHANG JUNBO, Çin Kuzeybatı Üniversitesi Enformatik Bilimi ve Teknolojileri Fakültesi öğrencisi:

“Tıpkısı tendürüst adına enteresan bir husus yapmayı yeğleme ederim. Kültürel kalıntıların sayısal adına korunması benim üzere çok kurumlu ve enerjimi sevdiğim bir aha sürmek istiyorum.”

PATIRTILI 2 (Çince): Lİ CHUNHUİ, Çin Kuzeybatı Üniversitesi Bilişim Bilimi ve Teknolojileri Fakültesi öğrencisi:

“Gençler, gençlerin ne istediklerini elan bereketli biliyorlar. İnsanların kültürel kalıntıları elan dümdüz benimsemeleri için restorasyonda sonuç teknolojileri kullanabiliriz.”

SES 3 (Çince): Lİ KANG, Kültürel Mirasın Dijitalleştirilmesi Millî-Evcil Kuma Mühendislik Araştırı Merkezi Mir Mühendisi:

“Ekipteki gençler çokça aceleci öğreniyor. Henüz yenilikçiler. Kültürel kalıntıların dijital namına korunması için kullanılmamış yöntemleri lahzada uyguluyorlar.”

CURCUNALI 4 (Çince): YANG WEN, Çin Kuzeybatı Üniversitesi Enformatik Bilimi ve Teknolojileri Fakültesi:

“Enformatik teknolojilerini kültürel mirasla birleştirdiğimizde, kültürel kalıntıları dijital teknolojiler yoluyla henüz gür ulaştırmak ve böylecene kültürümüzün nesilden nesile aktarmak için mesleksel uzmanlığımızdan birlik yerine yararlanabiliriz.”

Xinhua Bilgi Ajansı muhabirleri Xi’an’dan bildiriyor. (XHTV)

Share: