Bulgaristan’daki er umumi intihap için Trakya’da 28 sandık kurulacak

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Umumi Başbuğ Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Türkiye’de dallı güllü Bulgaristan vatandaşlarını 2 Ekim’de Bulgaristan’de gerçekleştirilecek erken umumi seçimde oy kullanmaya çağırma etti.

Zürfettin Hacıoğlu, AA muhabirine, Edirne’de 3, Kırklareli’nde 7, Tekirdağ birlikte 18 oluşmak amacıyla Tekirdağ’dahi 28 sandığın kurulacağına meni ederek, Türkiye’de kıvrak Bulgaristan vatandaşlarının en esas eş hakkı olan berceste hakkını kullanabilmeleri için lüzumlu ortamı icat etmek amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Hacıoğlu, “Vatandaşlarımız oylarını kullansınlar. Seçkin antlaşma söylediğimiz gibi, tığ Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında Türk’ün oyu Türk’e diyoruz.” dedi.

Seçimde 8 partinin yarışacağını tabir fail Hacıoğlu, yapılan araştırmada hükümetin kurulamayacağı kabilinden dolay görülerin olduğunu aktardı.

Hacıoğlu, latif hakkının kullanmasının balaban olduğuna aksan yaparak, “Vatandaşları sandığa davet ediyoruz, güzel haklarını kullansınlar. Fikir kullanırken dikkat edilmesi unsur, maatteessüf daha çok makine ile bir nice sandıkta düşünce kullanılacak, birkaç sandık hariç. Nedeniyle orada yardım alsınlar, oradaki görevlilerden. Yani rey vermek istedikleri hangi partiyse falsolu yapmama yerine orada yardım alsınlar, yardım istesinler.” diyerek konuştu.

“Seçmenler, seçimden yoruldu”

Hacıoğlu, Bulgaristan’üstelik 15 ayda çok intihap yapıldığını ve seçmenin çıktı yorulduğunu belirtti.

Bulgaristan’bile artık aynı hükümetin kurulması gerektiğini dile getiren Hacıoğlu, “Umarız ki seçimlerden sonradan Bulgaristan’birlikte artık bire bir hükümet kurulur. Seçim süreci atlatılmış peki. Çokça aşkın seçme olduğu için çokça birlikte fazla iştirak beklemiyoruz. Benzeri eski seçimde Türkiye’de 87 bin seçmen sandığa gitti. Bu kere 50 bini bulabileceğini düşünmüyorum ego.” dedi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Biberli ise bu seçimin Bulgaristan Türkleri için hayati önem taşıdığına dikkati çekti.

Tüm seçmenleri sandığa çağırma fail Kırıcı, “Bulgaristan Türkleri amacıyla çok mehabetli olan bu intihap, orada kıpırdak Türk ve Mütedeyyin soydaşlarımızın önümüzdeki 10 yılını etkileyecek ve biçimlendirecektir.” ifadesini kullandı.

Gençlerin geleceğe umutla bakabilmeleri amacıyla sandığa gidilmesinin önemine vurgu fail Kötü, “Bulgaristan’daki demokratik ve toplumsal haklarımızı kaybetmemek amacıyla, vatandaşlık görevlerimizi duyarlık ile yerine getirmemiz gerekiyor.” dedi.

BSP görevi iade etmiş er intihap kararı alınmıştı

Bulgaristan’bile hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’de aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken umumi intihap yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’de komünist zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci el umumi seçimde fikir kullanmaya hazırlanıyor.

4 April, 11 Orak Ayı ve 14 Son Teşrin 2021’de yapılan üç genel seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu yol er genel seçme için kasa başına gidecek.

Share: