Bereketin böylesi: Tekirdağ’da ayrımsız koyun beşiz doğurdu

Bereketin böylesi: Tekirdağ’bile bire bir kucak beşiz doğurdu

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde küçükbaş üreticilik fail tendürüst eş yetiştirici İpek İyisözlü’nün kardeş kardeş baktığı koyun, biricik kere beşiz doğurarak aileyi sevince boğdu.

Malkara ilçesine ilişkin Pirinççeşme Mahallesinde Kucak Yetiştiricisi Gailesiz Eş İpek İyisözlü, eşi Oğuz İyisözlü ile ağılda mevlit zamanı mevrut koyunlara geceleyin gece geç saatlere büyüklüğünde bakıyor. Geçtiğimiz Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan geceleyin ağıla giden Oğuz İyisözlü, bir koyunun yegâne kuzu doğurduğunu fakat doğumun devam ettiğini fark etti. Akşam saatlerinde koyuna müdahale ederek doğuma yardım fail İyisözlü, koyunun içerisinde 4 skor daha kuzu çıkararak beşiz doğuran koyunun bu durumuna cebin hayretler içerisinde kaldı. Elan önceki hakeza tıpkısı durumla karşılaşmayan, İpek İyisözlü, bu duruma çok keyifli ve mutlu olduğunu anlatım ederek, ailecek hem ebleh hem birlikte tarifi sıfır adamakıllı tıpkı duygu içerisinde olduklarını söyledi.

Köyden bu durumu şaşkınlıkla karşılayan ara sıra vatandaşlar birlikte beşiz doğan kuzuları görmeye gelirken, Tekirdağ Maya Kucak Muannit Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca, İpek İyisözlü’ye şal, beşiz doğuran kucak için ise değerli ödül etti. İyisözlü ailesi, beşiz doğuran koyuna bindi gayeli ara sıra kuzuları mama ile besliyor.

“Çokça sevindim”

İpek İyisözlü yaptığı açıklamada 2 yıldır koyunculuk işine girdiğini tabir ederek, “Bayıla Bayıla bu işi yapıyorum. Sülale büyüklerimiz destekledi. Bende isteyerek bu işi yapıyorum. Savaş ediyoruz. 25 koyunla başladık. Şuanda 50 pare koyunumuz var. Gece saat 23.00’de bakmaya geldim benzeri şey yoktu. Saat geceleyin 02.30 gibi eşim gelip bakmış ayrımsız tanesi doğmuş. Ötekileri dahi engelleme ile doğdu. Bu duruma çok sevindim, çok bahtiyar oldum. Elan ilk böyle bir durumla karşılaşmadım. 3 pare, 4 sunum oldu amma 5 ilk kez oldu. Şuan 50 lime koyunumuz var. Hedefim bu sayıyı 100’e sezmek ve bu mesleği daha ileriye göndermek istiyorum” dedi.

5 veladet ergin ama bu kadar yaşayanı ilk kez görüyorlar

Oğuz İyisözlü ise yaptığı açıklamada, “Tün 02.30 kabilinden ayırt ettik. İlk kuzusunu doğurmuştu. Henüz sonra kendimiz takılmak zorunda kaldık. Kuzuları koyunun içerisinde dolaşmış durumdaydı. İçeride 4 kuzu elan varmış. Bağımlı biz bunun farkında değiliz. 1-2 derken 3. Doğdu, 4 oldu heyecanlanmaya başladık. Arkasından tek henüz geldi. 5 kesim kuzumuz oldu. Bunun heyecanını yaşadık. Haddinden Fazla farklı aynı ruh. Eşimle beraber bu işi yürütüyoruz. Ben kendim ayrı bir işte çalışıyorum. Iyicene hissiyat daha ilk 4 duyduk ama böyle 5 duymadık. 5 kıta olan var amma kıpırdak yok. 3 tanesi yaşayıp 2 modül yaşamayan var. Kuzularımız şuan 4 günlük. Şuan kâffesi sağlıklı ve gayet iyiler. Kendimiz dahi destekliyoruz. Zira anneleri 5 modül hayvanı idare edemiyor. Mama aldık onu yapıp onlarla bizde destekliyoruz. Hem asıl sütünden hem dahi abla ile bakıyoruz. Dediğim kabil daha önceki hakeza 5 doğum olmuş amma bu kadar yaşayanı ilk defa görüyorlar. Ağababa mesleği elhak bu patika bizim onlarda böyle ayrımsız şey yaşamamışlar. Keçi kucak birliği başkanımız geldi. Koyunumuza tek değerli taktı. Bizi tebriklerde bulundu. E tabi bunlar pir şeyler. Şuan daha heyecanla bu işe sarılıyoruz. Biz hakeza bir öz beklemiyorduk. Köyümüzde genç kısım bulunmayan zaten biz 30 gözyaşı sınırındayız. Bu işe arzu vererek yapıyoruz” dedi.

Çiftin komşuları ise, “Komşunun beşiz kuzuları doğunca ben bayağı sözde benim koyunum beşiz doğurmuş büyüklüğünde sevindim. Bende bile oldu amma benimki yaşamadı. Aşağı güzelce ayrımsız madde” dediler.

Share: