CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, YKS’de Niğde’de bir numara olan öğrencilerle buluştu

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sözel, vasıta, eşit ağırbaşlılık ve sayısal fakül türünde Niğde’üstelik iklim birincisi olan öğrencilerle aynı araya geldi.

Kılıçdaroğlu, YKS’birlikte sözel ve dil nokta türünde ülke birincisi yerine Boğaziçi Üniversitesi Dilbilimi Bölümünü kazanan Doğukan Nebili’nin evinde karşılık ağırbaşlılık benek türünde devlet birincisi adına Çalıştırıcı Üniversitesi Ahbaplık Fakültesini kazanan Mertcan Kumak ile dijital puan türünde ülke birincisi olan ve Bilkent Üniversitesi Zindelik ve Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleşen Doğukan İleri görüştü.

Öğretmen ve ailelerinin dahi bulunduğu görüşmede öğrencileri tebrik fail Kılıçdaroğlu, eğitim bilimi sisteminin yukarıdan tırnağa baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Sınavlar zımnında gençlerin çocukluğunu de yaşayamadığını, buna son verilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Hele teknolojiye ve çığır okullarına nazik ciddiyet vermemiz gerekiyor. Bütün tevhit endüstri bölgelerinde yatılı teknoloji liseleri kurmayı düşünüyoruz ki bala hem okuyacak hem de sınıftan sonraları fabrikada stajını yapacak. Staj yaptığı sürede toplumsal düzenlilik primini izzet ödeyecek, mezun olduğunda da iz düşümü olan fakülteye pozitif puanla gidecek. Böylecene uygulayım bilimi liselerini daha kabul gören, yeğleme edilen liseler olmasını sağlayacağız. Mavera yandan sanayinin gerekseme duyduğu öge ihtiyacını şişman ölçüde karşılamış olacağız. Üniversitelerin ise seçme tip düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlar koyulmak zorunda. Eğer üniversitelerde düşünceye cızık getirirseniz orası darülfünun olmaktan çıkar.”

Hatırat fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, öğrencilere elektronik beyin ödül etti.

Daha sonradan tıpkı restoranda basına vabeste tatmin önderleri ve şehrin ati gelenleriyle buluşan Kılıçdaroğlu’na dinlendiği otelde yöreye özgü dondurma ikram edildi.Share: