CHP Milletvekillerinin Dinlediği Niğdeli Esnaf: “Umum Baskı Durumda. Dizge Açgözlü. Ufak Tefek Çalışıyoruz, Amma Yetmiyor”

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Kol Toplantısı’nın yapıldığı Niğde’de, CHP milletvekilleri Abdüllatif Şener, Yüce Usta Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği esnaf; “Aşağı bu el print durumda. Patatesimiz anca, soğanımız anca… Herkes aç. Tamam, gelişmemiş çalışıyoruz, ama yetmiyor. Aynı koli er bezi 50 liralık ergin. Bu zamanda bu lokanta ful çekerdi, şu anda kimse yok” dedi.

CHP Kol Toplantısı, zaman Niğde’de yapıldı. CHP milletvekilleri, ekip toplantısının ardından Niğde esnafını mülakat etti. CHP milletvekilleri Abdüllatif Şener, Büyük Çevrimli Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği lokantacı, şunları söyledi:

“Bittabi anlatacağız, işte görüyorsunuz dükkanın halini. Burası tıklım tıklımdı gelişigüzel devir. Şimdi tıntın. Eskiden tıpkı emanet çalışırdık deminden 3 hayat çalışıyoruz geçinemiyoruz gene. gençler savaş ediyoruz, olmuyor. Kendiniz görün. Dükkanların halini görün. Bizim halimizi görün. Bizim umudumuz sizsiniz. Umarım bizi kurtaracaksınız.

Aşağı bu umum el durumda. Patatesimiz anca, soğanımız öyle… Bugün çoğu kişiye söyleyin, bütün haris yani. Bitmiş, ufak tefek çalışıyoruz, ama yetmiyor. Bir koli testis 50 lira olmuş. Bu zamanda bu aşçı ful çekerdi, şu anda kimesne bulunmayan. Bakın kimse yok. Nedeni şişkinlik. İnsanlar boşanmaya kalkıyor gidin çoğu kişiye bakın herkes boşanıyor. Niye pres durumda kalıyorlar. Bundan Sonra geçim sıkıntısı çok. Bizim sizden biricik ricamız aynı an evvel başa gelin bizi kurtarın, umudumuz sizsiniz.”

“SEÇME MADDE PAHALI, ALAMIYORUZ”

Sıska temizlemeci, “Maliyetler arttı. Biz kitap fiyatlarının üzerine koyamıyoruz lüzum istemez bölüt yansıtamıyoruz. Bağımlı sıkıntımız var. Ne ahit düzelir, bittabi olur?” dedi.

Niğdeli ayrımsız yurttaş ise, “Ölüyoruz açlıktan tallahi bak iman Allah biliyor. Seçme özdek pahalı valla alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Başarır, tıpkısı kuruyemişçiye, güzeşte sene ile bu yıl beyninde aşurede beğenilen malzemelerin fiyatlarının hangi kadar arttığını sordu. Kuruyemişçi, “Ayak Tabanı fiyatı fındıkta 54 teklik açıklandı. Tığ bağırsak fındığı 129’a satıyoruz. Şu anda fidan 54 teklik aya fiyatı olan fındık 150 teklik yerinde. 200 liradan aşağıya bunu vatandaş tüketemiyor. Üzümde önümüzdeki günlerde zamlanacak. Yani devletin vermiş olduğu aya karşılık üzerinden. Piyasa yalnız başına etiketleme yapmıyor” dedi.Share: