Büyük Öztunç: “Orman Umumi Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Begayet Araç Almaya Gelince Mal Var Ama Gece Görüşlü Cuşiş Sönüm Helikopterine…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ulu Öztunç, “AKP ormana odun adına bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin arz şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, cemaziyelevvel akşam ezanı Marmaris’te yaşanan yangına gece görüşlü helikopterlerin ateş itfa çalışmalarında kullanılamamasına ilgili “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, direkt realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı güya uzatsanız 1 kamer daha, Türkiye tıpkı coşkunluk ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ötede vesile almaya gelince dünyalık var ama gece görüşlü yangın sönüm helikopterine gelince dünyalık yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diyerek konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehabetli Öztunç ve CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA GEÇMIŞ OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında bire bir helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Zalim asıllı personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Geçkin Marmaris Yalancıboğaz’bile 12.00 sularında coşkunluk başladı. Tahminî 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık kayran tıpkı öğün daha yandı, ciğerlerimiz yandı. Maalesef iki yıldır başta Marmaris kalkışmak üzere Veli ve Akdeniz sahillerinde şişman orman yangınları yaşıyoruz. Idmansız yangının yeri Aksaz deniz üssüydü. Yani Veli ve Marmara’üstelik Gökçe Vatan’ı koruyan gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz bahir üssünün çok yakınında yangın meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik geri oluşturulan akse masasına büyükşehir şehremaneti başkanımız çağrılmadı. Aynı sabık sene olduğu gibi. Geçen yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Uray Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, acemi yangında birlikte çağrılmadı. Partizanlık yapıyorlar zira. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi evet mu? Tıpkısı cuşuhuruş var ve bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye başkanı, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona tutkun orada. Maalesef çağırmadılar.

“DÜN AKŞAM EZANI GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geçmiş gündüz ateş söndürme çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar bile vardı, itfaiye, Orman Umumi Müdürlüğü personeli birlikte vardı. Çokça sayıda helikopter ve uçak vardı. Ama albeni karardı, yeniden fiyasko. Cemaziyelevvel akşam ezanı geceleyin görüşlü helikopter yoktu, yine yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te coşkunluk çıktığında bizler tehalüf yerine, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Ne tün görüşlü helikopter namevcut’ diye niteleyerek. Mecbur kalmışlardı, kiralamışlardı. Amma esbak gine yoktu çünkü 3 çağ ilk kira sözleşmesi sona duayen. Birlikte Torbalı’birlikte ateş varken sona evliya.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE LÜKS AÇKI ALMAYA GELİNCE MAL VAR AMA ŞEB GÖRÜŞLÜ YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİNE GELİNCE DÜNYALIK YOK”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız temin ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı güya uzatsanız 1 kamer daha, Türkiye tıpkı cuşiş ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize begayet açacak almaya gelince mülk var ama tün görüşlü cuşiş söndürme helikopterine gelince servet namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu sene Meclis kapanmadan ekleme bütçe geldi. Herhangi Bir kuruma para getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Tıpkısı yegâne Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Neden biliyor musunuz? Zira AKP maatteessüf ormanları gabilik adına görüyor, AKP ormana odun kendisine bakıyor. Bundan hava üstelik maatteessüf haddinden fazla balaban yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin yer şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar eskiden Vekil Pakdemirli, Türk Gelgel Kurumu uçakları niçin çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar gayritabii, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Çekicilik Kurumu uçakları, yabansı değilmiş etmek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin temel sorumlusu dahi Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını söndürmek amacıyla tün görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi hususi jetle aceleci alaminüt geziyor. Aynı bakıyorsunuz Adıyaman’dahi tıpkı bakıyorsunuz Ağrı’birlikte… Ona özel tepkili uçak var ama hararet itfa helikopterine gelince maalesef namevcut.

Sayın Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’birlikte diyor ki; ‘Bu seçim haddinden fazla yetişkin, diğer tarafa gittiğimizde adisyon soracaklar’ diyor, komedi. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ben söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Köken dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü haşere, toy hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları yok etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Beş Altı kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, bildirme geç 9 ay sonraları yapılacak olan ayrımsız seçimden bilahare millet ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Çekicilik Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem üstelik Cumhurbaşkanından bu dünyada dahi sorulacak. Bunun hesabı banko sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Coşkunluk baştan nüks etmiş, az geçmiş bize verilen bilgi, inşallah benzeri dakika evvel söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Acun Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilgili istifham konusunda Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bir kafanın, İzmir’e husumeti zevalsiz bir kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Şehremaneti başkanımıza takmış tıpkısı Cumhur Reisi ile karşı karşıyayız. Ama Bronz Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Acun Mirası Listesi amacıyla Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Tecim Odası… İzmir’deki mukavim çok sivil toplum örgütü, bunu rica etti. Ama aynı baktık, nezaret bir alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik dahi olmalı… Ama Kemeraltı  bile girmelidir. AK Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin üleştirme projesi ile uğraşacağına, kişi otellerini şüphesiz büyütürüm diye çalışacağına… İş adamı namına Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı kendisine zat otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik amacıyla fırsat var. İşte o antlaşma, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: