CHP Kol Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Mutlak Hususi, TOKİ’den bağan gelirliler üzere olan projelerden eş alanların ödemelerine eve geçtikten 3 ay sonraları başlamasına ilgili yasa teklifi vereceklerini söyledi.

Özel, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “105 Kullanılmamış Elverişsiz Binası Açılış Töreni”ndeki konuşmasını eleştirdi.

Reisicumhur’nın yurtların kapasitesine ilgili verdiği bilgilerin “kendilerini desteklediğini” tamlayan Özel, Erdoğan’ın yurtlar konusunda yaptığı açıklamalarla kutuplaştırmayı körüklediğini iddia etti. Erdoğan’ın açıklamasında “öğrencilerin açıkta kalmadığını” söylediğini aktaran Hususi, İstanbul, Ankara ve İzmir’birlikte yurda yerleştirmede büyük ülkü olduğunu ati sürdü.

Öğrenci burslarına ilgili verilen bilgilerin birlikte akıllıcasına olmadığını savunan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Öz evlatlarını Paris’e, Londra’ya, Brüksel’e, Washington’a gönderip genişlik dolgunca eğitim bilimi kurumlarında okutup aşırı ve şatafat içre yaşattılar. Anadolu’nun ve Trakya’nın pırlanta üzere çocuklarını ise fakirliğe, cahilliğe, yokluğa, yoksulluğa ayrıca göz göre bakarak ölüme mahkum ettiler.” sözlerini anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklarının güçlükle dışında okuduğunu kaydeden Özel, “‘Kişi çocuklarını az dışında okuttular, milletin çocuğun döküntü oldu.’ dediği kendisi. Dört çocuktan Türkiye’üstelik okuyan yok.” dedi.

“Atatürk’ün söyleminin arkasındayız”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in sözlerine ilişik, “Sen Osmanlı’ya taşlama edebilecek hadde ne antlaşma ulaştın? Bunun babası üstelik aynıydı.” ifadelerini eleştiren Hususi, Soyer’in konuşmasında, Atatürk’ün Nutuk’taki ifadelerine atıfta bulunduğunu söyledi.

Atatürk’ün Nutuk’taki sonuç Osmanlı padişahı Şehriyâr Vahdettin ile Damat Ferit Paşa’ya ilişik ifadelerini okuyan Özel, “Artık konu fail Atatürk’e, Atatürk’ün Nutuk’una, Atatürk’ün söylemine, vasiyetine bahis ettiğini bilecek. Bizim tarafımız burası. Atatürk’ün söyleminin arkasındayız. Bronz Soyer’e ‘Hadsiz, ahlaksız.’ dedi ve döndü dedi ki ‘Bunun babası birlikte aynıydı.’ Camit babaya küfür gelmek bu toprakların örfünde, kültüründe var mı?” diye konuştu.

Toplumsal hane projeleriyle ilişkin bire bir kanun teklifi hazırladıklarını bildiren Özel, “Kanun teklifini hazırlıyoruz, 1 Ekim’birlikte Meclis’e ati. TOKİ’den düşük gelirliler amacıyla olan projelerden familya alanların ödemeleri eve geçtikten 3 ay sonra başlasın. Toplumsal devletsen böyle yapalım. Bizim kanun teklifimizi kabul ederseniz, ödemeler eve geçtikten 3 kamer bilahare başlasın ve peşinat olmasın.” dedi.

“Haddini bil, bu lafları kafasız al”

YANLIŞSIZ Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Sinop’ta yaptığı konuşmada “Okyanus ötesindekiler darbe yapmaya kalktı deminden birlikte ‘Muhalefet oluşturacağız, 6+1 yapacağız, Tayyip Erdoğan’ı şike süfli edeceğiz…'” ifadelerini kullandığını nâkil Hususi, “Biz üstelik ‘Ağzından çıkanı kulağın duysun, seni bu iftiradan, hakaretten men ederiz.’ diyoruz. Cumhuriyet’in müessis partisine, ülkenin esas tehalüf partisine ettiği lafa bak. Ben değilim, Binali Eş sensin Türkçe olimpiyatlarında mikrofonu iki elle tutup üstelik Pensilvanya’ya seslenen. Türki olimpiyatlarına gidip de öğretmen nazik güzellemeleri eden anlayış, çıkıp bile bize bu lafları etmeyecek. Hangi istediyse verenler oturup ayıbıyla susacaklar. Haddini bil, bu lafları mankafa aldatma.” değerlendirmesini yaptı.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın de “Bizde erke maliyetleri iki bitirme arttıysa sakıncasız olun oralarda 50 mezuniyet arttı.” sözlerini eleştiren Özel, Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin erke maliyetlerine ilişkin bilgelik vererek Varank’ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

“Seçimi kaybedeceklerini gördüler”

Türkiye’de emlak satışında çoğalma olduğunu tamlayan Özel, “Mir şu; ‘varı, yoğu, neyi bulursanız satışa çıkarın, mal geçişsiz.’ Seçimi kaybedeceklerini gördüler.” görüşünü savundu.

Türkiye’üstelik zer ithalatının tarihinin yer faziletkâr noktasında olduğunu söyleyen Hususi, şunları kaydetti:

“Bankalarda dolar 18,25 iken birileri Kapalı Çarşı’birlikte 18,45’e dolar topluyor. Tıpkısı tanesi değerli ithalat miktarı, bire bir tanesi Ilişkin Çarşı’dahi bankalardan pahalıya toplanan dövizler. Tutkun Çarşı’dahi kâm çokça olunca denk artıyor. Buradan çokça berduş kokular geliyor. Türkiye’nin değerli ithalatı geçen seneye bakarak yılın evvel dört ayında yarı yarıya azalmışken, mayıstan itibaren altın ithalatında bire bir piç var. çabucak temmuzda yüzdelik 1400 çoğalma var. İddia odur kim Türkiye’deki değerli rafinelerinde harıl harıl gâh altınlar piyasada satılabilecek 995 milyemlik orana getiriliyor ve bizim rafinelerimizin damgası vuruluyor. Sonraları birileri gidiyor Bağlı Çarşı’dan değerli satıp dolar topluyor zira ülkeye dolar lazım. Rusya’nın değerli ihracatı yasak, ambargo var. Rusya’dan Bir Zenci Emirlikleri’hangi çok değerli gittiği biliniyor. Bizim altındaki 15 tekmil ithalat artışımız, Cumhurbaşkanımız Bir Zenci Emirlikleri’hangi sarıldıktan hızla sonra başlıyor. Bu işe bire bir çağrıştırmak geçişsiz.”

Esenyurt’ta evgin serviste hastalanmış yakınları aracılığıyla bıçaklanan asayiş görevlisi Çakırdoğan Okudan’ın hayatını kaybettiğini hatırlatan Özel, “1 Ağustos haset Meclisi toplantıya bunun amacıyla çağırdık. O yasa çıksaydı Okudan yaşıyor olabilirdi.” ifadelerini kullandı.

Ayrımsız gazeteci, Özel’e, cemaziyelevvel DOĞRU Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı ve İzmir Mebus Hamza Kötü’a “Bu yasaya dolaşma verilmemiş. Hamza Keskin bu başvuruyu nereden biliyor?” sorusunu yönelttiğini anımsatarak Kırıcı’ın “bilgilerin Temel Mahkemesi sitesinde bulunduğu” yanıtını verdiğini aktardı. Hususi, gazeteciye, “Akla Yatkın söylemiyor. Eğer demincek varsa ben söyledikten sonradan koymuşlardır.” karşılığını verdi.

Share: