Buzağılar podyuma artık

Muğla’nın Menteşe ilçesi Yerkesik Mahallesinde boğa güreşleri sezonunda temas yıl düzenlenen ‘Buzağı Güzellik Yarışması’ bu sene bile çokça sayıda buzağının katılımı le yapıldı.

14 buzağının yarıştığı Buzağı Gösteriş Yarışması’na Reze Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Reze İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, vatandaşlar ve buzağı sahipleri katıldı.

Yarışma öncesi konuşan buzağı sahibi Örgen Tizgili, ” Allah’ın izni ile kazanır inşallah. Kazanırsa bahtiyar oluruz seviniriz” dedi.

Reze Belediye Başkanı Bahattin Sim buzağı görk yarışmasında yaptığı açıklamada, “Geçmişten bugüne korida denildiği zaman Yerkesik öne çıkıyor. Doğrusu bu sene 34’üncüsü yapılacak ki, arada gâh boşluklar ayn önüne alınırsa geçmişten 50-60 yıl öncesine dayanırsak nazik tıpkısı yörük kültürünün burada yaşanması ve geçmişten bugüne kadar Yerkesik beldemiz bu geleneği bu güne kadar getirdi. Tığ bile bakir kurulan Menteşe Belediyesi kendisine görevimizi aldığımızdan bugüne kadar ayrımsız bozuk şehremaneti kabilinden hizmetimize devam ediyoruz” dedi.

3 dalda gerçekleştirilen buzağı güzellik yarışmasında Mertcan Göztepe, Ayaz ve Mehmet Mavioğlu’nun buzağıları bir numara seçildi. Buzağı gösteriş yarışmasında bir numara mevrut buzağı sahiplerine Menteşe Belediye Başkanı ve Reze İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü marifetiyle hediyeleri verildi. – MUĞLA

Share: