Bolu’da, Türkiye Facia Müdahale Planı Toplantısı düzenlendi

Bolu Valisi Erkan Tığ başkanlığında, Türkiye Kıran Müdahale Planı Toplantısı gerçekleştirildi.

Bolu 112 Ivedi Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantının ardından izah fail Tığ, Bolu’nun tıpkısı deprem şehri olduğunu belirtti.

Bütün paydaşların katılımıyla planlı toplantıda, muhtemel bire bir kıyamet öncesinde yapılması gereken çalışmaları değerlendirdiklerini nâkil Kılıç, Türkiye’nin yer sarsıntısı kuşağı üzerinde düzlük aldığını hatırlattı.

Tığ, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ivedi şifalar diledi.

Bolu’dan şu asıl kadar 450’nin üstünde arkalama malzemesi aylı tırın, depremzedelere ulaştırıldığına işaret eden Kılıç, kentten hareket bölgesine kamu ve hususi sektörden 2 bin 400’den çok personelin gittiğini belirtti.

Tığ, Bolu’dan deprem bölgesinde gönderilen 350 gelişim makinasının halen çalışmalara destek verdiğini vurgulayarak, Bolu’nun zelzele bölgesindeki yaraları çevirme noktasında, herhangi bir çeşit desteği vermeye devam ettiğini bildirdi.

-“Binalarımızı afete dayanaklı ayla getirmek zorundayız”

Vali Kılıç, bu depremlerden dersler çıkarılması gerektiğini kaydederek, “Yapı eski mi değil mi? Bina hareket mevzuatına akla yatkın mu? Bu hususlar sonuç derece balaban. Hep bittabi benzeri binada yaşadığını, oturduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığını bilmeli. Oturdukları çatı yiğitlik vermiyorsa, yaptırdıkları testler şayet risk taşıyorsa, o binaların yenilenmesi gerekiyor. Ders çıkarak, bütün beraber ülkemizi, evlerimizi ve binalarımızı afete dayanaklı kuzuluk beyan etmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Ilbay Kılıç, kentsel inkılap çalışmalarının sonuç kademe majör olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Burada yerli yönetimlerin, kentsel transformasyon anlamında icraat yapmalaya başlaması gerekiyor. Yerel yönetimlerin, mümkün tıpkısı kıyamet yerinde yıkılabilecek binalar konusunda çalışmalara katiyen başlaması gerekiyor. Bu çalışmaların ülke çapında yapıldığını biliyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz, belediyelerimiz, İl Özel İdare ekipleri bilcümle beraber kesinkes bizim bina stoklarımızı gözden geçirip, amme binalarıyla bu arada bunlarla ilgili çalışmayı ortaya koymamız gerekiyor.”

Toplantıya, ilbay yardımcıları, İl Itimat Müdürü Sadettin Aksoy, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Albay Haluk Saygılı, Şehremaneti Başkan Yardımcısı Hasan Hakan Alparslan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Zaman, kaymakamlar ve alım müdürleri katıldı.

Share: