Bursa’da depremzedeler amacıyla muadele mağazası

Bursa’da depremzedeler üzere kardeşlik mağazası

BURSA Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması üzere kurulan muadele mağazasının biricik sermayesi bağlılık oldu. Hayırseverlerin getirdiği yeni kıyafetler, hijyen malzemeleri ve erzak kolileri ‘salon konseptiyle’ gerekseme sahipleri ile buluşturulurken, aksata amacıyla mevrut afetzedelerin çocuklarına dahi uzmanlar eliyle ‘oyunlar eşliğinde’ ruh bilimsel destek sağlanıyor.

Türkiye’yi yasa boğan, 11 ilde yıkımlara kere açan depremlerin ardından AFAD’ın kontrolünde bölgeden tahliye edilen depremzedeler, Bursa’da adeta öz evlerinde kabilinden karşılanıyor. Lazım deprem bölgesindeki yaraların sarılması gerekse dahi bölgeye yardımların ulaştırılması noktasında oylumlu çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kente mevrut depremzedeleri üstelik serbest bırakmıyor. Kimileri kriz altından çıkarılan kimileri ise akrabalarını-yakınlarını-varını yoğunu kaybedip Bursa’ya gelen hareket mağdurlarının ihtiyaçları, kurulan El Birliği Mağazasından karşılanıyor. Gönüllüler yoluyla getirilen eskimemiş eşyalar, burada gözyaşı gruplarına ve bedenlerine göre salon konseptine uygun şekilde hazırlandı. Çabucak bakir eşyaların yer aldığı mağazaya mevrut afetzedeler, deneyerek ve beğenerek seçtikleri ‘giyimden hıfzıssıhha malzemelerine büyüklüğünde’ bilcümle ihtiyaçlarını gönül rahatlığı ile alabiliyor. Mağazaya şimdiye büyüklüğünde 5 bin karı referans yaparken, averaj 4 kişiden hesaplandığında, tahminî 20 bin depremzedenin ihtiyacı ‘gönüllülerin bağışları ve Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonu ile’ temin edilmiş oldu.

Çocuklara hususi alan

Depremzedeler yalnız giysi ve hıfzıssıhha malzemeleri değil bire bir zamanda besin kolisi ve müzaheret çekleri ile desteklenirken, deprem mağduru çocuklar dahi unutulmadı. Mağazanın bulunduğu dinlenmelik alanın bir bölümü çocuklara hususi yerine hazırlandı. Asıl-babaları alışveriş fail füru, burada ‘uzmanlar gözetiminde-oyunlar eşliğinde’ psikolojik bindi hizmetinden yararlanıyor. Bunun yanı sıra depremzedelerin site içi ulaşımdan ücretsiz yararlanması amacıyla başlatılan Kardeş Anaç uygulamasına mağazada müracaat yapılabiliyor.

Destek sürecek

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü, depremin yaralarını aynı zaman evvel ahzetmek üzere geçmiş günden beri canla başla çalıştıklarını belirterek, hem hareket bölgesinde kalan hem de Bursa’ya mevrut bütün afetzedelere erbap çıkmaya çalıştıklarını söyledi. Bursa’daki cemi depremzedelerin kendilerine dirilik olduğunu tabir fail Başkan Aktaş, “Acımız ve kayıplarımız iri. Fakat avlu aynı taraftan bitmeme ediyor. Bu nedenle hayırseverlerimizin de destekleriyle yaraları sarmaya devam ediyoruz. Depremzedeler El Birliği Mağazamızda ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Tekrar site içi ulaşımdan ücretsiz yararlanabiliyorlar. Burada çocuklarımıza ruh bilimsel destek sağlıyoruz. Üniversiteye hazırlanan ortaöğretim mezunu depremzede kardeşlerimiz için ücretsiz hazırlık kurslarını başlatıyoruz. Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve desteklerimiz sahn normale dönene büyüklüğünde bitmeme edecek” dedi.

Share: