Bursalı kadın alpinist 5 yılda 81 ilde zirve yaptı

Bursalı alpinist Ferişte Kıran Işıklı, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Vazıh, yaşadığı Bursa’birlikte, 2017 yılında “81 ilde 81 şahika” hedefiyle iklim memleket dolaşıp, buralardaki erdemli noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini akdetmek için tırmanış yapmadığı tek el olan Ardahan’a mevrut Aydın, Iğdır ZİRVE Dağcılık ve Natür Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na birlikte tırmanıp 81. tırmanışını birlikte gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları mertebe ve görsellerle vasıta altına düzlük Görgülü, bu çalışmasıyla “Rum Parsı” unvanı ahzetmek istiyor.

“Benzeri dağlara başvurmak sıradan geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Vazıh, AA muhabirine, 10 yıldır dağcılık yaptığını ve 5 senedir bile heveskâr anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini tahsis etmek için gösterişli bire bir iş harcadığını rapor eden Aydın, “Dağcılık sporunu çokça seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, sonradan bir dağlara gezmek bana bayağı geldi ve böyle tıpkısı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin haddinden fazla desteğini aldığını anlatan Işıklı, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Anadolu Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada değme ilin imkan varsa sunma faziletli zirvesine tırmandım. Fakat bazen yerlerde terörden ekolojik ortam izin verilmeyen zehir olması durumunda tırmanışa müsaade sunulan yeryüzü şişman dağa tırmandım.” diye konuştu.

Okumuş, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında tıpkı süre duruluk verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’dahi başladığım ’81 ilde 81 şahika’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, açıkgöz oluyorum. Bu projeyle gençlere emsal olmak istiyorum, darısı bu projeyi düzenlemek talip gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: