Cezayir, “Filistin uzlaşısını” görüşmek üzere Hamas’a davetiye gönderdi

Hamas, Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması üzere millî diyalog yollarını görüşmek üzere Cezayir’den resmi nida aldığını duyurdu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, konuya ait bağlanmış aynı izah yayımladı.

Açıklamada Berhum, “Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması amacıyla millî diyalog yollarını görüşmek ve Filistin bağırsak yapısını düzene girmek için Cezayir’den resmi davet aldık.” ifadesini kullandı.

Berhum, İslami ve Zenci İlişkiler Bürosu Başkanı Halil Hayye başkanlığında Cezayir’e gidecek heyette, Hamas Politik Kürsü üyeleri Yırtıkça Salah ve Hişam Bedran ile Hamas’ın Cezayir Temsilcisi Muhammed Osman’ın de olacağını aktardı.

Hamas Sözcüsü Berhum, ziyaretin tarih ve detaylarına ait ise hikmet vermedi.

Cezayir Fetih Hareketine dahi resmi nida göndermişti

Fetih Hareketi Seferberlik ve Teşkilatlanma Komitesi Matbuat Ofisi Başkanı Munir el-Cagub birlikte 11 Eylül’birlikte yaptığı açıklamada, Fetih’in Cezayir’den resmi çağırma aldığını söylemişti.

Cagub, Cezayir’e gidecek heyette, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud ahali-Alul, Filistin Halas Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed ve Fetih Hareketi Forma Komite üyesi Ruh Bilimsel Fethi’nin olacağını belirtmişti.

Filistinli gruplar Cezayir himayesinde tıpkısı araya geliyor

Filistin Büyüklük Başkanı Mahmud Abbas, 6 Meyan 2021’üstelik Cezayir’de Cumhur Reisi Abdulmecid Tebbun ile tıpkısı araya gelmişti. Tebbun, görüşmenin akabinde düzenlenen matbuat toplantısında, “Geçenlerde Filistinli gruplar için şümullü bir sempozyuma ocak sahipliği yapmaya karar verdik.” demiş, ancak sempozyumun tarihine ilişik vukuf verilmemişti.

Filistin Ihtişam Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri İsmail Heniyye bile yıllar sonra ilk defa 7 Mayıs’ta Cezayir’de benzeri araya gelmişti.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Cezayirli mevkidaşı Eymen bin Abdurrahman ile 10 Ağustos’ta Konya’dahi düzenlenen 5. İslami Tesanüt Oyunları açılışında benzeri araya gelerek Filistin millî uzlaşma dosyasını ve siyasal gelişmeleri ele almıştı.

Filistin’deki çöz bölünme

Filistin’üstelik yapılan 2006 seçimlerinde galibiyet elde eden Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yönetime geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasal bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması üzere Mayıs 2011’birlikte Akdarı, Şubat 2012’da de Katar’ın açıklık buluculuğunda uzlaşma görüşmeleri yapılmasına karşın üzerinde mutabakata varılan konular hayata geçirilemedi.

Fetih ve Hamas, 23 April 2014’te temas hükümeti kurulması, yasama kurulu ve riyaset seçimlerinin yapılması konusunda tıpkı uzlaşı anlaşması imzalamıştı. Uzlaşma hükümeti 2 Haziran 2014’te müesses ancak iki tarafın politik ayrılıkları nedeniyle hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze’birlikte görevini yerine getirememişti.

Son yerine Darı’ın başkenti Kahire’bile gerçekleştirilen müzakerat kapsamında 12 Ekim 2017’dahi Filistin’deki bölünmüşlüğü tüketici “uzlaşma anlaşması” imzalanmıştı. Fakat Fetih ve Hamas arasındaki ağız tatsızlığı dolayısıyla bu anlaşmanın de uygulanmasında zorluklar yaşanıyor.

Share: