Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (5 Ağustos 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol birçok dolar? 5 Ağustos Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Arsıulusal piyasada petrol fiyatlarında akıbet uzanım.

Brent petrol kaç dolar? 

Brent petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor.

Dünü 97 dolar bandının hemencek altında kapatan Brent yer yağı fiyatı, bu sabaha birlikte düşüşle başladı.

Uluslararası piyasada Brent petrol satış bedeli 94 dolar seviyesinde meydan alıyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yan veren petroldür. Londra Brent evet de Brent Blend olarak birlikte bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi mevdu olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu üstelik Brent Yer Yaği’ad işlenmesi elan süssüz olan “lezzetli petrol” sınıfında kayran almasını sağlar.

Ham petrolü faal rafineriler için düşük sülfürlü yani lezzetli dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı tayyetmek elan kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yer yağı lezzetli ve hafiftir. Bu yüzden musaffa edilmesi süssüz dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi üzere uygundur. Antrparantez denizden çıkarıldığı üzere nakliyesi doğrudan bahir üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı üzere nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet sunu kadir. Üretimi elan haleldar ve çabuk olan artık arzu görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında dahi ayırt vardır.

Kıstas kabul edilen idmansız petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde muamele görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Yıldız Denizi‘nden, Okyanus petrolü ise Orta Şark‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT YER YAĞI KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde düz kayran verilere bakarak; bir varil yer yağı 42 galon kaba yer yağı eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil tor petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı mahrukat, 4 galon tepkili uçak yakıtı, 1,7 galon dokunaklı akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon değişik türevler üretilebilmektedir.

Bütün tor petroller kayırıcı değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO BILGI

Share: