Çin Gestalt Bankası’ndan ekonomiye bindi sözü

Çin’dahi enflasyonun yüzde 2,7 artarak 2 yılın yer faziletli seviyesine ulaşması sonrası Çin Merkez Bankası, ekonomisini para şişkinliği tehditlerinden koruyacağını belirtirken, büyümeyi artırmak amacıyla balaban teşviklere başvurmaktan ve baş döndürücü dünyalık basmakta kaçınacağını bildirdi.

İkinci Çeyrek Altın Servet Politikası Uygulama Raporu’nu yayınlayan Çin MB, hem hesaplı büyümeyi artıracaklarını hem bile denk istikrarını sağlayacaklarını vurgularken, sadık ekonomiye henüz dinç ve henüz erdemli kalitede bindi vereceklerini dahi tabir etti.

“Gardımızı kolay yalınç düşüremeyiz”

“Strüktürel enflasyon baskıları güdük vadede artabilir ve ithal pahalılık baskısı devam ediyor” değerlendirmesini işleyen Çin MB, “Gardımızı basit olağan düşüremeyiz” dedi.

Tüketici enflasyonunun yılın ikinci yarısında yası aylarda yüzde 3’ün aşmasının balaban ihtimal olduğunu ifade eden Çin MB, tahıl ve enerji arzı konusunda alınan tedbirler ve sakıngan dünyalık politikasının desteği ile enflasyonun 2022 yılının tamamında yüzde 3 civarında tutulmasının başarılmasının beklenen olduğunu bile vurguladı.

Çin MB raporunda, ihtiyatlı mülk politikasının uygulanmasının hızlandırılacağı ve likiditenin makul şekilde artağan tutulacağı tekrarlanırken, soylu erki operasyonlarda benzer olan bildirme iyi sonucu almaya çalışılacağı, bu süreçte ekonomik nema ve kıymet istikrarı arasında dengenin sağlanacağı bile belirtildi.

Çin’bile para şişkinliği 2 yılın zirvesinde

 

Çin’den akaryakıt fiyatlarına indirim

 

Share: