Bursa’daki 3 yetişek kurumu depremzedeler üzere AFAD standartlarında keçe üretiyor

Bursa’daki Borsa İstanbul ve Martir Ömer Halisdemir Mesleki ve Ustalık Rum Liseleri ile Tekemmül Enstitüsü’nün sarıklı ve öğrencileri, facia bölgesinde dinamik vatandaşların barınma ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla AFAD standartlarında otağ üretimi yapıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen insanların ihtiyaç duyduğu değme alanda, mesleki eğitimin istihsal kapasitesini kullanmaya başladıklarını söyledi.

Ongun, müstevli döneminde olduğu kabilinden şimdilerde birlikte alelhusus çığır liselerinin ve avlu boyu öğrenme kurumlarının üretim kapasitesini, gerekseme duyulan herhangi bir anda deprem bölgesine yönlendirmeye başladıklarını dile getirdi.

Türkiye genelindeki patika liselerinin ekmekten yemeğe, kumanyadan gayda ve battaniyeye bir nice alanda afetzedeler için kırıcı çalışma yürüttüğünü vurgulayan Iyi, şöyle devam etti:

“Bursa’da 3 okulda haddinden fazla hususi bir çalışmayı Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in liderliğinde başlattık. O birlikte otağ üretimi. Metal ve nesiç alanları öğretmenimizle, öğrencilerimizle kestirmece 10 gündür hummalı tıpkı şekilde çalışıyoruz. Afet çadırı üretimine başladık. Çadır iki bölümden oluşuyor. Çadırın tıpkı esrar bölümü var, aynı de dokuma dediğimiz çerge bölümü var. Şehit Ömer Halisdemir Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesinde çadırın metal bölümünü gerçekleştiriyoruz. Borsa İstanbul Mesleki ve Maharet Rum Lisesi ile Tekâmül Enstitüsünde de çadırın nesiç kısmını üretiyoruz.”

Sanayiden kumaş tedarikine, tarz hazırlanmasına destek

Bursa sanayisine teşekkürname fail Bol, firmaların, çadır üretiminin hızlanarak kol üretime geçmesinde okullara çok nazik kâr sağladığını anlatı.

Kumaşların tedarikinde, çadırın kalıbının hazırlanmasında, kesiminde parçalanmamış tıpkısı işbirliği içre çalıştıklarını nâkil Dolgunca, “Bursa’de ve değişik illerimizde üretilen hep çadırlar alelhusus yanmaz kumaştan, AFAD’ın hazırladığı şartnameye makul adına üretiliyor, bire bir branda deri üretilip gönderilmiyor. Bilcümle ustalık detaylara ilgi ederek, Türkiye’da ve dünyada standartta neyse ona akıllıca üretimler gerçekleştiriliyor. Bu konuda da standartlarımızı çok henüz yukarı çakozlamak üzere elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Bereketli, üretimi tamamlanan 410 çadırı afet bölgesine ulaştırdıklarını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla Pazarcık merkezli depremin devrisi günü Hatay’ın Kırıkhan ilçesine 38 ton zayıf gıdayla seyyah aş damı kurduklarını dile getiren Gani, şunları kaydetti:

“Gelişmemiş sürede 100’e yakın gezmen aş damı Milli Terbiye Bakanlığı vasıtasıyla kuruldu ve oradaki insanlarımızın aşındırmak ihtiyacı karşılandı. Sonraları sırayla soba ihtiyacı oldu soba ürettik, tulum ihtiyacı oldu tulum ürettik. Tığ çokça nazik tıpkı camiayız. Bu camiada, üreten okullar, milletin fabrikaları var. Tığ bu anlamda bu milletin fabrikalarını, milletin ihtiyaçları üzere çalıştırmaya, sabahlara kadar fiilen bitmeme edeceğiz.”

Share: