Cenup Sudan, Sudan ile Etiyopya arasındaki temel anlaşmazlığında arabuluculuk yapacak

Cenup Sudan Oran Başkanı Danışmanı Tut Gulwak, Cenup Sudan’ın Sudan ile Etiyopya arasındaki sınır anlaşmazlığına arabuluculuk yapacağını açıkladı.

Sudan Tribune’ün haberine göre, Gulwak, Etiyopya’ya yaptığı mülakat sırasında, Etiyopya’nın Nil Nehri üstünde mensur ettiği iri Hedasi Barajı’nı görüşme etti.

Etiyopya halkı ve liderleri ortada Sudan’a duyulan büzük, sevgi ve saygının iri olduğunu ve hissedildiğini belirten Gulwak, “Çoğu peş dozaj Habeş mezun, Sudan’dayken gördükleri muameleyi ölçüm ediyor. Bu nedenle, Etiyopya’nın Güney Sudan Ihtişam Başkanı Salva Kiir Mayardit’in cızık anlaşmazlığının sona erdirilmesi amacıyla ara buluculuk rolü oynama önerisini kabul etmesi kolay oldu.” dedi.

Öte yandan Gulwak, Hedasi Barajı’na ziyaretinin arkası sıra, barajın, zir mıntıka ülkeleri üstünde damarlı tıpkısı etkisi olmayacağını ve bölgesel erke entegrasyonu için fayda sağlayacağını söyledi.

Gulwak, “Barajın inşaat sahasını çıkmak üzere bu fırsatı değerlendirdik ve barajın herhangi bir hırçın etkisi olmadığını gördük. Siftinlik nazik benzeri proje ve tam bitişik ülkelere hayatiyet sağlayabilecek. Etiyopya, Sudan’a ve Cibuti’ye canlılık satmaya başladı. Geçenlerde Kenya da devreye girecek.” diye konuştu.

Güney Sudan ve Etiyopya ortada düzenlilik anlaşması imzalandı

Öte yandan, Cenup Sudan ve Etiyopya, güzeşte, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’birlikte, ikili ilişkileri geliştirmeyi taahhüt fail bir asayiş anlaşması imzaladı.

Tut Gulwak, imzalanan anlaşmanın, iki ülke beyninde vukuf paylaşımı, karşılıklı ziyaretler, göç, terörle savaşım ve sınır ötesi suçlar için terbiye kapasitesinin geliştirilmesini üstenme ettiğini ifade etti.

Share: