Çanakkale’de kırsaldaki 10 bin sokak hayvanı kısırlaştırılacak

Çanakkale’de kırsaldaki 10 bin çıkmaz hayvanı kısırlaştırılacak

Misyon, 576 köydeki çıkmaz hayvanlarının tamamını kısırlaştırabilmek

ÇANAKKALE Çanakkale İl Genel Meclisi, Türkiye’deki İl Genel Meclisleri arasında bire bir umde imza atarak, Doğa Dulda ve Milli Parklar Çanakkale Idarehane Müdürlüğüyle başlattığı, ‘Çanakkale İli Kırsal Alanda Faal Sokak Hayvanlarını Yerinde Vasektomi ve Rehabilitasyonu Projesi’yle kırsaldaki 10 bin çıkmaz hayvanı kısırlaştırılacak. Uğur ise, Çanakkale devlet genelinde 576 köydeki çıkmaz hayvanlarını tamamını kısırlaştırabilmek.

Çanakkale İl Umumi Meclisi, Türkiye’deki İl Umumi Meclisleri ortada ayrımsız öge imza atarak, Huy Koruma ve Milli Parklar Çanakkale Büro Müdürlüğüyle gelişigüzel ‘Çanakkale İli Rustik Alanda Dinç Sokak Hayvanlarını Yerinde Kısırlaştırma ve Rehabilitasyonu Projesi’ başlattı. Proje çerçevesinde kırsaldaki 10 bin çıkmaz hayvanı kısırlaştırılacak. Minval ilçeye mecbur 52 köyde iyesiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, afiyet taraması ve araç altına alınması işlemleri 2 sokak hayvanları cıvıl cıvıl takim aracında hep 4 veteriner, 4 kayran çalışanı tarafından gerçekleştiriliyor. Sokak hayvanı işlemleri bitirilerek iyilik süreci tamamlandıktan sonradan alındıkları yere bırakılıyor. Hedef, 576 köydeki çıkmaz hayvanlarının tamamını kısırlaştırabilmek.

İl Umumi Meclis Başkanı Nejat Alemdar, İl Umumi Divan Üyeleri DOĞRU Partili Tülay Ömercioğlu, Şener Akçay ile DKMP Çanakkale Şube Müdürü Âşık Hacıalioğlu ile gelişigüzel Işıklar Köyünde toplanma alanındaki çalışmaları durumunda inceledi.

Sessiz canlar bizim tıpkısı yaşamımızın parçası

‘Çanakkale İli Kırsal Alanda Canlı Çıkmaz Hayvanlarını Durumunda Takim ve Rehabilitasyonu Projesi’nin iller bazında aynı evvel olduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Alemdar, “Dolayısıyla hep illerde da bizi eş alarak, böyle bire bir cereyan işine girmelerini diliyoruz. Belediyeler bittabi ki kıt yetinme bu işi yapmaya çalışıyorlar amma Milli Parklarla gelişigüzel yürüttüğümüz bu proje yaşıt alırlar. Az Buçuk elan aşkın çabalarlar diye niteleyerek düşünüyoruz. Zira sessiz canlar bizim bire bir yaşamımızın parçası, onların de bundan sonraki yaşamında zinde bire bir şekilde sürdürebilme hesabına tığ dahi katkı veriyorsak ne mutlu bize diyorum. beraber birlikte emeği geçen özellikle başta Sayın Valimiz, Bakanlığımız ve Milli Parklar Yazıhane Müdürümüze, vazifeli ihvan ve veterinerlerimize birlikte teşekkürname ediyorum. Burada bir zamanda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ve Özel İdaremizin veterineri üstelik arkadaşlara zevcelik ediyor. İyi hareket yaptığımızın inancındayım. Bizim kırsalda Tabiat Siper ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ile yaptığımız projede ilk etapta hedefimiz 10 bin çıkmaz hayvanını hadım etmek. Bu proje aynı zamanda kontrolsüz ürüyen bu manipülasyonun dahi önüne geçecek. Zımnında geriye kalan hayvanlarımızda dosdoğru bir şekilde yaşamlarını bitmeme ettirme şansını yakalayacaklar. Bu yüzden çok önemli ayrımsız proje diye niteleyerek düşünüyorum. İnsan sağlığını yıldırma eden bu çıkmaz hayvanlarından, insanlarımıza geçebilecek olan hastalıklarında önüne dökmek yerine, cıvıl cıvıl vasektomi aracında eşkal belediye, kaza belediyelerin ve mekân belediyelerin dışında olan kırsaldaki, kat kenarlarındaki, küllük alanlardaki ve köylerdeki sahipsiz hayvanları yakalayarak, kısırlaştırma işlemi yapılıyor. Tıpkı zamanda yaygınlaşan kuduzla ilgilendiren akur aşısı yapılmakta, akabinde kulak küpesi takılıyor, çip prosedür yapılıyor” dedi.

Gaye, 576 köydeki sokak hayvanlarını kısırlaştırabilmek

Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Çanakkale Büro Müdürü Şair Hacıalioğlu ise, “Natür Siper ve Milli Parklar Çanakkale Büro Müdürlüğümüz olarak hazırladığımız projemizi Çanakkale mülk Hususi idaremiz Genel Sekreterliğimizle birlikte olgunlaştırdık. Çanakkale Valimiz Sayın İlhan Aktaş’ın erdemli destekleri ile bu arada birlikte hayata geçirdik. Bu maksatla buradayız. Projemizin bildirme balaban özelliği kırsal alanda kıvrak çıkmaz hayvanlarına durumunda kısırlaştırılması projesi, bu çalışmada köylerden topladığımız hayvanlarımızı kimliklendirme işlemlerini yapıyoruz, sıkıntılı çiplerini takıyoruz. Kuduz aşıları vuruluyor, iç-dış tufeyli tedavileri yapıldıktan sonra kısırlaştırmaları yapılıp, kulak küpeleri dahi takılıyor ve alındıkları sokaklara, caddelere, köylere hayvanlarımızı esasen düşüncesiz sağlıyoruz. Hedefimiz bu proje çerçevesinde Çanakkale ili içerisindeki ilçelerimize mecbur 576 köyümüzdeki sokak hayvanlarını tamamını kısırlaştırabilmek” diye konuştu.

SELIM Öğür Kol Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İl Özel İdaresi ile Doğa Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Çanakkale Şubesi yoluyla Çanakkale’de hanay geçirilen ‘Rustik Alanda Canlı Sokak Hayvanlarını Yerinde Takim ve Iyileştirme Projesi’ hakkında açıklamalarda bulundu. Belediyelerin bitişik alanı dışında meri projenin Türkiye’dahi ayrımsız önceki olduğunu belirten Turan, “Bizler efsanevi sevgisine eş, hayvanları koruyucu tıpkı anlayışa sahibiz. amma velakin şehrimizdeki iyesiz köpeklerin taharri altına alınması son adım koskocaman. İl Hususi İdaremiz ile Natür Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün projesiyle şehrimizde, ormanda, köylerde, defa kenarlarında bulunan iyesiz köpeklerin 3 kıpırdak araçla, ağır bir şekilde aşıları yapılıyor, diş parazitleri temizleniyor, küpeleri takılıyor ve kontrolsüz üremenin önüne geçilmesi hesabına kısırlaştırmaları sağlanıyor. Böylece hem duygusal dostlarımız korunuyor hem bile geçici hastalık yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’yla birlikte projede emeği geçen İl Genel Meclisi Başkanımıza, İl Özel İdaremize, İl Umumi Meclisi Üyelerimize, Natür Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü’müze, Çanakkale Idarehane Müdürlüğümüze ve emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: