Cenup Kore, Kuzey’e nükleer programı bırakması karşılığında kazançlı arkalama önerdi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, nükleerden arındırılma üzerine akva adımlar atması halinde Yıldız Kore’ye iktisadi yardım teklifinde bulundu.

Yonhap ajansının haberine göre Oran Başkanı Yoon, Güney Kore’nin Japonya’nın işgalinden kurtuluşunun sene dönümünün kutlandığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin nükleerden arındırılmasının Kore Yarımadası, Kuzeydoğu Asya ve acun genelinde sürdürülebilir hazar amacıyla lüzumlu olduğunu söyledi.

Yoon, mayıs ayında Yıldız Kore ekonomisinin iyileştirilmesine müteveccih duyurduğu planının detaylarına ait bilgiler paylaşarak “Şimal Kore, nükleer programını geliştirmeyi bırakır, nükleerden arındırılma konusunda hakikat ve sağlam bir süreci başlatırsa öngördüğüm cesur hamle Yıldız Kore’nin ekonomisini ve insanlarının yaşamını aşamalı yerine mefret ölçüde iyileştirecek.” ifadesini kullandı.

Plan dahilinde degaje yetenekli azık programı uygulayacaklarını, zindelik istihsal, konveksiyon ve tevzi altyapısına arkalama edeceklerini, arsıulusal tecim amacıyla liman ve havaalanlarının modernize edilmesine müteveccih projeleri devreye alacaklarını dile getiren Yoon, ayrıca Yıldız Kore’nin ekincilik üretimini artırması, hastanelerini ve afiyet altyapısını iyileştirmesine yardım etme, uluslararası envestisman ve finansal bindi girişimleri aplikasyon önerisinde bulundu.

Yoon 21 Mayıs’ta ÇAKER Başkanı Joe Biden’in ülkeyi ziyareti sırasında yaptığı aynı açıklamada, Pyongyang yönetimine diyalog kapısının de örtüsüz olduğunu dile getirmiş, “Yıldız Kore büyük ölçüde çekirdeksel silahlardan arınmaya başlarsa ekonomisini ve halkının hayat kalitesini düzeltmek üzere korkusuz bir cazibe hazırlayacaklarını” belirtmişti.

Yoon’dan Japonya ile ilişkileri düzeltme mesajı

Yoon konuşmasında ayrıca ülkesinin tarihi sorunları çözerek Japonya ile ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Asya’daki komşular ortada çözülmemiş tarihi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olmak üzere Japonya ile geleceğe yönelik bağların geliştirilmesinin önemini vurgulayan Yoon, tarihi nedenlerden ekolojik ortam yıllardır berduş olan Güney Kore ile Japonya arasındaki ilişkileri düzeltme mesajı verdi.

Yoon, “Kore-Japonya ilişkileri kuma bire bir geleceğe makul ilerlediğinde, iki talih arasında var olan tarihi sorunları çözmemize da yardımcı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Cenup Kore Cesamet Başkanı, antrparantez bölgenin yanı sıra arsıulusal barışa ve refaha katkıda bulunmak üzere iki mutluluk hükümetlerinin, halklarının iktisat, güvenlik gibi alanlarda kapsamlı iş birliği yapması gerektiğini dile getirdi.

Mayıs ayında Azamet Başkanlığı görevine mevrut Yoon, Japonya ile ilişkileri ihya sözü vermişti.

Japonya’nın 1910-1945’te Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde zorla ve ücretsiz çalıştırdığı işçilerin ve yakınlarının Cenup Kore’üstelik açtığı davalarda, bazen Japon şirketlerinin tazminat ödemeye mahkum edilmesi, iki mutluluk arasındaki ilişkilerde gerginliğin esas nedenlerinden kendisine biliniyor.

Bir başka neden ise İkinci Acun Savaşı’nda Japon askerleri eliyle Koreli kadınların istismar edilmesi konusu geliyor.

Share: