Çin’de başlayan emlak çöküşü dünyaya yayılır mı?

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ DUYUM SERVİSİ

Çin’de namus borcu batağına düşen taşınmazlar sektörü pres durumda. Taşınmazlar krizinin dünyaya yayılmasından bulut ediliyor. Hong Kong’de aynı alacaklının iflas başvurusunda bulunmasından bilahare Evergrande arıtma ile yüz yüze. İkinci yer balaban emlak grubu az daha bire bir yıldır krizden çıkamıyor.

Evergrande krizi sektördeki gayrı nazik isimlere da bulaşıyor. Bu üstelik toptan ekonominin sarsılmasına sebep olacak benzeri evolüsyon adına gösteriliyor.

TAKANAK ÖDEME KRİZİ

Taşınmazlar geliştiricisi Shimao bundan sonra emniyet faizlerini ödeyemeyerek temerrüde sakıt evvel iştirak oldu. Şanghay merkezli ortaklık bu haftanın başlarında 1 bilyon dolarlık krediyi ödeyemeyeceğini duyurdu.

Uzmanlar gelişmelerden sonra yaptıkları değerlendirilmelerde Shimao hakkındaki haberlerin, çabucak Çin’da değil, farklı ülkelerde birlikte belli tıpkısı tedirginliğe hastalık olduğunu belirtiyor. Borç batağına sakıt Artık insanlar palavra riski ve aşırı kızıl gayrimenkul piyasaları karşı endişelenmeye başladığı ifade ediliyor.

İngiltere ilkin olmak amacıyla Avrupa’dahi artan nema oranlarını üstelik özellikle değişebilir faizli mortgage kredisi kullananları önümüzdeki dönemde nazik sıkıntıya sokacağı vurgulanıyor. İngiltere’bile yüzdelik 1.25 olan faizlerin önümüzdeki sene ortasında yüzdelik 3.5’e kadar çıkacağı bu yüzden üstelik birçok kişinin ev kredisini ödemekte zorlanacağı belirtiliyor.

2023 yılında bölük piyasasını neler bekliyor?

 

Basamak piyasasında tashih başladı, incitici senaryo andıran

 

Çin’da emlak satışları 16 yılın dibinde

 

Çinli inşaat şirketi tahvil borcunu ödeyemedi

 

Share: