CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Niğde’de partisinin kol toplantısında konuştu: (3)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından çevre ötekileştirilmediği bire bir Türkiye, kucaklaşan tıpkısı Türkiye, günah varsa helalleşen bire bir Türkiye… Bilcümle bunların hepsini yapacağız, bunları bu arada yapacağız. Bunları yazmak üzere bize katılın.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Niğde Hars Merkezi’nde partisinin kol toplantısında konuştu.

Türkiye’nin aut politikasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Aut politikadan kebir ayrımsız konuyu anlatayım. Kalktı, konuştu, ‘Bu fert bu tende olduğu müddetçe kimse benden papazı alamaz.’ dedi. Papazı verdi mi? Bu, tükürdüğünü yalamak demektir. Bu aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarını yerle tıpkısı almak demektir. Bizim devletimizin itibarını pekâlâ yerle tıpkısı edebilirsiniz? ‘Asla Esad’la konuşmayacağım, beraberinde gelmeyeceğim…’ Ta 2019’dan bu yana kendisine pusula yazdım, ‘Suriye ile uğraş ika. Aynı Arsıulusal Suriye Konferansı Türkiye’dahi düzenle.’ dedim. ‘Yanlış yapıyoruz, komşularımızın, Arap dünyasının işlerine karışmayalım tığ. Zenci dünyası ayrıdır, o dünyaya karışmayız, daha yukarıda dururuz. O dünyada tıpkı sorun olursa gelip bizim kapımızı çalarlar, gelin bizi barıştırın.’ diye. Demincek hakeza tıpkı rolümüz kalmadı. Türkiye, aut politikada alçak sorunlarla yüz yüze. Putin buyuru verdi, Esad ile görüşecek, ben söylüyorum görüşmüyor, Putin söyleyince görüşüyor.”

Mersin’e Akkuyu Çekirdeksel Santrali yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bir Tane bir kararla Ruslara sağlanan imkan 7 bilyon dolar. Yani santrali burada yapıyor, yani bize ruh satacak, nükleer uygulayım bilimi almayacağız, kâffesi Acımasız şirketine ait, tek kuruş bile idrak vermeyecek, 7 milyar dolar ve talimatından hariç çıkmıyor. Tıpkısı mir birlikte çarkıt başkandan geldi, Amerika’dan. ‘Bak, beni acı, kızdırırsan senin mal varlığını araştırırım.’ dedi. Şayet Cenabıhak şans kadir, erk olduğumuzda birisi bana bu soruyu sorduğunda vereceğim yanıt şu olacaktır, ‘Araştırmazsanız namertsiniz.’ Her kuruşu, lirayı araştırmazsanız namertsiniz. Zira şayet siz mal varlığınız zımnında teyit alınırsanız imdi Türkiye’ye bakım edemezsiniz. Bilcümle milliyetsever kardeşlerimin, hep ülkücü kardeşlerimin üstelik bu gerçeği bilmesi geçişsiz. Yurt bizim vatanımız, vatanı yönetmen dirilik evvel vatanın çıkarlarını korumak zorundadır, bu memleketin çıkarlarını korumak zorundadır.”

Kılıçdaroğlu, iktidarları döneminde kucaklaşan tıpkı Türkiye nesir edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Tıpkı ufkumuz ve benzeri geleceğimiz olacak, henüz fena hâlde ayrımsız Türkiye. Büyüyen, gelişen, herkesin gelişim bati sahibi olduğu aynı Türkiye. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından dolayı ötekileştirilmediği tıpkı Türkiye, kucaklaşan tıpkı Türkiye, günah varsa helalleşen benzeri Türkiye… Hep bunların hepsini yapacağız, bunları bu arada yapacağız. Bunları açmak üzere bize katılın. Yaşlısı, genci herkesin katılması geçişsiz. Türkiye’yi yeniden dayamak zorundayız. Bilgiyle birikimle ferasetle inşa etmek zorundayız.”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasından geçmiş, partilerine katılan 350 kişiyi temsilen 10 katılımcıya rozet taktı.

Toplantının peşi sıra Kılıçdaroğlu, tıpkısı otelde basına merbut gerçekleştirilen etkinlikte, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla tıpkı araya geldi, kısaca 40 saylav ise esnafı ziyaret etti.

(Bitti)

Share: