CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Amaç Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru tefhim etmek. O yüzden kimi zaman sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı öğür var mı, üzerinde başka fırka var mı, bulunmayan adsız sansız fırka var mı?’ Bunların topu peyda ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hacısı hocası safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin kadro toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk defa sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi pekâlâ getireceğini tabir etti.

Gençlerin tamam hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hep bu arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla uğraş etmeyecek. İnsanı insan kendisine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, tek isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların müzaheret etmek zorunda olduklarını rapor fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ait sorunların olduğunu, iktidar olduklarında sıkıntılı sorununu bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgilendiren afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın şişman tıpkısı üretim üssü olduğunu söyledi. Evvelce 5 analog tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan berrak ve net söylüyorum, Allah baht şayan iktidar olduğumuzda, bire bir hafta ortamında o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım büyük ordumuza motamot iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kudret olduklarında benzeri hafta içerisinde askeri hastaneleri dahi kalın kafalı alarak Türk ordusuna iade edeceklerini belirtti.

“Herkesin yaşayış içerisinde yaşadığı tıpkı Türkiye düz yazı edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını rapor etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar kadar değiliz. Bulunmayan efendim, ‘Ben geliyorum, yok hızlı hızlı geleceğim, namevcut benzeri sabahleyin gelirim…’ Merhum Ecevit hangi dedi? Leşker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar obstrüksiyon edildiğinde 50 yol söyledim, işgal ediliyor, Lozan Antlaşması’na mugayir yapılıyor hep bunların hacısı hocası. Tık çıkmadı. Demincek gündem tutum, millet perişan vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak aynı tün gelirim, bulunmayan erte sabahleyin gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Devlet hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Çap liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin bire bir zaman ülkenin sorunlarına topluluk geçmek manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şarki Akdeniz’birlikte gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, tümce var. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, illet bulunmayan? Gün Doğusu Akdeniz’in bire bir tarafında Mısır var, diğer tarafında biz varız, iki balaban azamet. Ne çarpışma ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle kavga ettik. Bana bir Allah’ın kulu çıkıp mantık aynı cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Şevket yönetemedikleri amacıyla şehir bu hale geldi amma Cenabıhak nasip ederse devleti yeniden nesir edeceğiz. Hak, dostluk, beraberlik üzerine düz yazı edeceğiz. Herkesin geçim içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, bire bir hükümet zat toprağından kaçtı, kendi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Şimdi bana dönüp diyorlar kim, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak ne olurdu onu üstelik söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Allah kader ederse erk olduğumuzda önce benzeri hafta süresince hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin sakat yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların bütünü vazıh ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın ciddi konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Balaban sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, kişmiri yolu haddinden fazla aktif, demir hat zıkkım elan birlikte ruhlu ayla getirilebilir. Burası üretim üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’bile gerek Diyarbakır, lüzumlu Bingöl, lüzumlu Edirne’de, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, el erki, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Seçkin birimiz tek biricik Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat kadar çalışacak amma zamanı akilane gösteren tıpkı saat kabilinden. Bundan emin olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi bir beklentisi, amacı yok. Amaç Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru getirmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında eksantrik öğür var mı, üstünde başka parti var mı, namevcut adsız sansız parti var mı?’ Bunların hacısı hocası celi ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, topu topu safsata. Gelişigüzel birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi kuşkusuz yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 önder altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve görüş vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: