Çanakkale’de Troya Hars Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı

Hars ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, 16 Eylül’dahi başlayacak Troya Kültür Yolu Festivali’nde herhangi bir yaştan insana hitap fail etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamında 25 Ilkgüz’e kadar sürecek Troya Firez Yolu Festivali’nin lansman toplantısı, Tarihi Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda bire bir restoranda yapıldı.

Müşkül, Ekin ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin arsıulusal marka değerine katkıda yatmak için kombinasyon edilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da 16 Ilkgüz-23 Ekim’bile gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Firez Yolu Festivali’nde 10 çevrim süresince 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını aktaran Çetin, şöyle devam etti:

“Festivalde 1000’den çok sanatçı görev matlup. 19 işporta, 34 konser, 15 bulutsuz gelgel etkinliği, 9 tiyatro gösterimi, 18 yavru etkinliği bunun beraberinde Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 söyleşi, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Gelişigüzel yaştan insana, herhangi bir tür zevke seslenme fail çok şümullü festival hazırladık. Bütün bu festivalde kendisi amacıyla bir özdek bulabilir ve bu festivale katılabilir. Ayrıntılı bire bir festival düzenledik. Buna çokça inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin afiyet alması, kültürden, sanattan beslenmesi üzere bir yandan firez projesi, farklı yanıyla bu süreçte dünyanın mütenevvi ülkelerinden Çanakkale’ye ecnebi basın mensuplarını getiriyoruz. Onlar da festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu tabii güzellikleriyle hem üstelik sunduğu firez imkanlarıyla hem üstelik alanlarıyla ve tabiatıyla kim tarihi yarımadayla kebir benzeri arsıulusal turizm destinasyonu haline getirebilmek için yabancı basın nezdindeki çalışmalarımız dahi bu festivalle birlikte başlatıyoruz.”

Ağır, Turizm Ihya ve Tanıtma Ajansının Çanakkale’nin mahdut dışında henüz fazla reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini çok ayrımlı bir noktaya taşıdığını anlatan Yavuz, şunları kaydetti:

“Alelhusus otelciler, konaklama tesisleri, yeme, içmece tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çok şişman sevinme duyuyoruz. Çanakkale temiz bir geleceği olan, dörtköşe, evire çevire yaşanan ayrımsız site. Bu forma etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin bir hars ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’da hem birlikte uluslararası anlamda iri tıpkı kadem atmakta olduğunu birlikte bir kez henüz belirtmek ve altını yemek istiyoruz. Şehrin imajına üstelik ekonomik boyutuna birlikte ulama sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine cemaat çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, her yıl Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlarımızı Çanakkale’birlikte ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bakanlık temsilcileri ile festival sorumluları katıldı.Share: