CHP’ye katılan Türkan Elçi’den eleştirilere cevap: Linç kültürü geliştiriyorsunuz, bu amaç ve nefret illet?

2015 yılında öldürülmüş çarkıt Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Murahhas’nin eşi Türkan Katılımcı, KESK ve Van Barosu’nda Gökçe Karga kitabı için imza günü ve musahabe programına katıldı.

“DEPREM YAŞADIĞIM ŞEHRE GERİ DÖNMEM ÇOKÇA MU GÖRGÜSÜZ ZANNEDİYORSUNUZ?”

CHP’ye katıldığı üzere kendisine yöneltilen eleştirilere cevap veren Murahhas, şunları söyledi; “Kimse demez ki bu kadının dahi aynı bildiği vardır. Tahir’in yaklaştığı yasakçı, ant, dönüş onun travması, onun psikolojisi, onun durumu benimkiyle tıpkısı mıdır? Benim çektiğim 8 yıllık üzücü eğer o size tatminkâr gelmiyorsa size sahte geliyorsa o sizin bileceğiniz iştir. Cemiyet açısından söylüyorum. Sebep hemen bire bir kadının eşine göre değerlendiriyorsunuz? Bire Bir kadının anlaşılan tıpkısı mücadelesi hakkı yok mudur? 8 sene sürede tıpkı husus yapmadım mı, toplumun çokça mu uzağında aygın baygın kaldım? 2-3 ay İngiltere’ye gittim, kalamadım. Öz konforumu düşünen biri olsaydım benim ne işim vardı deprem yaşadığım şehre düşüncesiz geleyim. İstanbul’üstelik da kalamadım 4 yıl sonraları esasen Diyarbakır’a döndüm. Sizce sadme yaşadığım şehre çağrıştırmak haddinden fazla mu olağan bire bir molekül zannediyorsunuz. Neden özensiz bakıyoruz? Bu kadının da kendine göre vardır benzeri bildiği, ego seçkin partiye gittiğimde bozukluk hakeza düşünülebilir, bilcümle yaşadığım acıları, mücadelemi, toplumun çektiklerini aynı yere bırakacağım ve ben hoppadak aynı parti rozeti üzere peşlerine takılmışım havası verildi.

“İKİ GÖZ İKİ PINAR ÜLFET FAKÜLTESİNİ BİTİRMEYE ÇALIŞTIM”

Benim milletvekilliğine tek şekilde ihtiyacım olmadı. 4 aydır bu adamlar benimle iletişime geçmiş durumdalar. İkna etmeye çalışıyorlar. 2018’de bana gine teklif getirdiler ego akseptans etmedim. Bu öğün topluluk tıpkı yere akilane gidiyor, değiştirebilirsek, elimizi taşın altına koyarsak tığ ne yapabiliriz ben bu mecburiyetten girdim. Yoksa benim ihtiyacım yok, diplomamı aldım, ekonomik namına da ihtiyacım namevcut. Söyleşilere gidiyorum popülerlikse popülerim. Kim mevrut yerime kitap yazmış, ki bu travmatik ortamda 4 sene meslek görgülü ünsiyet fakültesi mezunu olmuş? Tahir’den 7-8 kamer sonra iki ayn iki pinar ülfet fakültesini bitirmeye çalıştım. O dolaşma çektiğim acıları kimse ayırt edebildi mi? Bütün uzaktan seyretti. Benim rozetle tıpkı derdim namevcut lüzum taksınlar gerek takmasınlar takkadak tığ tıpkı yere doğru gidiyoruz, hangi kadar değiştirebiliriz? Biz Kürtler da mahsus benzeri politikanın zarfında olursa hangi olacak? Sebep bu kadar korkuyoruz? Aklınız alıyor mu zahir gidip çabucak seçme şeyi teyit ederiz? Bir insan geçmişinden yaşadığı travmalardan vazgeçer. Ben Türkçe’yi de sonraları 7 yaşında öğrendim. Ben geçmişimi zahir basiret haritamdan sileyim, resetleyeyim, süratle Türkleşeyim. 24 saat geçmeden insaf bu büyüklüğünde üstelik imkânsız. Linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu amaç od nefret neden, öfkeniz varsa birbirinize değil ayrıksı yere kusun.

“BEN ŞİDDETE KARŞI DURUYORUM, TOPLUMSAL ŞİDDETE KARŞIYIM”

8 yıl bir kayırıcı tweet üzerinden tıpkısı Allah’ın kuluna ızdırap benzeri husus söylemiş değilim. 2016 yılında azap üstüne tweet attım ben ezinç sahnelerini alim biriyim. Benim attığım geçmiş tweet, ‘eşimin katilini yakalarsanız katiyen ezinç yapmayın, ömrünü işkenceye adamış ayrımsız adam hakları savunucusunun katili adil yargılanmalı’ demişimdir. Adalete, hukuka kani tıpkı adam lacerem masraf bir konuma gelmesinden muhit ‘seçkin şeyi sattı, verdi gitti oraya teslim etti, eşinin mücadelesini götürdü sattı’. Neyi satıyoruz? Münasebet bu kadar ezber konuşup atıp tutuyoruz? Bana apayrı yerden de teklif gelmedi gelseydi ego siyasetin içerisinde kıymetli mıydım? 2018’dahi üstelik bana bambaşka yerden teklif gelmedi CHP dışından. Türkiye’nin batının hep barolarından destek aldım. Ankara, İstanbul, Bursa, Artvin, Mersin Ağacı, Antalya kabilinden barolardan bindi aldım. Düşmanına hayranlık mevzusu değil, ‘PKK terör örgütü başöğretmen değil midir’ sorusuna cevabı bütün aklı başındaki insan biliyor. Bilmiyor mu bizim seküler ittifak, ıcığı cıcığı bildiği halde gocunmuyor. Mahkemede yeryüzü çokça onlar duruyor. 4 ayaklı minare katılıp anmaya bindi veriyorlar. Peki şavullamak isterim biz elden Kürtler mi oradayız? Ego şiddete cebin duruyorum. Sosyal şiddete karşıyım.”

Share: