CHP Ekip Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Ekip Başkanvekili Hür Hususi, “Türe ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye batkı etti. Türkiye’yi iflastan yetişmek hemen ve yalnız seçmenin elinde.” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Karaca için “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın Taranoğlu ile Kara’yı danışmanlık görevinden aldığını belirten Hususi, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar sıfır bu kişiler için cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği mamul mı oluyor? Sanki? Zehra Taşkesenlioğlu dahi bir henüz mebusluk yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin hususiyet neresinde? Diyor ki ‘ben 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların savcılık sorgusunun haberini okumadım, ben o danışmanların kontrol sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen bire bir operasyon, kelepçeler, gözaltılar, polis güçleri arabasına bindirmeler, kurnaz minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Doğruluk sistemi anca işliyor, bu zahir tıpkı aksiyon?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in şahit olarak katıldığı davada cebin tarafın tanığını dövdüğünü kanıt fail Özel, “Olamaz işler oluyor, kontrol kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Savcısıyla bunu temenni fail, uygulayıcı Temel Ceza hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Bozukluk? Elbette sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Hakeza aynı akort tutturmuşlar.” dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Millet İttifakı ve CHP’nin teröristlerle bu arada olduğuna dayalı ifadeler kullandığını öne süren Hususi, “Bunu üstelik şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye niteleyerek… İkisiyle ait yüksek murafaa kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Mahkeme kararının üzerinde olan kim ki? Suçsuzluklarına arka mahkemeler karar vermiş ama halen elan ‘ego burada berenarı onları salmam’ diyor. Mersin Ağacı, Adana, İstanbul, İzmir kabil büyükşehirlerde yıldırı örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta yıldırı örgütünün propaganda merkeziymiş. Şimdi bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine vabeste Karakoca Mahallesi’nde ayrımsız yer için imar değişikliğine müsaade verdiğini nâkil Özel, eko-turizme açılacak bahse laf alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ilgili olduğunu kanıt etti.

Özel, “İsmet Satış acaba bir dirhem ar kıymet misiniz? Siz partinin genel sekreteri çıkıp buna karşılık verir misiniz? Bu kavim, milliyetçi muhafazakar partisiniz diye niteleyerek inanıp düşünce vermiş. Hakeza mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diye niteleyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Umumi Başkanı Oran Bahçeli’ye anlatılmasını talip Özel, “Derler ki, Celal Beyi’n parayla pulla işi imkânsız. Birisi ‘Mehabet Komutan’e bunu anlatsın. Desin ki Azamet Satma, İsmet Satma susuyor amma bizimkiler bire bir belediyede ne amal çeviriyor.’ Büyüklük Koca güvendiği namuslu birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Şayet MHP buna susacaksa gelmek kim bu aha kıytırık tıpkı kurumsal kabulleniş var demektir. Onu de birkaç dönem içinde göreceğiz. Bu işe Ihtişam Eş aynı girişim yaparsa çıkıp Fehamet Satış’e buradan teşekkürname edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Mektepli yurtları için kök bir hal üretilmeli”

Öğrenci yurtlarının sabık yıla oranla kapasitesinin arttırılmasına rağmen mevcut ihtiyacı karşılamadığını kanıt fail Hususi, yurtlar konusunda esas ayrımsız çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Özel, bazen dünyalık yurtlarına verilen yardımların hep yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve geçmek isteyen öğrencilerin kirasına de devletin bindi vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni yetişek tedris yılının sorunlarla başladığını savunan Özel, Muallimlik Meslek Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Hususi, Meclis açılınca hususi okulların lehine yapılan düzenlemeyi anlayışsız takanak kanun teklifini sunacaklarını rapor etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara da değinen Özel, Türk pasaportu taşıyanların zahmet çekmeye bitmeme ettiğini, Schengen vizesi için çok uzun süre bekletildiğini kaydetti. Özel, “Bu dönemde bu pazar üçüncü acun ülkelerine yapılıyor. Bundan Sonra Türkiye basit çokça itibarsızmış kabilinden davranılan ayrımsız ülke haline geldi. Bunun tek sorumlusu yara dış politika, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu bahis benzeri an ilk Dışişlerinin tecrübeli personelinin deneyiminden yararlanarak, tıpkısı diplomatik atak başlatılarak çözülmesi geçişsiz.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk cidal uçaklarını tacizine ilişkin ise Özel, “S-300’lerle bize radar kilidi atmışlar. Yanıt verelim, S-400’lerle sevkitabii kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Özel, “Ilımlı Vadeli Izlence, 2023 hedeflerinin hüsran belgesi, Türkçesi bu. İcra, takanak, şişkinlik ve akan örtüsüz rekoru, Türkiye ekonomi modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzdelik 23 artmış sabık sene bugüne göre, KOBİ’lerin toplanmış borcu yüzde 43 kalık, vatandaşın borcu 3 ayda yüzdelik 20 kalık. Türe ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye iflas etti. Türkiye’yi iflastan yetişmek SELIM Parti’nin elinde değil, Cumhur İttifakı’nın asla değil, hemen ve yalnız seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: