Binaların arasındaki vahim hasarlı cami minaresi, endişe veriyor! Şakkadak yıkılabilir

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Diyarbakır’dahi 1’i yersiz 7 çatı yıkılırken, 414 yaşama hayatını kaybetti, 912 gönül üstelik yaralandı. Bir Nice çatı ve yapıda hasar meydana geldi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarında Yenişehir Mahallesi Lise Caddesi üstünde vadi kayran Yeşil Cami dahi, depremde korkulu hasarlı yerine belirleme edilerek, mühürlenip ibadete kapatıldı. 3 yapı arasındaki inkıraz riski taşıyan ve çatlaklar meydana mevrut cami minaresi ise binalarda oturanları ve mekân esnafını rahatsız ediyor.

DİLEKÇE VERİLDİ

Caminin yanındaki 9 kıvrım binanın medar katında öz evi işleten Ramazan Bozulmamış, depremin 2’nci gününden beri caminin hasarlı olduğunu ve çatı sakinlerinin arzuhâl vermesine karşın daha yıkılmadığını söyledi. Bozulmamış, “Yapı sakinleri de korkuyor ve esnaf bile sıkıntıda. Tamamen sıkıntıya düştük. Caminin minaresinde çatlaklıklar var. Zelzele korkusu bizi zaten incitici duruma sokarken, bir da bitmeme fail artçı depremlere karşın gelişigüzel iş yapılmaması, insanları mağdur duruma sokuyor. Tıpkı an önceki bu camiye engelleme edilmesi gerekiyor” dedi.

“İNSANLARIN DINSIZ TEHLİKEDE”

Genişlik ufak benzeri sarsıntıda hayatların tehlikeye gireceğini söyleyen Saf “Minare ile çatı arasında tahminî 5 metre var. Şu an bu minare 3 binanın birlik ortasında bulunuyor. rastgele artçı depremde ne binanın konusunda düşeceğini bilmiyoruz. Esnaf ve çatı sakinleri olarak mağduruz. Yeryüzü önemlisi insanların canı burada tehlikede” ifadelerini kullandı.

Share: