Bolu İHH ekibi Hatay’da hüznü ve sevinci tıpkısı arada yaşadı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından taharri kurtarma çalışmalarına destek amacıyla bölgeye giden Bolu İHH ekipleri, Hatay’da 20 kişinin kurtarılmasını sağladı.

İHH Bolu Şubesinden 11 yabanlık gönüllü kadro, depremlerden sonraları AFAD koordinasyonunda Hatay’a gitti.

Diğer ekiplerle taharri kurtarma çalışması tay tay arabası gönüllüler, enkazdan 18 kişiyi sıhhatli çıkarırken 2 kişiyi da cehennem olmak amacıyla olan binalardan boşaltma etti.

Enkaz altından kurtarılan gelişigüzel can üzere sevinen ekipler, depremin yıkımı ve birey kayıpları karşısında çeki yaşadı.

“Yani kelimeler kifayetsiz kalıyor”

İHH Bolu Kontrol Istirdat Başkanı Mehmet Akyüz, AA muhabirine, yer sarsıntısı haberini alır almaz 2 araçla yola çıktıklarını ve metanetli tıpkısı yolculuğun peşi sıra ilk Tarsus’a, ardından Hatay’a ulaştıklarını söyledi.

AFAD koordinasyonunda kontrol istirdat faaliyetlerine destek verdiklerini belirten Akyüz, çalışmalardan bahsetti.

Zor şartlarda çalıştıklarını anlatan Akyüz, “Sarsıntı bölgesinde kaldığımız 5 günce müddet içre 18’i enkazdan tarh, 2’si da gevşetmek amacıyla 20 kişiyi enkazdan çıkararak keyif ekipleri ve ailelerine teyit ettik.” dedi.

Cerrahi Müdahale planlama sorumlusu Hazar Şahan üstelik kısaca 2,5 yıldır aldıkları eğitimler ve çalışmaları sonucunda deprem bölgesindeki görevlerini göre yerine getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Şahan, bölgede dokunaklı bir tabloyla karşılaştıklarını, ellerinden geldiği büyüklüğünde müdahalelerini yaptıklarını dile getirerek, “Ateş amma bizlere kurtardığımız değme canın sevincini yaşatan ayrı ayrı bire bir olaydı.” ifadesini kullandı.

Taharri kurtarma ekibi görevlisi Fatih Mat ise hüznü ve sevinci tıpkısı arada yaşadıklarını belirterek, “Yani kelimeler kifayetsiz kalıyor. Hangi konuşsak hangi söylesek yersiz.” dedi.

Share: