Bitkisel: Fırsatçılara hoşgörü göstermeyeceğiz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, geçmiş akşam ezanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 kullanılmamış hane finansman paketini açıklamasının ardından fiyatları katlayan fırsatçılara reaksiyon gösterdi. Vacip adımların atılacağını tamlayan Vekil Nebati, “Vatandaşlarımızı kıygın etmeye kalkışanlar hakkında ilgilendiren temas adımı atacak, asla tolerans göstermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıkladığı Hane Finansman Projesi’nin arkası sıra fırsatçılar bölük fiyatlarını bir anda katlamaya başladı. Vatandaşların yükselen basamak fiyatlarına reaksiyon göstermesinden sonra hükümet, harekete geçti. Konu için ayrımsız açıklama yapan Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, fırsatçılarla ilişkin muktezi adımların atılacağını dile getirdi.

“PROJENİN AMACI MAKUL MALİYETLE AILE SAHİBİ KOYULMAK”

Icra Vekili Bitkisel, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ev Finansmanı Projesi’nin esas amacı akla yatkin maliyetle ev sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşlarımızı bölük fiyatlarındaki dalgalanmalardan korumaktır.

“FAHİŞ ARTIŞLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Esasen benzeri şekilde, vatandaşlarımızın ev fiyatlarındaki artışlardan etkilenmemeleri amacıyla KOBİ ve KOBİ dışı yapım firmalarına 1 yıl süresince göz bey fiyatlarını sabit tutmaları kaydıyla makul ayrımsız soy ayrılmıştır. Cümle bu çabalara rağmen, kâh internet sitelerinde bazen fırsatçıların azade piyasa ilkesiyle katiyen bağdaşmayacak aynı şekilde hane fiyatlarında gerçekleştirdiği “fahiş” artışları çok ince ayrımsız şekilde yakından takip ediyoruz.

“KATIYEN MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Kararlılıkla beyan etmek isterim kim fahiş eşit artışlarına cebin var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız çalışmalar üzerinden oportünizm yapmaya, vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar üzerine ait temas adımı atacak, katiyen hoşgörü göstermeyeceğiz.”

10 YILA KADAR VADELİ AYLIK YÜZDE 0,99 FAİZLİ KREDİ

Reisicumhur Erdoğan’ın Hükûmet Toplantısı sonrası açıkladığı destekler kapsamında, “İlk evim Ev Finansman Paketi” çerçevesinde, amme bankalarınca, ilk ve tek konutunu matlup vatandaşlara müteveccih namına, birinci umum konutlarda uygulanmak amacıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla büyüklüğünde vadeli, maaş yüzdelik 0,99 faizli emlak kredisi sağlanacak. Böylecene, önce konutunu takanak vatandaşların makul altın emniyet imkanıyla konuta erişimleri artırılmış olacak.

DÖVİZ VE ALTININI SATARAK EV ALANLARA BAĞAN FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü heveslendirme edecek “Genişletilmiş Hane Finansman Paketi” ile birlikte amme bankalarınca, birinci ve ikinci ahali konutları bile kapsayacak biçimde, ev değerinin sunu az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden ilk açılmış döviz mevduat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Altını Form Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması amacıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar amacıyla 10 yıla kadar vadeli, mahiye yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylelikle, vatandaşların akillica giranbaha cesaret imkanıyla konuta erişimlerinin yanında halihazırda düzenlenen Liralaşma Stratejisi dahi sübvanse olacak.

İNŞAAT ŞİRKETLERİNE KREDİ GARANTİ PAKETİ

KOBİ ve KOBİ dışı yapım firmalarının yararlanabileceği İnşaat Sektörüne Hususi Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla minimum yüzde 40’ı bitmiş ve yüzdelik 50’si yığımlık inşaat projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları hedefleniyor. bahis konusu finansman paketi üzere 20 milyar lira hakikat ayrıldı. söz konusu işletmeler bu destekten yakalamak amacıyla 1 sene süresince ev mir fiyatlarını çakılı tutmayı üstlenme edecek, bu fiyatları internet sitesinde halkoyu ile paylaşacak ve güven veren kuruluşa bildirecek.

Bakir pakette hane emniyet taksitleri ne büyüklüğünde olacak?

 

Bağan faizli bölük kredilerinin detayları

 

Bölük bindi paketlerinde detaylar mahsus oldu

 

Share: