CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, YKS’de Niğde’de bir numara olan öğrencilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sözel, açacak, fiyat ağırlık ve dijital puan türünde Niğde’bile devlet birincisi olan öğrencilerle benzeri araya geldi.

Kılıçdaroğlu, YKS’üstelik sözel ve vasıta fakül türünde ülke birincisi adına Boğaziçi Üniversitesi Dilbilimi Bölümünü kazanan Doğukan Nebili’nin evinde değer ağırlık fakül türünde diyar birincisi yerine Belletici Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Mertcan Kumak ile sayısal fakül türünde memleket birincisi olan ve Bilkent Üniversitesi Ruh ve Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleşen Doğukan İleri görüştü.

Öğretmen ve ailelerinin birlikte bulunduğu görüşmede öğrencileri kutlama eden Kılıçdaroğlu, eğitim bilimi sisteminin yukarıdan tırnağa baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Sınavlar nedeniyle gençlerin çocukluğunu üstelik yaşayamadığını, buna sonuç verilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Hele teknolojiye ve çığır okullarına nazik vakar vermemiz gerekiyor. Hep birleştirme sanayi bölgelerinde yatılı uygulayım bilimi liseleri kurmayı düşünüyoruz ki yavru hem okuyacak hem bile sınıftan sonraları fabrikada stajını yapacak. Staj yaptığı sürede içtimai asayiş primini ululuk ödeyecek, çıkışlı olduğunda bile iz düşümü olan fakülteye pozitif puanla gidecek. Böylece teknoloji liselerini daha akseptans gören, tercih edilen liseler olmasını sağlayacağız. Öte yandan sanayinin gerekseme duyduğu öge ihtiyacını nazik ölçüde karşılamış olacağız. Üniversitelerin ise gelişigüzel tür düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlar tutmak zorunda. Şayet üniversitelerde düşünceye çizi getirirseniz ora darülfünun olmaktan yarar.”

Anı fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, öğrencilere elektronik beyin ihsan etti.

Daha sonra tıpkı restoranda basına mecbur kanaat önderleri ve şehrin doğacak gelenleriyle buluşan Kılıçdaroğlu’na dinlendiği otelde yöreye katışıksız dondurma izaz edildi.

Share: