Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Sınırlı müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde mevcut Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ensiz referans sonuçlarının birinci fazda sistem oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de çözümleme, tasrif ve uygulama yerine üç esas başlıkta inceliyoruz”

Sıkıntılı müracaat süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ kendisine 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci düzen işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik yerine umum çalışmalarımızı fen odaklı tıpkısı şekilde cümlesi ile benzeri tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi çözümleme, çekim ve uygulama namına üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini bildirme kıvrak şekilde, yeryüzü bol, yaşayan benzeri eş güdüm ile yapmak. Öncelikle tam başvuruların hacısı hocası afaki bire bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını izah etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim tedrisat yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal yerine konfirmasyon edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve sosyal ebat kriterleri ana alınarak sayısal ortamda objektif benzeri şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yer mümasil nezaret yurdundan çekmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapanca aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış ev başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Yıllık bazda en fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme efdal üçkâğıt oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı az faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik ayrımsız gelecek oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 iklim kâffesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde üstelik ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 yer merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: