Çankırı’da depremzedeler için psikososyal destek birimi kuruldu

Çankırı’üstelik depremzedeler üzere psikososyal bindi birimi kuruldu

ÇANKIRI – Çankırı Cesamet Hastanesi’nde depremzede vatandaşlar amacıyla psikososyal destek birimi kuruldu.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar için Çankırı Izzet Hastanesi’nde psikososyal bindi birimi kuruldu. Sayrılarevi Başhekimi Uzman Doktor Miğfer Ziyalı, yer sarsıntısı bölgelerinden şehre mevrut vatandaşlar üzere psikososyal bindi birimi oluşturduklarını söyledi. Hastaneye depremzede vatandaşların referans sonrasında ilgilendiren poliklinikten psikososyal destek birimine yönlendirdiklerini tabir fail Vazıh, “Zaruret halinde psikiyatri görüşleriyle, psikiyatri hekimlerimizle de görüşebilmektedirler ekstra hani klinik poliklinik aynı başvurusu müstelzim farklı bütün depremzede vatandaşlarımız kadar toplumsal destek ihtiyacı olan vatandaşlarımız birlikte randevusuz namına hizmet vermekteyiz” dedi.

Vazıh, “Hastaneye o bölgeden gelip da yatış olan vatandaşlarımız oldu. Onlarla yakından ilgilendik, birebir ilişki kuralların tamamını birlikte taburcu ettik. Buraya başvuran, olan, sıfır, sarsıntı bölgesinden mevrut evet de yakınları bütün dizge hastanemizden randevusuz tıpkı şekilde bakım alabilmekte” diyerek konuştu.

Depremzede vatandaşların bazılarında ruhsal yıkımları olduğunu anlatan Eksper Dr. Sabahleyin Çiçek, “Depremzede vatandaşlarımız gelmekteler ve bazılarının ruhsal yıkılmaları olmakta. Biz da bu kişileri için ruhiyatçı sosyal bindi hizmeti sağlamaktayız. Depremzede vatandaşlarımız gerekli değerlendirmelerin peşi sıra tarafımıza yönlendirilmekte ve randevusuz adına kendilerine bakım vermekteyiz” ifadesini kullandı.

Psikososyal Içtimai Bakım uzmanı Hatice Büşra ise, “Psikososyal bindi ekibi kendisine çalışıyoruz biz burada. Afetten etkilenen bireylerin özlük kapasitelerini ayırt ederek güçlendirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. İşlevselliklerini arttırmayı hedefliyoruz. Öz dirim sorumluluklarını alabilmelerini istiyoruz. Aslında temelde yevmiye gönül geçişlerini ve uyumlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Engelliler, yaşlılar, göçmenler, yegâne ebeveynli aileler kabilinden gruplarla karşılaştığımız takdirde dahi ihtiyaç gördüğümüz halde sosyal bakım modellerinden faydalandırabilmek için Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğünde Iş arkadaşlarımızla iletişime geçin. Bu modellerden faydalandırılmalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: