Bina ruhsatı düz bina sayısı yüzde 22,5 azaldı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak 2022’nin önceki 2 ayında belediyeler eliyle yapı ruhsatı verilen yapı sayısı yüzdelik 22,5 ve daire sayısı yüzdelik 27,9 azaldı. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yıllık göz ihtiyacının 800 bin adede yaklaştığını açıklarken, TÜİK’mağara yılın birnci çeyreği için yayımladığı Yapı İzin İstatistikleri’nde  yıpranmamış konutlar amacıyla yapılan izin başvurularının düştüğünü ortaya koydu.

2021’in evvel çeyreği ile kıyaslandığında 2022’nin sülale ve mart döneminde belediyeler eliyle çatı ruhsatı sunulan yapı sayısı yüzdelik 22,5, kat sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü ise yüzdelik 21,8’e düştü. 

“YAPI KİMYASALLARI ÜRETİMİNDE YÜZDE 10 ARTIŞ YAŞANDIĞINI GÖRÜYORUZ” 

İnşaattaki bu tabloya karşın bina kimyasalları sektörünün büyümeye bitmeme ettiğini belirten Seramiksan Türkiye Bey Müdürü Mustafa Akbacı, “İMSAD eliyle yayımlanan Yapı Sektörü Raporu’nda, 2020’birlikte bina kimyasalları üretiminde bir geçmiş yıla bakarak yüzde 10 çoğalma yaşandığını görüyoruz. Üretimin 6,15 milyon tona yükseldiği bina kimyasalları sektörü, bu ivmeyi yeni bölük arzının düşüklüğünden aldı. Çünkü yeni bölük satın alma ya birlikte kiralama hayali kuranlar, çareyi tadilatta buldu” dedi. 

“EĞİTİMLERLE İŞ KALİTESİNİ ARTIRMALARINA DESTEK VERİYORUZ” 

Değişiklikler yaptıracak familya sahiplerinin ant ortamında oluşabilecek yıpranma payını yer aza irca etmek ve konforlu yaşam alanları oluşturmak için dayanabilen, sürdürülebilir malzemeler tercih ettiklerini aktaran Akbacı,“Sülale sahipleri daha elverişli mekanlar fotoğraflamak için, bekâr cağ ve mutfakta değil, tamam dirim alanlarında karoları değerlendirirken, bunları çekmek, bina ve malzeme arasında tamamiyet kurabilmek eleştiri benzeri ilke haline geliyor. Burada karo ustalarının hakikat anlamda ustalıklarını konuşturması gerekiyor. Seramiksan yerine tığ üstelik düzenlediğimiz uygulamalı eğitimlerle onların hisse senedi kalitesini artırmalarına bindi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

50 SERAMİK USTASINA HUSUSI UYGULAMALI EĞİTİM

Ahşap, beton, doğal taş görünümlü karoların mağaza, yatak odası gibi mekanlarda trendleri yakalarken bire bir zamanda kuvvetli ve temiz tıpkısı çözüm sunduğunu tamlayan Akbacı  “Büyüyen tebeddülat pazarı, nitelikli ustalara ihtiyacı da yanı sıra getiriyor. Tığ bile bina kimyasalları, karo ve vitrifiye ürünlerindeki uzmanlığımızı ustalarla paylaşabileceğimiz kılgısal eğitimler düzenliyoruz. Geçtiğimiz günlerde, seramik  alanındaki yetkinliklerini geliştirerek gelişim kalitesi ve rekabet açısından meslektaşlarından tıpkısı aşama öne çıkmak isteyen ustalar üzere İzmir’deki Ödemiş bayimiz Akla Yatkın Bina iş birliğiyle terbiye semineri gerçekleştirdik. 50 ustanın katıldığı eğitime, karo ve bina kimyasalları ürünlerinin ustalık detaylarından bahsederek başladık. Arkası Sıra uygulama öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi müstelzim konuları paylaştık” diye niteleyerek konuştu.

Yönetmelikte uymazlık! Beyaz Zehir Icazet sahiplerine üç mahiye müddet verilecek

 

24 şehirin yarısından fazlasına beyaz zehir ruhsatı mevdu

 

Share: