CHP’li Başarır’ın Niğde’de Dinlediği İnşaat İşçisi: “Gözleri Parıl Parıl Parlıyor. Ululuk Arkalarında… Tığ Hangi Yapacağız?”

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Kol Toplantısı’nın yapıldığı Niğde’birlikte, CHP Milletvekilleri Mualla Idareci Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği yapım işçisi; “Ego emekliyim. Hem üstelik burada çalışıyorum. Yetmiyor… Ona göre çokça fena hâlde. Gözleri parıl parıl parlıyor. Mehabet arkalarında… Tığ hangi yapacağız?” dedi.

CHP Kadro Toplantısı, bugün Niğde’dahi yapıldı. CHP milletvekilleri, kol toplantısının arkası sıra Niğde esnafını ülfet etti. CHP Milletvekilleri Mehabetli Becerikli Başarır ve Serkan Topal’ın sorunlarını dinlediği Niğdeli vatandaş, şunları söyledi:

“Yani print durumdayız geçinemiyoruz. Haksızlığın, torpilin halk aldığı bir ülkede yaşamaya başladık. Gençlerimiz yersiz, okuyorlar boştalar. Yani torpille işe giren girene… Öbürleri okusa de gereksiz. geçim sıkıntısı aldı yürüdü. Rençperlik yapamıyoruz ekemiyoruz, dikemiyoruz… Zor durumdayız. Kıt tatmin geçinmeye çalışıyoruz. Ayakta durmaya çalışıyoruz. Korkularımızı atıyoruz, size bağlıyoruz, seçme şeyi. Sizler önümüzde durdukça tığ birlikte başaracağız.”

“EKONOMİ BELLİ, PERİŞANLIK ARASINDA”

Niğdeli taksici, “Sigortayı 5 bin liraya us için yaptırdık. Takkadak trafik sigortası. Lastik aynı sene önceki 750 liraydı deminden bin 250 liralık, bin 500 lira. 6 bin liraya taktırdım. Mazot 25 liralık, kilometrede bire bir yıl ilk 50 kuruş 60 kuruş yakıyordu şimdi 2 teklik oldu. Depoyu 300 liraya dolduruyorduk deminden bin 500 liraya dolduruyoruz” dedi.

Uca Yordamlı Başarır ise, “Remiks yaptığı için taksiye binemiyor insanlar. İş yapamıyor insanlar. Durak değerleri düştü, plak değerleri düştü bunu bütün bu arada düzelteceğiz” dedi.

CHP’li Başarır’ın “Dallar pekâlâ” sorusunu yönelttiği inşaat işçisi ise “Füru ongun da bizler bol değiliz. Genişlik galiba, iktisat anlaşılan. Sıkıntı beyninde. Aldığımız akşam bitiyor eve gitmeden bitiyor. Günlük birlikte alsak fark etmiyor, aylık da alsak fark etmiyor. Ego emekliyim hem çalışıyorum yine yetmiyor” dedi.

Başarır’ın “Iktisat ongun diyor, Bitkisel” sözlerinin konusunda işçi, “Akıllıca ona bakarak çok iyice. Gözleri parıl parıl parlıyor. Fehamet arkalarında… Tığ hangi yapacağız?” diye niteleyerek konuştu.

Başarır ise “Herkesin karşı terinin karşılığını aldığı benzeri düzeni bilcümle beraber kuracağız. Tıpkı gemide yürüyenler bizleriz. Ama benzeri sefine elan var. O gemide yürüyenler da galiba. İşte Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat, kuintet çete, müteahhitler, Cumhur Reisi, Bitkisel, bakanlar… Bu geminin yolcuları bizleriz. O yüzden bu gemi kazanacak, halkın gemisi” dedi.Share: