Bileşimli zekaların antropoit gözleri olacak

Bilgi insanları, bileşimli zeka üzere koca gözü ile benzer özelliklere ehil, retinayı imitasyon fail tıpkı araç geliştirdi. Bu araç yardımıyla sentetik zeka dahi çevresini görsel anlamda insanlar üzere anlayabilecek.
Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik malumat aktarımının 10 milyon kehle olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden ayrımsız bilgiyi müdrike olarak elde edip işleyebilmek, özerk vesait yetiştirmek üzere yapılan çalışmalarda dahi şişman atılımların kapısını açım potansiyeline -yer azından teoride- sahipti. Evet bu uzanım daima teoride mi kalacak? WebTekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine göre andıran zamanda bu nazariye pratiğe dökülebilir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) tarafından geliştirilen aynı çevirgeç sebebiyle gelecekte bu teoriyi tecrübe etmek cins olabilecek. Yeni cihaz, sentetik zeka için insan gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi amacıyla üretildi.

Araştırmanın sonucunda bireşimli zeka için ayn ayrımsız ayrımsız çatı oluşturulması önemli aynı hamle atmayı sağlayacak. Bu ayn yapısı yardımıyla yapay zeka aynı şeyleri gördüğü anda bizim üzere algılayabilecek, hatta baktığı şeyin gerçek mi yoksa foto, reklam panosu kadar aynı görsel mi olduğunu birlikte ayırabilecek. Bu uygulayım bilimi robotlara ve özerk araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano ünlü dergide yayımlanan makalede düz düz araştırmada, bileşimli zeka gözünün daha açık benzeri aralıkta görebildiği dahi tabir edildi. Bu bina görebildiğimiz kandil aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda da görebiliyor.

Üç ayrımlı işlem tıpkısı anda gerçekleşiyor

Bu yeni teknolojinin bire bir sair öne çıkan yanı üstelik üç farklı işlemi senkronik kendisine gerçekleştirmesi. Bu de şimdilik eskimemiş yöntemi benzersiz kılıyor. Normal şerait altında bileşimli zeka olgun el işi, belleğine alma ve algılama işlemlerini değişik yaparken, bireşimli zeka gözü bu üç işlemi senkronik yapıyor.

Araştırmacılara göre yeni uygulayım bilimi var olanlardan çokça henüz aceleci ve yalnız 2,5 santimetrelik ayrımsız çipe sığdırılabiliyor.

Gökyüzünde çekirdeksel dinlence: Bireşimli zeka uçuracak!

Suçları aynı hafta önceleri anlayış fail bireşimli zeka!

Sentetik zeka kızgın iş gücünün yerini alıyor

 

Share: