Beyaz Zehir Saray: Putin’in nükleeri seçtiğine ilgilendiren ayrımsız işaret bulunmayan

Beyaz Zehir Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Ciddi İletişim Direktörü John Kirby, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin’in çekirdeksel cebe ya de kütle imha silahı kullanmayı seçtiğine ait seçkin emare olmadığını söyledi.

Kirby, Zoom üzerinden düzenlediği toplantıda, gazetecileri aut politika konusunda bilgilendirdi, soruları yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna savaşında çekirdeksel silah kullanıp kullanmayacağına ilgili tıpkısı soruya Kirby, “Putin’in Ukrayna’dahi çekirdeksel silahlar evet da başka yığın imha silahlarını kullanmaya yönelik tıpkı karar verdiğine ilgilendiren elimizde tıpkı işaret namevcut.” dedi.

Kirby, Rusya’nın bu konuda seçkin hazırlığı olmadığını bile belirterek, ABD’nin şu anda mühim çekirdeksel duruşunu değiştirmesini gerektirecek bire bir kapsam olmadığını tabir etti.

Hiç kimsenin “nükleer tansiyonun” tırmanmasını istemeyeceğini belirten Kirby, ABD’nin Ukrayna’evet yönelik çekicilik defans desteğini de sürdüreceğini kaydetti.

Biden’ın “nükleer” açıklaması dikkati çekmişti

Biden, 6 Ekim’da katıldığı bire bir bergüzar etkinliğinde, “Putin’in savaştan sorti yolunu anlamaya çalıştığını” belirterek, Moskof liderin taktik nükleer, biyolojik yahut kimyasal silahlar kullanmaktan bahsettiğinde hezel yapmadığını düşünme nedenini “ordusunun şanlı ölçüde bağan performans göstermesine” bağlamıştı.

Biden, “Şayet işlemler bu şekilde gitmeye bitmeme ederse Küba Füze Krizi’nden bu yana ilk defa çekirdeksel silahların kullanımına yönelik doğrudan benzeri tehdit var. Kennedy ve Küba Füze Krizi’nden bu yana Armageddon ihtimaliyle yüz yüze kalmadık.” ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray ise Biden’ın bu açıklamayı Putin’in nükleer söylemine cevaben yaptığını, eskimemiş ayrımsız istihbarata istinaden bu cümleleri sarfiyat etmediğini bildirmişti.

Share: