CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Neşelilik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Sınırlamak Üzere Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz ruh verilmesi amacıyla kurulması planlanan gündüz enerjisi santrali için Şanlıurfa’ya mesai ziyareti gerçekleştirdi. Akış, 2 İlk posta Şanlıurfa’da yorumlamak isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde zirai sulamada geçer not elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız” dedi.

CHP Enerji ve Ast Çatı Projelerinden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı, Balıkesir Mebus Akın, Şanlıurfa’ya giderek burada kurulması planlanan tarih erke santrali ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Aziz Münevver ile Mahmut Tanal da katıldı. Atak, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, enerji ekincilik, enerji gıda. Herhangi Bir şeyin içerisinde var. Kaslı toplumlar enerjiye duyulmak üzere mücadele haysiyet. Biz de enerjiyi tıpkı anne adam hakkı yerine biliyoruz. Bunun üzere uğraş ediyoruz. Erke olmazsa ekincilik olamaz, enerji olmadan uran çarkları dönmez. İşin yeryüzü eke tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bire bir Türkiye ile alın karşıyayız maatteessüf.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor AK Parti iktidarı? Enerjiyi elhak bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere doğrulama ergin, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Hep acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Tığ ulu önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası tam bağımsızlık hedefimiz için müteharrik tıpkısı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maatteessüf bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla eşitlik, türe bozulup ölçülü gelirli sınıfı bulunmayan ettiniz.  Tarım, iktidarın kusurlu politikaları ile bitirildi. Çiftçi maalesef çokça ağırlık durumda. Bugün hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, neşelilik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Haddinden Fazla değil, güdük berenarı sonra bu sorunların hepsinden umum birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer ilk Şanlıurfa’da çiftçilerimize zirai sulamada geçer not elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise ayrımsız sene geçmeden tarımsal sulamaya bindirim konusunda bindirim yaptılar.  Tarımsal sulamada beğenilen elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin ardından yüzde 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası politik tıpkı tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın AK Tümen’nin siyasal tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında değme 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği için kesildi. Bu kapsam hep ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yöneltmek yerine, ithal gıda ürünlerini almayı tercih etti.

10 yıl önce Türkiye’dahi herhangi bir 70 kişiye 1 çiftçi düşüyordu; bugün 1 ekinci başına 170 emanet düşüyor.  2022 yılı bakımından kayıtlı maraba sayısı 493 binin altına düştü. Tığ CHP namına ülkemizde tarımı yine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi bile köylümüzü üstelik gene milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi çokça koca aynı noktaya haiz.

Şanlıurfa’bile 2021-2022 yılları beyninde enerji sorunlarına sınırlı rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı için 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzdelik 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda arık arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda sıska arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda sıska mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzdelik 60. 300 bin dekar alanda kuru buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kestirmece yüzdelik 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE GEÇINDIRMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BÜYÜK BUHRAN GİBİ YANSITIYOR”

Bu yaşıt verdiğim mesail DOĞRU Fırka iktidarının yaşattığı erke krizi değil, enerji buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Stabil çözülebilirdi. Bu ayrımsız tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle geçindirmek hesabına sonsuz Avrupa’üstelik yaşananları neymiş şişman tıpkısı bunalim yaşanıyormuş gibi yansıtıyor. Türkiye’bile besin enflasyonu yüzdelik 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu celal yüzdelik 15.

Güneydoğu Küçük Asya Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin mefret projelerinden biri. Hep ekilebilir arazi tahminî 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan aynı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel kestirmece 7,6 milyon insanın aksiyon bulacağı yöre görülen tıpkı proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık sağlık elde edilecek ve üste 3,5 milyondan fazla insana hisse senedi sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen genç meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Ne oldu? Şanlıurfa dahi kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Uluslararası Havalimanı düz yazı edildi. Fakat 1 kilogram işaret gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine yöntemsiz dağıtım şirketlerinin gelişim hakları bozma edilecektir. Bu de sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına sebep oluyor.

Gün enerjisi santralleri üzere iki alternatifimiz var. Birincisi, almaşık vazıh kanallar üstüne ruz panelleri kurulup hem yer tasarrufunu temin etmek hem bile açık kanallarda gerçekleşecek akarsu buharlaşmasını engelleyip ve ruz panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimum enerji üretimi sağlanabilir. İkincisi, alternatif etkisiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ SUDAN UCUZ VERECEĞİZ”

Sonuç yerine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi rüçhan politikamız bulunan.  Müteşebbis ululuk modeliyle kamu öncülüğünde liyakatsiz bürokrasiyle zaman enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’bile gâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Ardından arazi ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk kat Şanlıurfa’bile ifşa etmek isteriz; İktidarımızın önce 90 gününde tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu bittabi yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde iskonto yapacağız. EÜAŞ halihazırda sıkıntılı elektriği şirketlere satıyor. Biz bozuk elektriği çiftçimiz amacıyla kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan kabul etmek amacıyla amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki güneş erke santralleriyle tarımsal sulamada geçer elektriği caba vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki sıra enerjisi santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan gidermek için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile azık güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu reva değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: