CHP Kol Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Hür Hususi, 27 liralık adına açıklayan cılız üzüm fiyatının, tıpkısı hüsran ve gadir rakamı olduğunu, tarihin, dolar bazında en düşük üzüm fiyatının açıklandığını savundu.

Hususi, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 liralık olarak açıkladığı Sultani çekirdeksiz ark üzüm TMO gurur fiyatını değerlendirdi.

Manisa’daki kültür odalarının, sıska üzüm için 24 ile 25 teklik arasında benzeri maliyet çıkardığını anlatan Hususi, “Yıllarca övündü; ‘2 doların altına on paralık indirmedik. 2 doların altına ıskat etmek, bağcıya, üzüm üreticisine ihanettir. Ezdirmeyiz, yaptırmayız.’ Geçen yıl 1,6 dolar, bu yıl zar edildiği ruz itibarıyla 1,4 dolar. Tarihin dolar bazında arz düşük üzüm fiyatını açıkladı.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’daki üzüm fiyatının, Topluluk İttifakı’nın Alaşehir Şehremaneti Komutan Adayı ve üzüm ihracatçısına; üreticiye değil üzüm ihracatçısına sorulduğunu tamlayan Hususi, “O fiyatı, o beğenir tabii. 27 liralık olarak açıklanan ark üzüm fiyatı, tıpkısı iflas ve gadir rakamı. Bugünden tezi yok; madem kim sen bazen ihracatçılara, bazen rantiyecilere konfirmasyon oldun, o ant döneceksin 5 TL üzümün kilogram akarsu başına kesinkes prim vereceksin.” dedi.

“İnsanlar, sargaç botun süresince boğulmama mücadelesi veriyor”

Özel, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı, “Hepimiz bir Türkiye gemisinin içerisindeyiz, bu sefine derakap sefer alırsa kazanan hepimiz olacağız. Bu gemi güvenlik gibi, ekonomi üzerinden açılan deliklerinden üstelik akarsu alarak batarsa hepimiz boğulacağız.” şeklindeki açıklamasına dikkati çekti.

Özel, “İşler yolundayken, siz gemilerdesiniz. Hepinizin adamakıllı gemileri var. Bu insanların gemileri bulunmayan. Bu insanlar, çoluğunu çocuğunu almış korse botun içine boğulmama mücadelesi veriyor. Öyle gark moğulma yok. Tığ, hepimiz kurtulacağız. Siz gideceksiniz, bütün kurtulacak.” görüşünü savundu.

YANLIŞSIZ Parti Genel Merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçmiş gerçekleşen toplantıya bel eden Özel, “Hepimiz biliyoruz, bilmeyen yok, o anket daha çok? Anketi görmüş, ‘Çağırın Naci Öğretmen gelsin, eskisi dahi gelsin, yenisi de gelsin’, ‘Ne konuşacağız?’, ‘Strateji konuşacağız.’ Aynı ürkü, başlangıçta planlı değil, programında bulunmayan. Kimsenin haberi yok. Anketteki o balaban kopuş devam ediyor ama o kopuşun dağılımından abus erinçsiz. Hep ‘Siz bunları ferasetsiz çekersiniz’ diyordu. Kararsızlar dağılıyor ve YANLIŞSIZ Fırka’ye dönen mönen yok. Onu bahsetmek için kurmaylarını çağırıyor.” diye konuştu.

Özel, öğrencilerin ve ailelerinin tıkır üniversitelerine yapılan zamlar dolayısıyla, intörn hekimlerin ise maaşlarının minimum ücretin altında kalması zımnında ayaklanma ettiğini kaydetti.

“Duble yollar meselesi, bütün beraber utanacağımız tıpkısı maslahat”

Mangır yurtlarına, amme menfaati denilerek mektepli başına sunulan 800 liralık desteklemenin, özel yurtta ya bile kirada artan seçme öğrenci amacıyla birlikte verilmesini isteyen Özel, “İktidarımızın evvel telefonu TOKİ Başkanlığına, önceki buyuru cumhuriyet altını yurtları olacak.” dedi.

Hususi, Gaziantep ve Mardin’in Derik ilçesindeki gidiş geliş kazalarına ilgili, şunları kaydetti:

“Meseleyi hoppadak taraftar müteahhitlere, yap, işlet, torunlara takanak devret yöntemiyle yaptırılan geniş yollara, viyadüklere indirgemek, Derik gerçeğini uyumak demektir evet üstelik Gaziantep’teki o ateşi duymamak demektir. Duble yollar meselesi, bizim hep beraber utanacağımız tıpkısı iş, bu kadar gecikildiği için. Almanya, İkinci Acun Savaşı’ndan sonraları bütün şehirlerini otobanlarla bağlamışken birbirine ve zat yurttaşından 1 lira dünyalık almıyorken, bu büyüklüğünde gecikilmiş duble yollar ve çağın gereklerini karşılamayan abuk sabuk amal, maalesef Türkiye açısından utanılacak işlerdir. Bu utancı DOĞRU Tümen ile sadık tutmuyoruz.”

“CHP, bilcümle idamlardan da utanç duymaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın sürekli politik idamlardan ve darağaçlarından bahsettiklerini argüman eden Özel, Aristokrat’nun “CHP’nin iradesi olmasaydı darbeciler bu idamları yapamazdı” dediğini söyledi.

İsmet İnönü’nün bilcümle gücüyle idamları çelmek amacıyla çabalama harcama ettiğini savunan Özel, “Menderes’in ailesinin bu konuda ‘İsmet Paşa’nın olumlu gayretleri, özden gayretleri’ diye tabir ettikleri, kayıtlara, hatıratlara geçirdikleri cins bu. Rastgele nev idama karşıyız. İdamın aynı cezalandırma yöntemi olmadığını, CHP tarihî namına savunmuştur. Mamul bütün idamlara, Cumhuriyet Altını tarihi boyunca yapılan bütün idamlara CHP karşıdır. CHP, zaman o zamanında yapılan bütün idamlardan da utanç duymaktadır. Türkiye hesabına utançtır bunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“14 çalgı aleti festivali yasaklandı”

Hususi, bu yaz 14 festivalin yasaklandığını, bu yasaklamaların, aynı anayasal hakkın kullanımının engellenmesi olduğu için, anayasal hakka, anayasal düzene müdahale anlamına geldiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin ekip toplantısını fayrap etmek için gittiği Niğde’üstelik kaldığı otelin karşısında SELIM Fırka iklim yönetimi eliyle DÜRÜST Parti müziklerinin çalındığını anlatan Özel, Niğde’nin yerli dinamikleri ve milletvekillerince dönme boyunca savaşım edilmesine karşın akıbet alınamadığını söyledi.

Bunun konusunda AK Parti Kadro Başkanvekili Uz Ünal’ı aradığını aktaran Hususi, “İkiletmedi, derhâl telefonu kapadı ve dakikalar zarfında Maharetli Bey sorunu çözdü. Ateş Parçası Eş’e teşekkürname ediyoruz. Ama aynı futbol takımını, deplasmana mevrut aynı takımı kendilerince çalıştırılmayarak, uyutmayarak maçı kazanacağını sanan zihniyetin başına hangi gelirse, DÜRÜST Fırka’nin başına birlikte o gelecek.” diye niteleyerek konuştu.

Niğde’da 16 gruba ayrılarak sahaya çıkan CHP milletvekillerinin, peşlerinde birer polis kamerasıyla gezdiğini sav fail Hususi, “Düşünüyorsun, Niğde Emniyeti’nde 16 pare ahali kamerası olması bile beklenecek aynı madde değil. Niğde’üstelik aynı anda 16 görüngü evet mu, 16 umum kamerası olsun. Planlamışız 16 gruba, 16 modül el kamerası, 16 kesim taharri memuru. Illet gidiyoruz, vatandaş geliyor yakınıyor evet, Süleyman Koca üstelik bunun raporunu istiyor. Tıpkı yandan raporlama, benzeri yandan bile caydırıcılık faaliyeti. Bazı; ana tehalüf partisini, genel başkanı, kadro başkanvekillerini, milletvekillerini… Korkunun ecele faydası yok.” yorumunu yaptı.

Share: